50 хил. души протестират на площад "Тахрир" в Кайро
Площад "Тахрир" днес   
Източник: ЕПА/БГНЕС

Площад "Тахрир" в Кайро отново събра десетки хиляди египтяни на протест.

Митингът е организиран от влиятелните "Мюсюлмански братя" срещу планирани поправки в конституцията, които биха довели до установяване на светска държава в предимно мюсюлманската страна и ще дадат на армията правото да налага вето върху законопроекти в областта на отбраната, предаде ДПА.

ИТАР-ТАСС съобщава, че повод за днешната демонстрация е проектът за Конституционна харта - декларацията с основополагащите принципи на бъдещия Основен закон на Египет. Законопроектът освобождава въоръжените сили от контрола на парламента и им дава

изключителна власт над вътрешните работи,

както и собствен бюджет.

Според Асошиейтед прес документът провъзгласява армията за пазител на конституционната легитимност, което предполага, че въоръжените сили ще имат последната дума върху важни политически решения.

Опозицията гледа на проекта като на опит за укрепване на "военната диктатура", тъй като, ако той бъде одобрен, в бъдеще с него трябва да се съобразяват всички сили и партии, които дойдат на власт, на първо място ислямистите.

Опозицията, която организира похода срещу "диктатурата" на армията, е готова да иде докрай в своите действия, дори до

нова революция и сваляне от власт на военните,

отбелязва ИТАР-ТАСС.

Протестът обаче привлече и други групи, които искат военните управници на страната да представят ясен график за предаване на властта на гражданска администрация.

Девет месеца след оставката на президента Хосни Мубарак

Египет все още се управлява от Висшия съвет на въоръжените сили

и от формираното от военните правителство.

Според РИА Новости над 50 хил. души протестират на площада в най-масовата демонстрация в страната за последните няколко месеца.Макар че хората започнаха да се събират още вчера, протестът започна след традиционната петъчна молитва.

Армията засили мерките за сигурност и се готви за възможни сблъсъци и безредици. Някои райони на Кайро са отцепени от вчера.

Подобно напрежение може да дестабилизира положението в страната в навечерието на

първите парламентарни избори след революцията,

които са насрочени за 28 ноември. Според цитирани от ИТАР-ТАСС експерти в периода на изборите са възможни всякакви сценарии, включително масови сблъсъци, които могат да принудят армията да прекрати гласуването и да обяви преходен период от минимум две години.

Вчера в Кайро бяха ранени седем души, след като местни жители нападнаха шествие на християни, настояващи да се сложи край на дискриминирането им от държавата.

Коптите вървели от северния квартал Шубра към площад "Тахрир", когато жители на района Буляк ги нападнали и започнали да ги замерят с камъни, каза източник от силите за сигурност.

Серия от кървави междурелигиозни сблъсъци разтърси Египет след свалянето на президента Хосни Мубарак през февруари. Над 40 души бяха убити, а хиляди ранени.

Християните отдавна се оплакват от пречки за строежа на църкви, от съдебни присъди в полза на мюсюлмани и от нарастващото влияние на ислямистите, които бяха потискани по време на 30-годишното управление на Мубарак. Християните са 10% от 80-милионното население на Египет.

- Мамо, боли ме коремчето! - Празен стомах така боли! - Теб затова ли те боли главата?
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Има задържан за вандалския акт срещу българското посолство в Скопие

Има задържан за вандалския акт срещу българското посолство в Скопие

България Преди 2 минути

Вандалският акт бе извършен на 11 януари

Шега или стратегия: Тръмп предложи Марко Рубио за президент на Куба

Шега или стратегия: Тръмп предложи Марко Рубио за президент на Куба

Свят Преди 3 минути

Президентът Тръмп намеква, че държавният секретар Марко Рубио, който е и съветник по националната сигурност и изпълняващ длъжността национален архивист, може да поеме и президентския пост в Куба

Предлагат грипна епидемия във Варна от сряда

Предлагат грипна епидемия във Варна от сряда

България Преди 50 минути

Предвижда се детските градини и яслите да продължат да приемат деца

Европейската комисия обмисля действия срещу Иран

Европейската комисия обмисля действия срещу Иран

Свят Преди 1 час

Той подчерта, че смяната на режима в Техеран не е част от политиката на ЕС

Учени са открили "втори мозък" в червата, какво означава това

Учени са открили "втори мозък" в червата, какво означава това

Любопитно Преди 1 час

Чревната микробиота и „вторият мозък“ в корема влияят на настроението, стреса и дори начина, по който мислим

Съдът остави в ареста съсобственика на бар в Швейцария, в който пожар отне живота на 40 души

Съдът остави в ареста съсобственика на бар в Швейцария, в който пожар отне живота на 40 души

Свят Преди 1 час

Жак Морети бе арестуван в петък заради риск от укриване

Мъж нападна и опита да души приятелката си на автобусна спирка в София

Мъж нападна и опита да души приятелката си на автобусна спирка в София

България Преди 2 часа

Жената е пострадала леко, а мъжът е задържан за 72 часа заради домашно насилие

Русия превзе Новобойковское в Запорожка област

Русия превзе Новобойковское в Запорожка област

Свят Преди 2 часа

Руските средства за ПВО са свалили през последното денонощие пет управляеми авиобомби и 52 дрона

Кайли Дженър заслепи „Златен глобус “ с над 100 карата диаманти

Кайли Дженър заслепи „Златен глобус “ с над 100 карата диаманти

Любопитно Преди 2 часа

Кайли Дженър блесна на „Златен глобус 2026“ с металическа златна рокля и над 100 карата диаманти, докато Тимоти Шаламе премина по червения килим сам в черен костюм, номиниран за „Върховният Марти“

Тийнейджър рани двама в училище в Киев

Тийнейджър рани двама в училище в Киев

Свят Преди 2 часа

В телефона му „е намерена кореспонденция с неизвестни лица – вероятно представители на руските специални служби“

Телевизионният кастинг за ролята на Христо Стоичков е най-гледаното предаване в неделната вечер

Телевизионният кастинг за ролята на Христо Стоичков е най-гледаното предаване в неделната вечер

Любопитно Преди 2 часа

Уникалният формат „Вече играеш... Стоичков“ бе проследен от близо една трета от всички телевизионни зрители

Сиамски близнаци починаха след опит за разделяне след раждането

Сиамски близнаци починаха след опит за разделяне след раждането

Свят Преди 2 часа

Момчетата са родени свързани в тазобедрената става и са починали след тежки усложнения, въпреки усилията на лекарите

Крайпътна бомба уби шестима полицаи в Пакистан

Крайпътна бомба уби шестима полицаи в Пакистан

Свят Преди 2 часа

Сред жертвите е и полицейският началник Ишак Ахмад

<p>Финландската полиция освободи кораб, разследван за саботаж&nbsp;</p>

Финландската полиция освободи кораб, разследван за саботаж във Финския залив

Свят Преди 2 часа

По данни на полицията плавателният съд ще напусне териториалните води на Финландия още днес

,

Кой е първият човек пристигнал в Гренландия?

Любопитно Преди 2 часа

Първите хора, които стъпили в Гренландия, не са нито американци, нито датчани, тъй като нито една от тези две държави не е съществувала по това време

<p>От син до червен сняг: 7 удивителни факта, които ще ви изумят</p>

Странно, но факт – какво всъщност знаем за снега

Любопитно Преди 2 часа

Снегът е много повече от просто бяло одеяло и транспортен хаос! От сини сенки в дълбоките преспи и розови водорасли с аромат на плодове, до мита за уникалните снежинки и магията, която топли иглутата – подгответе се за факти, които ще ви изумят!