Асандж остава в ареста
Джулиан Асандж   
Източник: ЕПА/БГНЕС

Основателят на уебсайта "Уикилийкс" (WikiLeaks) Джулиан Асандж остава в ареста, след като британски съд отказа да го освободи под гаранция, съобщиха Ройтерс и ДПА.

Той ще трябва да се яви пред съда на 14 декември, когато ще бъде разгледан въпросът за екстрадирането му в Швеция. Асандж заяви, че ще се бори срещу тази мярка.

39-годишния австралиец беше задържан днес в Лондон по европейска заповед за арест, издадена в Швеция, където е обвинен в сексуален тормоз и изнасилване, извършени през август 2010 г.

Той отрича.

Полицията съобщи, че Асандж бил задържан около 9,30 ч. тази сутрин (11,30 ч българско време),

когато пристигнал доброволно в полицейски участък

в Лондон и се предал. Той ще се яви пред съда в Уестминстър по-късно днес и вероятно ще му бъде насрочена дата за изслушване за екстрадиране, съобщава Ройтерс. 

Британските съдилища са известни с това, че разглеждат много внимателно исканията за екстрадиране и в някои случаи с широк обществен отзвук дори са отказвали да разпоредят тази мярка, припомня "Уол стрийт джърнал".

Ако все пак бъде екстрадиран и осъден в Швеция, той може да получи до четири години затвор.

За временното му освобождаване е определена гаранция от 300 хил. долара.

Според адвокатите на Асандж клиентът им все още

не е виждал в пълен вид на разбираем за него език (английски) обвиненията срещу него,

а това е чисто нарушаване на правата му според Европейската конвенция за правата на човека.

Адвокатът на Асандж – Марк Стивънс обяви, че ще протестира валидността на шведската заповед за арест в съда.

Стивънс твърди, че от август насам австралиецът е предлагал неколкократно да се срещне с шведските прокурори, но те са отказали, припомня Би Би Си.

Според защитата Асандж е имал сексуални връзки с две доброволки на "Уикилийкс", който по-късно подали оплаквания срещу него в полицията, а обвинението в изнасилване било подадено след "секс по взаимно съгласие, но без предпазни средства" с една от жените.

Освен това жалбите срещу австралиеца били подадени дни, след като всяка от жените разбрала, че Асандж е имал връзка с другата.

Арестът на Асандж е добра новина, коментира американският министър на отбраната Робърт Гейтс по време необявеното си посещение в Афганистан.

"Ю Ес Ей Тудей" цитира говорител на "Уикилийкс", според когото арестуването на Асандж е

"атака срещу свободата на медиите,

но няма да спре организацията да публикува още документи".

Снощи медиите публикуваха информации, че Стивънс обсъжда с британската полиция заповедта за арест на Асандж и урежда среща на довереника си с полицаи, които да го разпитат.

Полицията обаче отказа какъвто и да било коментар, а Стивънс отрече, че води такива преговори.

Днес британският в. "Гардиън" съобщи, че Асандж може би

ще се яви пред британското правосъдие, за да уговори пускане под гаранция.

Според изданието, което се позовава на анонимни източници, Асандж ще се опита да договори с британското правосъдие свобода под гаранция срещу сума между 100 хил. и 200 хил. британски лири.

Шест души ще се обявят за негови гаранти, добавя вестникът.

Същевременно американският вестник "Ню Йорк таймс" съобщи, че Асандж е предупредил, че

ще публикува още поверителни документи, ако срещу него бъдат предприети съдебни действия.

Подобна заплаха е проблем за администрацията на президента Обама, която проучва начини как да започне евентуално съдебно преследване срещу него или срещу неговия сайт заради публикуваните секретни дипломатически телеграми.

Асандж вече увери, че е дал на повече от 100 хил. души целия архив от 251 287 американски секретни дипломатически телеграми, част от които от седмица насам излизат на страниците на няколко издания.

В понеделник австралийското правителство заяви, че ще предостави консулска помощ на Асандж, ако той бъде арестуван в друга страна. В родината му обаче властите вече обявиха, че ще го задържат, ако се върне.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
„Удари ме като ритник в корема“: Ник Джонас проговори за тревожността си на наградите „Златен глобус“

„Удари ме като ритник в корема“: Ник Джонас проговори за тревожността си на наградите „Златен глобус“

Любопитно Преди 34 минути

Джонас, който живее с диабет тип 1, често говори открито за психичното си здраве

Човек загина при пожар в къща в Габровица

Човек загина при пожар в къща в Габровица

България Преди 48 минути

Изясняват се причините, довели до инцидента

Прокурор стреля срещу съдия в съдебната палата в Истанбул

Прокурор стреля срещу съдия в съдебната палата в Истанбул

Свят Преди 1 час

Прокурорът Кълъчарслан е задържан на място

Какъв е вкусът на лукса? Най-скъпите храни в света и рекордните им цени

Какъв е вкусът на лукса? Най-скъпите храни в света и рекордните им цени

Любопитно Преди 1 час

Оскъдността и ексклузивността правят тези продукти силно търсени от хората, които търсят по-хубавите неща в живота и, разбира се, са готови да платят за тях

41 дни сама в океана: Трагичната история, вдъхновила филма "Дрейф"

41 дни сама в океана: Трагичната история, вдъхновила филма "Дрейф"

Любопитно Преди 1 час

Тами Олдъм Ашкрафт преживява ураган от четвърта категория, който убива годеника ѝ, а тя трябва да оцелее повече от месец сама в океана, е, докато навигира 2400 км към сушата

„Възраждане“ се обяви за изцяло машинно гласуване

„Възраждане“ се обяви за изцяло машинно гласуване

България Преди 1 час

Петров изключи възможността третият мандат за съставяне на правителство да бъде даден от президента на „Възраждане“

Снимката е илюстративна

Милионерка разкри шокиращия начин, по който разбира за изневярата на съпруга си след 21 години брак

Свят Преди 2 часа

Обаждане от непознат разкрива тайна, която разтърси живота ѝ и разруши двайсетгодишния ѝ брак

Откраднаха кола с дете вътре, докато майка му е в магазин

Откраднаха кола с дете вътре, докато майка му е в магазин

Свят Преди 2 часа

Полицията призова родителите да не оставят колата си да работи, докато децата им са вътре

ЦИК отказа публично да провери машините за гласуване

ЦИК отказа публично да провери машините за гласуване

България Преди 2 часа

Предложението на депутати от ПП-ДБ беше отхвърлено с 12 гласа "против"

Риск от огромна екологична катастрофа край Свищов, потъна баржа с торове

Риск от огромна екологична катастрофа край Свищов, потъна баржа с торове

Свят Преди 2 часа

Властите оценяват риска от замърсяване в района

Еврото изстреля нагоре Българската фондова борса

Еврото изстреля нагоре Българската фондова борса

България Преди 2 часа

Оборотът на БФБ почти се утрои след влизането на България в еврозоната

Ключови въпроси около фаталната стрелба от ICE агент в Минеаполис

Ключови въпроси около фаталната стрелба от ICE агент в Минеаполис

Свят Преди 2 часа

Смъртта на Рене Гуд е с политическо значение, "в която хора както отляво, така и отдясно са стигнали до своите заключения", а инцидентът предизвика масови протести срещу ICE и остра реакция от кмета на Минеаполис

.

Защо атаката на Тръмп срещу Федералния резерв е много опасна

Свят Преди 2 часа

Тръмп заплашва да съди Джером Пауъл, шефа на Федералния резерв. Според Пауъл независимостта на централната банка на САЩ е силно застрашена

Борисов: България е най-сигурното и спокойно място

Борисов: България е най-сигурното и спокойно място

България Преди 3 часа

Борисов: Васил Терзиев трябва да остане до края кмет на София

Как Марко Рубио стана от "Малкия Марко" до гласа в ухото на Тръмп

Как Марко Рубио стана от "Малкия Марко" до гласа в ухото на Тръмп

Свят Преди 3 часа

След като губи президентските първични избори през 2016 г. от Тръмп, Рубио се превърна в неговата дясна ръка - а ако "всичко се разпадне - той ще поеме вината"