Мъж се обеси на коледната елха на площад "Независимост" в Киев
Така изглежда коледната елха на Киев - висока метална конструкция   
Източник: ЕПА/БГНЕС (архив)

55-годишен мъж се обеси на металната рамка на коледната елха на площад "Независимост", предаде РИА "Новости", позовавайки се на украинската агенция УНИАН.

Информацията за откритото тяло е постъпила в полицията в 11 ч. местно време (12 ч. българско). По тялото на мъжа няма следи от насилие, но въпреки това то е изпратено за съдебно-медицинска експертиза.

Елхата на площада се превърна в символ на протестите срещу Виктор Янукович и на нея са окачени плакати срещу властта. 

Странно е кога е станал инцидентът с обесения мъж, за когото е установено, че е от град Волни, защото

площадът е пълен с протестиращи ден и нощ,

отбелязва Ройтерс. 

По-рано днес министърът на правосъдието в Украйна Олена Лукаш заплаши с извънредно положение, ако протестиращите не напуснат сградата на повереното ѝ ведомство – поредната, окупирана в последните дни от протестиращи. 

Прессекретарят на украинския премиер Виталий Лукяненко обаче заяви, че подобна стъпка не е обсъждана.

В интервю за вестник "Днес" министър-председателят Микола Азаров пък подчерта, че решението на правителството да отложи подписването на споразумението за асоцииране с ЕС, което стана причина за многохилядните протести в Украйна, не е било взето спонтанно. 

По думите на Азаров с договорените по-ниски цени на природния газ и с помощта на отпуснатия огромен руски заем, правителството е избегнало "болезнено решение" за украинската икономика и хората.

Премиерът подчерта, че

"това не е популизъм и демагогия, а икономическа сметка"

и по този начин е избегнато двукратно повишаване на сметките за домакинствата. Азаров припомни, че в Гърция правителството намалява заплатите с 25% заради тежката икономическа ситуация. 

В същото време европейският комисар по разширяването и политиката на добросъседство Щефан Фюле отпътува отново за Украйна, за да направи

пореден опит да посредничи между правителството и опозицията за разрешаване на политическата криза,

предаде ДПА. Фюле беше в Киев в петък и събота и се срещна с президента Виктор Янукович и опозиционни лидери. С тях той обсъди серия от стъпки, които могат да допринесат за възстановяване на доверието между двете страни и за започване на политически процес за уреждане на кризата. 

Тази седмица в Украйна ще пристигне и дипломат номер едно на ЕС Катрин Аштън, предаде ДПА. 

Германският министър на външните работи Франк-Валтер Щайнмайер заяви, че ръководството на Украйна трябва да направи конкретни отстъпки в диалога с опозицията, предаде ИТАР-ТАСС. 

Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) също предлага услугите си, за да посредничи между властта и опозицията в Украйна, каза днес швейцарският президент Дидие Буркхалтер, чиято страна е ротационен председател на организацията. 

ЕС призова украинските власти да изпълнят обещанията,

дадени по време на неотдавнашните преговори с опозицията, се казва в изявление от Брюксел.  

"Приветстваме преговорите между правителството и опозицията. Насърчаваме страните да изпълнят всички обещания, направени в хода на разговорите", се посочва в комюникето. 

Украинският президент Виктор Янукович постави опонентите си в деликатно положение, като им предложи да оглавят правителството. Така се представи като човек на компромиса, без да удовлетвори исканията им, смятат обаче анализатори. 

Предложението на Янукович е само маневра, целяща да разедини опозицията и да запази властта,

счита Андреас Умланд от Киево-Могилянската академия. 

Според него предложенията са несериозни. Украинският държавен глава предложи премиерския пост на Арсений Яценюк, който ръководи парламентарната група на държаната в затвора опозиционерка Юлия Тимошенко. Бившият боксьор Виталий Кличко получи възможността да стане един от вицепремиерите, натоварен с неясно очертания сектор на хуманитарните въпроси. 

Янукович каза, че е готов да обсъди чрез работна група промени в конституцията, която в момента съсредоточава повечето правомощия в ръцете на президента. Опозицията иска режим с по-широки правомощия на парламента. 

Европейският съюз не призовава Украйна да не подписва споразумение за свободна търговия с (доминирания от Москва - б.ред.) Митнически съюз , но предупреждава

какви последици може да има такава стъпка за отношенията ѝ с Брюксел,

заяви говорител на външнополитическата служба на Европейската комисия, цитиран от ИТАР-ТАСС. 

"Ако Украйна иска по-амбициозно споразумение с Митническия съюз, тя има право да го направи, но това ще има последствия за отношенията ѝ с ЕС. 

Според говорителя при сключване на споразумение с Митническия съюз, Украйна ще се лиши от възможността за търговско споразумение с трета страна - в случая с ЕС. 

Същевременно друг представител на ЕС заяви, че

съюзът трябва да "изчисти съмненията" с Русия. 

Руският президент Владимир Путин в четвъртък ще бъде домакин на срещи с председателя на Европейския съвета Херман ван Ромпой и председателя на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу. 

Върховният представител на ЕС по въпросите на външната политика и сигурността Катрин Аштън и руският външен министър Сергей Лавров също ще присъстват на срещата.  

Източникът от ЕС подчерта, че съюзът и Русия са обвързани с "изключително силна търговска връзка". Решението на Украйна през ноември да се обърне към Москва вместо към Брюксел означава, че двете страни трябва да проведат "стратегически, фундаментални разговори".  

Европейският представител припомни, че ЕС иска политически диалог и успокояване на ситуацията в Украйна и ще продължи да поддържа връзка и с двете страни до края на кризата.  

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
На кого отдава почит църквата днес

На кого отдава почит църквата днес

Любопитно Преди 1 минута

Свети Теофилакт бил роден на остров Евбея и живял през XI век

,

Как да отпразнуваме Нова година, без да навредим на здравето си

Любопитно Преди 10 минути

Научете как да прекарате празниците по здравословен начин

Испания купува 30 изтребителя от Турция

Испания купува 30 изтребителя от Турция

Свят Преди 9 часа

Споразумението представлява важен етап за отбранителния сектор на Турция

Внучката на Кенеди почина само на 35 години

Внучката на Кенеди почина само на 35 години

Свят Преди 9 часа

Тя каза, че лекарите са открили рака малко след като е родила дъщеря си

САЩ обявиха санкции срещу Иран и Венецуела

САЩ обявиха санкции срещу Иран и Венецуела

Свят Преди 10 часа

Министерството на финансите на САЩ наложи санкции на 10 лица и организации

Защитата на собственик на болница: Парите не са откраднати, а заприходени

Защитата на собственик на болница: Парите не са откраднати, а заприходени

България Преди 11 часа

Съдът потвърди парична гаранция от 100 хил. лв. за обвиняемия

Пожар в блок в София, евакуираха 20 души

Пожар в блок в София, евакуираха 20 души

България Преди 11 часа

На място са били изпратени два противопожарни автомобила

Хиляди хоспитализирани в игрални зали в България вместо в болници

Хиляди хоспитализирани в игрални зали в България вместо в болници

България Преди 12 часа

Данните на НАП обхващат първите шест месеца на 2025 г.

Централните банки ще обменят левове в еврозоната до 2 март

Централните банки ще обменят левове в еврозоната до 2 март

Свят Преди 12 часа

Обмяната ще се предоставя на определени за целта места

Тревога в Истанбул, танкери се сблъскаха в Мраморно море

Тревога в Истанбул, танкери се сблъскаха в Мраморно море

Свят Преди 13 часа

На мястото незабавно са били изпратени спасителни екипи

<p>Грешка №1 по празниците, не я повтаряйте</p>

Грешка №1 по празниците, не я повтаряйте

Любопитно Преди 14 часа

Струва си да знаете как да сведете до минимум вредите от алкохолните напитки

Огромен банков обир за 30 млн. евро в Германия

Огромен банков обир за 30 млн. евро в Германия

Свят Преди 14 часа

Обирът е станал вчера и е засегнал над 2500 клиенти на трезор

Драма на лифт в Италия, ранени, близо 100 блокирани

Драма на лифт в Италия, ранени, близо 100 блокирани

Свят Преди 14 часа

Изглежда, че кабината е пристигнала на горната станция с прекалено висока скорост

Защо Дженифър Лопес все още не излиза с никого година след развода с Бен Афлек

Защо Дженифър Лопес все още не излиза с никого година след развода с Бен Афлек

Любопитно Преди 14 часа

Година след развода с Бен Афлек, Дженифър Лопес е щастлива сама и не излиза с никого, фокусирайки се върху работата и децата си - тя наскоро сподели, че бившите ѝ мъже никога не са я обичали истински, но двамата с Афлек запазват близки отношения

Кориандър

Тази подправка е супер здравословна, задължителна е за всяка кухня

Любопитно Преди 14 часа

Разберете защо трябва да включвате тази ароматна зелена съставка в диетата си всеки ден