Армията се намеси на площад "Тахрир"
Площад "Тахрир" на 23 ноември   
Източник: ЕПА/БГНЕС

Египетската армия се намеси, за да прекрати сблъсъците в района на площад "Тахрир" в Кайро между полиция и демонстранти, предаде ДПА, като се позова на държавната телевизия.

Протестите са срещу обявеното от председателя на Висшия военен съвет фелдмаршал Хусеин Тантауи намерение военните да се оттеглят от властта в средата на следващата година, и то след референдум, предаде АФП.

Във вторник вечерта Тантауи прие оставката на правителството, връчена заради обстановката в страната, и обеща президентски избори преди края на юни догодина. Малко след това на площад "Тахрир" отново избухнаха спорадични сблъсъци. Протестиращите на площада заявиха, че ще останат там, докато самият Тантауи не се оттегли.

След сблъсъците днес

три бронетранспортьора

пристигнаха на улица "Мохамед Махмуд", която от събота е арена на тежките размирици.

По-рано през деня в сградата на Американския университет в Кайро, на няколко десетки метра от площад "Тахрир", избухна пожар, съобщи ИТАР-ТАСС.

Огънят пламнал по време на сблъсъците между демонстрантите и силите за сигурност.

Засега не се знае каква е причината за пожара. Възможно е в зданието да е попаднала една от гранатите със сълзотворен газ, използвани от полицията за разгонване на демонстрантите, или бутилка със запалителна смес, хвърлена от протестиращите.

Има данни, че в университета е имало демонстранти. Не се съобщава дали те са успели да напуснат сградата преди лумването на пожара.

Армията разположи войници около сградата на министерството на вътрешните работи,

предаде Ройтерс, като се позова на офицер.

Те замениха полицаите, които досега охраняваха сградата и през последните дни на няколко пъти влизаха в сблъсъци с демонстранти, които се опитаха да нахлуят вътре.

Гневът на демонстрантите, които протестират срещу военното управление в Египет, е насочен и срещу министерството на вътрешните работи.

По официални данни на министерството на здравеопазването

насилието в Египет е взело 31 жертви от събота насам.

ДПА цитира правителствена статистика за 28 убити цивилни.

Размирици имаше днес и в град Танта, в делтата на Нил. Според ДПА деветмесечно бебе загинало от задушаване със сълзотворен газ. Майката и детето се намирали близо до района на сблъсъците в Танта, започнали около зданието на местната дирекция за сигурност.

Вчера вътрешният министър Мансур ел Есауи публикува в страницата на египетското правителство във "Фейсбук" новината, че е получил нареждане от изпълняващия длъжността премиер на страната при никакви обстоятелства да не се използва сила срещу демонстрантите, предаде ИТАР-ТАСС.

Той посочи, че се обърнал към главния прокурор с искане да бъде извършено разследване на събитията в страната от 18 ноември досега.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
ЕС планира изключване на украинци в наборна възраст от временната закрила, Австрия одобри

ЕС планира изключване на украинци в наборна възраст от временната закрила, Австрия одобри

Свят Преди 9 минути

Австрийският министър на вътрешните работи Герхард Карнер приветства решението

Маршрутът през Ормузкия проток край бреговете на Оман се разширява

Маршрутът през Ормузкия проток край бреговете на Оман се разширява

Свят Преди 17 минути

От своя страна, Техеран настоява, че преминаващите кораби трябва да се подчиняват на неговите заповеди, и предупреждава, че ще започне да събира такси за транзитно преминаване

Американските самолети цистерни на летището в София

Американските военни самолети започнаха да напускат София

България Преди 3 часа

Преди три дни премиерът Румен Радев съобщи, че американските самолети ще напуснат Летище „Васил Левски“ до края на юни

Шефове на ВиК са арестувани при акцията полицията в Несебър

Шефове на ВиК са арестувани при акцията полицията в Несебър

България Преди 3 часа

Двамата държавни служители са били задържани с белязаните пари

Учен откри скрит космически убиец, причинил най-големите измирания на Земята

Учен откри скрит космически убиец, причинил най-големите измирания на Земята

Любопитно Преди 4 часа

Животът на Земята е претърпял множество масови измирания, но винаги се е изправял на крака, отърсвал се е от прахта и е продължавал своя дълъг марш към сложните форми на съществуване

<p>Родени за парти: Коя зодия оглави класацията на купонджиите</p>

Родени за парти: Коя зодия оглави класацията на купонджиите

Любопитно Преди 4 часа

Само четири зодиакални знака са известни като истински купонджии. Някои от зодиите се появяват на купони само от време на време, докато други изобщо не могат да си представят свободното време без тях.

Спешна проверка на АМ „Струма“ след катастрофата край Мало Бучино

Спешна проверка на АМ „Струма“ след катастрофата край Мало Бучино

България Преди 4 часа

Софийската районна прокуратура възложи цялостна проверка на пътя, по който стана катастрофата с камион в района на Мало Бучино, съобщиха от пресцентъра на прокуратурата

Ужасяващата катастрофа на АМ "Тракия" от 24 юни

Анатомия на една предизвестена трагедия: За мантинелите и катастрофите в България

България Преди 4 часа

След ужасяващата катастрофа на АМ „Тракия“, която отне живота намъж и две деца, основният въпрос, който цялото общество си задава днес, е: Защо ограничителната система не успя да спре камиона и да предотврати челния сблъсък?

Непознати ангели: Една майка разказва за доброто без име на Цариградско шосе

Непознати ангели: Една майка разказва за доброто без име на Цариградско шосе

България Преди 5 часа

Една обикновена съботна разходка до Софийската зоологическа градина на 20 юни се превръща в най-големия кошмар за двама родители. В този момент, сред шума на автомобилите и напечения асфалт около тях се спуска стена от човечност

Брутални глоби: Гърция забрани тротинетките за деца под 17 г.

Брутални глоби: Гърция забрани тротинетките за деца под 17 г.

Свят Преди 6 часа

При нарушения на забраната ще бъде налагана глоба от 150 евро. Предвижда се да бъде въведена и задължителна застраховка за хората, които карат такива превозни средства

Важно за родителите: Нова задължителна ваксина за децата в България от 1 юли

Важно за родителите: Нова задължителна ваксина за децата в България от 1 юли

България Преди 6 часа

Задължителна имунизация срещу варицела се предвижда за родените след 1 януари 2025 г. в двудозова схема на прилагане, като първият прием е на 12–15-месечна възраст, а реимунизацията се извършва на четиригодишна възраст

Доналд Тръмп

Тръмп взриви мрежата: Показа „Патриотичен паспорт“ със своя портрет

Свят Преди 7 часа

„Новият паспорт на Съединените щати, който казва: „Добре дошли, но се дръжте прилично!“, написа Доналд Тръмп в съобщение, публикувано в собствената му социална платформа Truth Social

Извънредно положение в щат на САЩ: Най-големият горски пожар погълна ски курорт

Извънредно положение в щат на САЩ: Най-големият горски пожар погълна ски курорт

Свят Преди 7 часа

Националната метеорологична служба на САЩ издаде рядко предупреждение за „особено опасна ситуация“, тъй като сухите и ветровити условия подхранват появата на още пожари в западната част на страната

Военни колони на НАТО влизат в България: Започва голямо учение

Военни колони на НАТО влизат в България: Започва голямо учение

България Преди 7 часа

Периодично придвижване на чуждестранни военнослужещи и специализирана техника по републиканската пътна мрежа на България е планирано от днес до 12 юли. Транзитът е свързан с логистиката и провеждането на международното учение на НАТО „Alliance Wall Exercise“