Еквадор дава политическо убежище на Асандж
Джулиан Асандж   
Източник: ЕПА/БГНЕС
Еа адор официално обяви, че дава убежище на основателя на сайта "Уикилийкс" (WikiLeaks.org) Джулиан Асандж.

"Еквадор реши да даде политическо убежище на Джулиан Асандж след изпратената до президента молба", каза министърът на външните работи Рикардо Патиньо на пресконференция в Кито.

По думите му Еквадор смята, че

Асандж е изправен пред реална опасност от политическо преследване,

в това число заплаха от екстрадиране в САЩ, където австралиецът няма да има честен процес и може да получи смъртна присъда. Патиньо каза, че САЩ, Великобритания и Швеция са отхвърлили молби за гаранции за сигурността на Асандж въпреки многократните искания на Еквадор.

Асандж се укрива в еквадорското посолство в Лондон от 19 юли насам, след като Великобритания реши да го екстрадира в Швеция, където го издирват по обвинения в сексуално посегателство. Според Асандж Швеция ще го предаде на САЩ, които пък ще го съдят за разпространяването на секретни правителствени документи. Още преди месеци пък президентът на Еквадор - левичарят Рафаел Кореа, който е сред политическите противници на САЩ в Латинска Америка, даде да се разбере, че симпатизира на основателя на "Уикилийкс".

Според Асандж получаването на убежище е "значителна победа".

Швеция обаче го нарече "неприемливо" и привика еквадорския посланик.

Великобритания няма да допусне излизане от страната на Джулиан Асандж,

пък увери британският министър на външните работи Уилям Хейг, цитиран от Ройтерс.

Решени сме да екстрадираме Асандж в Швеция, допълни дипломат номер едно.

"Решението на Еквадор да предостави на Асандж политическо убежище не трябва да бъде използвано от него като средство да избяга от съдебната процедура", заяви Хейг.

"Няма да допуснем Асандж да напусне необезпокояван Обединеното кралство. За нас няма юридическа основа, която да ни накара да направим подобно нещо. Обединеното кралство не признава принципите на дипломатическото убежище", заяви Хейг на пресконференция в Лондон.

Дипломат номер едно уточни, че ситуацията с Асандж може да се проточи дълго, но увери, че няма опасност от щурм на еквадорското посолство в Лондон, където се намира австралиецът.

Часове преди решението на Еквадор британското външно министерство оповести нота, в която се казва, че Великобритания няма да допусне Асандж да напусне свободно посолството на Еквадор в Лондон.

"Нека сме абсолютно ясни: ако Асандж получи политическо убежище в Еквадор и ни бъде поискано разрешение той да замине за там, ще му бъде отказано, съобразно с правните ни задължения", гласеше нотата.

От Кито се оплакаха, че Лондон заплашва да щурмува посолството му в британската столица.

Британската полиция няма намерение да нахлуе в посолството на Еквадор днес,

за да арестува Асандж. Според законите в кралството, за да влезе на територията на чуждестранно посолство, полицията трябва да предупреди дипломатите седмица преди това, заяви говорител на британското министерство на външните работи, цитиран от ИТАР-ТАСС.

С това говорителят потвърди, че лондонската полиция може да влезе на територията на еквадорското посолство, което й е разрешено от британския закон за дипломатическите представителства от 1987 г. Според този акт полицията може да влезе в помещение на посолството, когато то се използва неправомерно, посочва агенцията.

"Решението все още не е взето. Не смятаме да правим това днес. Искаме да подчертаем желанието си да открием дипломатическо взаимно приемливо решение", каза говорителят на Форин офис.

От думите му следва, че британската полиция може да "щурмува" еквадорското посолство в Лондон и да арестува Асандж най-рано след седмица, заключава ИТАР-ТАСС.

Тази сутрин петнайсетина привърженици на Асандж се сбиха с полицаи пред сградата на еквадорската дипломатическа мисия. Арестувани са най-малко трима от демонстрантите.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Трима ранени при стрелба на оживен площад в Германия

Трима ранени при стрелба на оживен площад в Германия

Свят Преди 7 часа

Нападателят е успял да избяга

,

Хърватия ще въведе нова европейска система за граничен контрол

Свят Преди 8 часа

Новата система може да забави проверките по границите

.

Двама убити и петима ранени при руски въздушен удар в Донецка област

Свят Преди 10 часа

Руските удари са нанесли щети на девет къщи - частни жилища, и една църква

Полската опозиция протестира срещу мигрантската политика на премиера Туск

Полската опозиция протестира срещу мигрантската политика на премиера Туск

Свят Преди 10 часа

Според непотвърдени данни в митинга участват няколко хиляди души

,

Председателят на СОС: Надявам се до 10 дни да има нормализиране на кризата с боклука

България Преди 11 часа

"Кметът пое ангажимент да изготви план за излизане от тежката ситуация", подчерта Цветомир Петров

.

САЩ няма да разполага американски войски в Газа

Свят Преди 11 часа

Това заяви главнокомандващият адмирал Брад Купър

Google Maps няма да помогне. Тази страна няма имена на улици: Как живеят хората там?

Google Maps няма да помогне. Тази страна няма имена на улици: Как живеят хората там?

Любопитно Преди 12 часа

Всичко по темата може да прочетете в следващите редове

Ердоган възнамерява да посети Ивицата Газа

Ердоган възнамерява да посети Ивицата Газа

Свят Преди 12 часа

Турският лидер подчерта, че след споразумението за прекратяване на огъня „не трябва да има връщане назад“

Айфеловата кула ще бъде съборена през 2026 г.? Ето какво знаем

Айфеловата кула ще бъде съборена през 2026 г.? Ето какво знаем

Свят Преди 12 часа

Последните твърдения в социалните медии предизвикаха безпокойство, че емблематичната Айфелова кула в Париж е планирана за събаряне през 2026 г.

,

„Китай не се страхува“: жителите на Пекин отхвърлят заплахата от мита на Тръмп

Свят Преди 13 часа

В петък американският президент внезапно обяви, че САЩ ще наложат допълнителни 100% мита върху целия китайски внос от 1 ноември „или по-рано“

След срещата в Ню Йорк – нов разговор между Зеленски и Тръмп

След срещата в Ню Йорк – нов разговор между Зеленски и Тръмп

Свят Преди 13 часа

Това съобщи ръководителят на канцеларията на украинския президент

,

„Ние не мълчим“: Протести в страната срещу насилието над деца

България Преди 13 часа

Протестиращите пред Съдебната палата носеха плакати с надписи „Учителят трябва да възпитава, не да травмира“ и „Насилието днес води до насилие утре“

,

Испания под вода: Армията се включи в спасителните операции след проливните дъждове

Свят Преди 14 часа

Над 300 сигнала за помощ само от един град, пътища край лагуната Мар Менор са затворени

НАТО проведе 12-часова патрулираща мисия във въздуха до границата на Русия

НАТО проведе 12-часова патрулираща мисия във въздуха до границата на Русия

Свят Преди 14 часа

Това беше изтъкнато в изявление на британския министър на отбраната Джон Хили

,

Норвежкият Нобелов институт разследва изтичане на информация

Свят Преди 14 часа

Вчера наградата беше присъдена на венецуелската опозиционна лидерка Мария Корина Мачадо