Либия разкри поредното си оръжие срещу НАТО - жени с автомати
Либия разкри поредното си оръжие срещу НАТО - жени с автомати   
Източник: ЕПА/БГНЕС

Крещейки и скандирайки името му, 500 жени и момичета заявиха своята вечна любов към един човек. Не попзвезда или холивудски актьор, а либийския полковник Муамар Кадафи.

"Първо убийте всички хора в Либия, а след това елате за Муамар Кадафи - казва 14-годишната Фатима Хасан. - Ще се самоубия, ако Муамар Кадафи бъде убит. Зная, че нашите хора ще се самоубият, ако той умре".

Събитието в Триполи в неделя бе определено като церемония по завършването на

курс за обучение на жени да боравят с оръжие в защита на режима.

Около 50 чуждестранни журналисти, поканени и ескортирани от правителствени охранители, пристигнаха на място и видяха как те пляскат с ръце, викат, размахват юмруци във въздуха и развяват зелени знамена в огромна шатра, в която висяха два полилея и два големи плоски телевизионни екрана.

В шатрата имаше жени на всякаква възраст, от момиченца до възрастни жени. Някои издигаха високо портрети на сияен Кадафи, един от които в рамка от зелен, лъскав коледен гирлянд. Жена, развяваща зелено знаме, носеше бляскаво-зелена пелерина, зелен шал и зелена кърпа със значки с лика на Кадафи. До нея стоеше жена с часовник с неговия образ.

Репортерите се чудеха дали събитието не е представление, подготвено само заради тях. Поддръжниците на Кадафи бяха изпълнили първите десетина редици от столовете, но зад тях имаше стотици празни места. Отвън се чуваха изстрели от огнестрелно оръжие, тъй като няколко

ентусиазирани абсолвентки стреляха с новите си автомати във въздуха,

без да ги е грижа къде може да попаднат куршумите.

Имаше също голяма доза идолопоклонничество, предимно от страна на тийнейджърката Фатима, която каза, че баща й е инженер и че е учила в международно училище близо до Еджуеър роуд в Лондон.

"Ние обичаме Муамар Кадафи и искаме да спасим страната си - каза тя. - Той ни прави щастливи. Дава ни храна и свобода да правим каквото искаме. Преди не бяхме свободни. Бабите и дядовците ми казват, че преди Кадафи е било зле, не е имало хляб. Той ни спаси".

Обещавайки да се бори за мъжа, чийто лик е на гердана й, тя обясни: "Вече няма жени и деца".

Фатима каза, че петимата й братя са отишли да се бият за режима срещу бунтовниците в Бенгази и Мисрата. Запитана как би се почувствала, ако бъдат убити, тя отвърна: "Няма значение. Не ме е грижа.

Това е за лидера".

Докато правителствените пазачи се навъртаха наоколо, 39-годишната Хабиб Абдул Касем, детегледачка, облечена във военна униформа, направи подобно пламенно изявление. "Разбира се, че ще защитавам себе си и страната си", каза тя. "Ние сме въоръжен народ, всеки в тази страна има оръжие. Аз имам пистолет в къщи. Никога не съм го използвала, но ако нещата се променят, ще го използвам срещу кръстоносците".

30-годишната Надя Али, безработен интериорен дизайнер, добави: "Искаме силна Либия.

Муамар Кадафи е наш баща. Бунтовниците не са наред с главата.

Муамар Кадафи е добър човек, който обича либийския народ. Той ни даде нещо."

Жените телохранители на Кадафи подхранваха много легенди по време на 42-годишното му управление. Все още не е ясно каква военна роля ще изиграят новообучените жени и дали ще бъдат вкарани в бойни действия, ако либийската армия има нужда от подкрепления.

Говорителят на правителството Муса Ибрахим каза: "Либийските жени сега се присъединяват към въоръжените сили срещу НАТО. Обучаваме ги.

Тяхната главна роля е да защитават домовете.

Не планираме да ги изпращаме на фронтовата линия. Те не са обучени за това, а и нашата армия е доста ефективна."

Той обаче добави с реторичен замах: "Ще направим така, че

всяка майка, символ на любовта и живота, да стане бомба, машина за убиване".

Ибрахим заяви, че режимът е по-силен от всякога и че никога не е мислил да се предаде. "Готови сме да раздадем 1,2 милиона единици оръжия и обучаваме много, много, много обикновени либийци".

След представлението журналистите бяха върнати в официалния автобус, но той остана на място няколко дълги минути, през които стрелбата във въздуха се приближи още повече. Сред колегите растеше безпокойството дали няма да бъде улучени от заблудени куршуми. Когато казахме това на един от пазачите, той рязко отговори: "Вашите самолети бомбардират либийския народ, а вие се плашите от един куршум?"

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Нападение над българското посолство в Скопие (СНИМКИ)

Нападение над българското посолство в Скопие (СНИМКИ)

Свят Преди 2 часа

Ведомството го определя като недопустимо посегателство срещу статута на дипломатическата мисия

Терзиев към софиянци: Ще реша проблема с боклука, колкото и да не вярват критиците

Терзиев към софиянци: Ще реша проблема с боклука, колкото и да не вярват критиците

България Преди 2 часа

Терзиев се извини на столичани за създадените неудобства и призна, че не е приятно гражданите да виждат подобни гледки пред домовете си

Почина Ерих фон Даникен – теоретикът на извънземните

Почина Ерих фон Даникен – теоретикът на извънземните

Свят Преди 4 часа

Сред неговите най-известни твърдения е, че пирамидите в Египет са построени с помощта на същества от друга планета

Зеленски обвини Русия в целенасочен терор над украинците

Зеленски обвини Русия в целенасочен терор над украинците

Свят Преди 4 часа

Той написа в социалните мрежи, че през изминалата седмица руската армия е използвала срещу Украйна около 1100 дрона, 890 управляеми бомби и 50 ракети от различни видове

Тръмп призова Куба да приеме "сделка, преди да е станало твърде късно"

Тръмп призова Куба да приеме "сделка, преди да е станало твърде късно"

Свят Преди 4 часа

Тръмп добави, че в тази страна, обхваната от тежка криза, "изглежда, всичко се разпада"

Лекари от "Пирогов" се борят за живота на 200-килограмов пациент

Лекари от "Пирогов" се борят за живота на 200-килограмов пациент

България Преди 5 часа

Освен наднормено тегло, той има извънредно тежко чернодробно увреждане, остър токсичен хепатит и напреднали последици от продължително обездвижване

Задържаха помощник на Нетаняху за възпрепятстване на разследване

Задържаха помощник на Нетаняху за възпрепятстване на разследване

Свят Преди 5 часа

Полицията не назова името на задържания, но израелски медии съобщиха, че става дума за Цахи Браверман – настоящ началник на кабинета на Нетаняху

Турският актьор Джан Яман е освободен от ареста

Турският актьор Джан Яман е освободен от ареста

Свят Преди 5 часа

Джан Яман бе задържан с още 6 души

Южна Корея ще разследва твърденията на Пхенян за нарушено въздушно пространство

Южна Корея ще разследва твърденията на Пхенян за нарушено въздушно пространство

Свят Преди 5 часа

Южнокорейската Служба за национална сигурност каза, че правителството планира да разгледа последния инцидент с дрона заедно с военните и полицията, а резултатите ще бъдат докладвани незабавно

Иранският президент обвини САЩ и Израел в подклаждане на размирици

Иранският президент обвини САЩ и Израел в подклаждане на размирици

Свят Преди 5 часа

До изказването му се стига на фона на демонстрации, които заливат улиците на Ислямската република през последните седмици

"Да изхвърлим боклука": Граждани протестираха на ул. "Московска"

"Да изхвърлим боклука": Граждани протестираха на ул. "Московска"

България Преди 6 часа

Участниците поставиха чували с боклук на улицата пред сградата на Общината

Внимание! Скална маса ограничи движението София - Самоков

Внимание! Скална маса ограничи движението София - Самоков

България Преди 6 часа

Движението в района на ВЕЦ "Пасарел" временно се осъществява двупосочно в една лента

Заради студа: Русе обяви 12 януари за неучебен ден

Заради студа: Русе обяви 12 януари за неучебен ден

България Преди 7 часа

Основният мотив за обявяването на неучебния ден е грижата за здравето и безопасността на учениците

<p>Човешки останки са открити сред бушуващите горски пожари в Австралия</p>

Човешки останки са открити сред бушуващите горски пожари в Австралия

Свят Преди 7 часа

От средата на седмицата Югоизточна Австралия е в плен на гореща вълна, довела до избухването на горски пожари

<p>София се дави в боклук: Трифонов обвини кмета Терзиев в &quot;некадърност&quot;</p>

София се дави в боклук: Слави Трифонов обвини кмета Васил Терзиев в "некадърност"

България Преди 7 часа

Лидерът на ИТН обвинява кмета Васил Терзиев за кризата с отпадъците, хаоса в движението и лошото почистване на снега

<p>Експлозия&nbsp;след сватба в Исламабад, загинаха младоженците и още шестима</p>

Газова бутилка избухна след сватба в Исламабад, загинаха младоженците и още шестима

Свят Преди 8 часа

Полицията съобщи, че експлозията е станала в жилищен район в центъра на Исламабад и че властите разследват причината