Д епутати от различни парламентарни групи коментират предпазливо предприетото от редица държави експулсиране на руски дипломати, като отговор на отравянето на бившия руски агент Сергей Скрипал във Великобритания. Според Кристиян Вигенин от БСП става дума за дипломатическа криза, дори дипломатическа война. Волен Сидеров от Обединени патриоти поиска свикване на коалиционен съвет и повече информация. 

Борисов отзова за консултации посланика ни в Русия

Правилно ли реагира България на случая „Скрипал“

Премиерът полага максимални усилия да се изяснят всички факти и тогава правителството да вземе съответното решение по отношение на Русия. Това каза зам.-председателя на ГЕРБ Цветан Цветанов пред журналисти.

Той подчерта, че България трябва да бъде солидарна с евроатлантическите държави, защото това е гаранция за нашия просперитет, успех, за защитата на суверенитета и националната сигурност на страната.
Солидарността към Великобритания беше ясно изразена на Съвета, на който присъства и Бойко Борисов, добави Цветан Цветанов.

ЕС отзовава за консултации посланика си в Русия

Кои държави гонят руски дипломати

Ето как Лондон убедил света, че Русия е виновна

БСП настоя премиерът Бойко Борисов да дойде в Народното събрание и да даде информация

за причините да извика за консултации посланика на България в Москва.

От БСП настояват още Борисов да запознае депутатите с позицията на България по "развиващата се дипломатическа криза". Готови сме това да стане и на закрито заседание, заяви депутатът от БСП Кристиян Вигенин.

Връщането в страната на посланик е сравнително мека позиция, обясни той и припомни, че през 2017 г. правителството извикало за консултации посланика на България в Турция Надежда Нейнски. А днес виждаме, че отношенията са различни между България и Турция, отбилза Вигенин.

Герджиков: Взели сме мерки срещу опитите за намеса на Турция

Вигенин определи ситуацията с отзоваването на европейски посланици от Русия и реципрочните действия като дипломатическа криза, дори дипломатическа война, която наподобява периода на Студената война. Това е повод всяка една политическа сила в България внимателно да се замисли какво се случва всъщност, коментира той.

"Не сме удовлетворени от непоследователната позиция на българското правителство, защото в последните дни станахме свидетели на разнопосочни изявления и действия на външния министър, на министър-председателя. Това в такава ситуация създава и рискове за страната. Когато се заеме една позиция, тя трябва да се отстоява", смята Вигенин.

Към този момент не сме видели убедителни доказателства, да не кажа изобщо доказателства, че Русия е замесена пряко в случая Скрипал, заяви той. Ако такива доказателства бъдат предоставени, бихме могли да проявим известно разбиране към това, което се случва, допълни депутатът от БСП.

Необходимо е да направим коалиционен съвет на ГЕРБ и Обединените патриоти, на който да се представи пълноценна информация

за всички мнения, на всички позиции на всички държави в Европа, за да можем да вземем правилно решение,  заяви съпредседателят на Обединените патриоти и лидер на "Атака" Волен Сидеров пред журналисти в кулоарите на НС.

„Според мен това беше създадено, за да дискредитира Путин за изборите. Виждаме ескалация на напрежение точно, защото не се случи. „Скрипал“ не изигра своята роля. Смятам, че случаят изигра положителна роля, т.е. сплоти руските избиратели, вместо обратното“, каза Сидеров. Според него сега виждаме едно истеризиране и натиск върху отделни държави в Европа да започват дипломатическа война с Русия.

„До момента водим балансирана политика, за което поздравявам министър-председателя. Не ме интересува кой какво ще каже, че го хваля или не, но това е правилната политика. В този случай България трябва изключително прецизно да поддържа баланса, т.е. не трябва да се бърза. Не трябва да се правят дипломатически ходове – отзоваване на посланици и прочее, в никакъв случай. Знам, че има натиск отвън, но да не правим резки движения, този случай не е изяснен докрай, няма конкр етни, ясни и твърди доказателства за ролята на Русия в него и по този повод ние не сме длъжни да правим резки ходове“, каза още Сидеров.

Вицепремиерът Валери Симеонов, съпредседател на ОП и лидер на НФСБ, в отговор на журналистически въпрос, каза, че той е вицепремиер по икономическите и демографските въпроси и си има други вицепремиери по външна политика, а той няма информация по темата. Мисля, че България има достойна позиция в момента - балансирана“, бе лаконичният му коментар.

Временната позиция към този момент, без доказателства какво точно се е случило, да не предприемаме ходове, според "Воля" е абсолютно правилна, каза лидерът на партия "Воля" Веселин Марешки. Правилна е позицията да се изчакат доказателствата, допълни той. По думите му в историята са правени много грешки с несправедливо набеждаване.

Ако има доказателства за руско участие в това покушение, трябва да бъдат изтеглени всички наши дипломати от Русия, смята Марешки. Но ако няма, ние не може да си играем на изтегляне, после връщане, допълни той.

В декларация Движение България на гражданите призовава Народното събрание да излезе с декларация за европейска солидарност на България към мерките на ЕС и НАТО в отговор на руските действия. "Липсата на отзоваване на руски дипломати от българското правителство, до този момент, затвърждава България в ролята на троянски кон на Русия и заден двор на Европейския съюз", заявяват от Движението и призовават "Борисов да преодолее страха си от Нинова и проруските партии в парламента и правителството".

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Техеран обещава "скъпоценна награда", ако бъде заловен пилота от сваления американски изтребител

Техеран обещава "скъпоценна награда", ако бъде заловен пилота от сваления американски изтребител

Свят Преди 2 часа

Иран предлага 60 000 долара за предаване на пилота, докато продължава издирването след свалянето на F-15

Тежка катастрофа на бул. „България“ в София: Лек автомобил и такси се удариха рано сутринта

Тежка катастрофа на бул. „България“ в София: Лек автомобил и такси се удариха рано сутринта

България Преди 3 часа

Инцидентът е станал на кръстовището с бул. „Иван Евстратиев Гешов“, няма пострадали, а причините се изясняват от полицията

<p>Огнен ад в Калифорния: Горски пожар доведе до евакуации</p>

Огнен ад в Калифорния: Бързо разрастващ се горски пожар доведе до евакуации

Свят Преди 3 часа

Пламъците край Морено Вали обхванаха около 14 кв. км при силни ветрове до 80 км/ч

Младеж на 14 години загина при пожар в Сливен

Младеж на 14 години загина при пожар в Сливен

Свят Преди 4 часа

Причината за пожара е в процес на установяване

<p>Възраждане на Алкатрас: САЩ обмислят повторно отваряне на легендарния затвор</p>

Възраждане на Алкатрас: Тръмп готви отваряне на мястото за изгнание на "най-лошите от най-лошите"

Свят Преди 4 часа

Островът, който днес е туристическа атракция, може да се превърне отново в затвор

Влак дерайлира край Трявна, има пострадали пътници

Влак дерайлира край Трявна, има пострадали пътници

Свят Преди 4 часа

В резултат на сблъсъка са дерайлирали локомотивът и първият вагон на влака

Снимка с неуточнена дата на починалото след удар с метална бутилка за вода в главата момиче Кимбърли Савалета Чукипа

Дете е арестувано в Лос Анджелис за смъртта на съученичка след удар с метална бутилка

Свят Преди 4 часа

Момичето е получило тежка травма след нападение в училищен коридор

Трапезата за Великден поскъпва: Защо цените растат, а производителите изнемогват

Трапезата за Великден поскъпва: Защо цените растат, а производителите изнемогват

Пари Преди 5 часа

Производителите уверяват, че поскъпването е минимално и пазарът ще остане стабилен

<p>&quot;Христос все още страда&quot;: Силно послание на папата пред десетки хиляди</p>

За първи път от десетилетия: Папа Лъв носи кръста по целия Кръстен път на католическия Разпети петък

Свят Преди 6 часа

За първи път от десетилетия предстоятел на Римокатолическата църква премина целия маршрут с кръста

<p>Тръмп: Надяваме се това да не се случи&nbsp;</p>

Тръмп коментира инцидента с изчезналия пилот на изтребител, свален над Иран

Свят Преди 6 часа

Белият дом не изключва реакция, но засега запазва мълчание по случая

<p>Какво се случва в Близкия изток: Иран свали американски самолети, издирва се пилот (ОБЗОР)</p>

Конфликтът в Близкия изток ескалира: Иран свали американски самолети, издирва пилот

Свят Преди 6 часа

Техеран търси изчезнал пилот след свалени изтребители, отказва примирие със САЩ, докато Израел и Иран си разменят удари, а напрежението се разширява в целия регион

Учените по следите на Мапингуари – звярът, който не трябва да съществува

Учените по следите на Мапингуари – звярът, който не трябва да съществува

Любопитно Преди 7 часа

Дълбоко в Амазония легендите разказват за Мапингуари – гигант с червена козина, едно око и смъртоносен мирис. Дали това е духът на древен шаман, или оцелял от ледниковата епоха гигантски ленивец, който все още се крие от цивилизацията?

Мистерията на „острова от миди“: Древно сметище или следа от цунами?

Мистерията на „острова от миди“: Древно сметище или следа от цунами?

Любопитно Преди 7 часа

Ново изследване разкрива, че странната суша край бреговете на Куласавани вероятно не е дело на цунами, а е издигната от човешка ръка преди 1200 години.

.

Германия: Рекорден брой младежи се отказват от военна служба

Свят Преди 7 часа

"Никой не бива да бъде принуждаван да носи оръжие против волята си" - това е записано в Конституцията

<p>4 април: 22 години от черната нощ в пролома Гостун</p>

4 април: 22 години от черната нощ в пролома Гостун

Любопитно Преди 7 часа

Вижте какво се е случило на този ден в историята

<p>Как правилно да разположим антените на рутера</p>

Как правилно да разположим антените на рутера, за да подобрим обхвата на Wi-Fi мрежата

Технологии Преди 7 часа

Рутерите вече са в милиарди домове, като осигуряват Wi-Fi връзка за домашните устройства, но си имат своите проблеми. Най-вече с обхвата и затова често хората се питат как правилно да разположат антените, за да имат максимален обсег