Кадафи: Ще смажем враговете
Източник: ЕПА/БГНЕС

Либийският лидер Муамар Кадафи заяви, че е "решен да смаже враговете", предаде агенция Франс прес.

Ако става въпрос за чуждестранен заговор, ще го смажем, ако става въпрос за вътрешен заговор, също ще го смажем, заяви Кадафи в реч, излъчена по либийската телевизия, докато верните му сили са в настъпление срещу бунтовниците.

"Колонизаторите ще бъдат победени, Франция ще бъде победена, Америка ще бъде победена, Великобритания ще бъде победена", заяви "водачът на либийската революция", отсичайки:

"решени сме да смажем враговете"

Либийският народ ще триумфира, свободата ще триумфира, подчерта той, добавяйки: "решени сме да запазим единството на Либия дори с цената на живота си".

Кадафи, който говори спокойно, заяви също, че "целият либийски народ е готов да се бие, за да защити петрола".

По думите му "с Арабската лига е свършено".

Арабската лига призова в събота Съвета за сигурност на ООН да наложи забранена за полети зона над Либия, за да бъде защитен либийският народ, и заяви, че режимът на Кадафи е изгубил легитимност заради извършените срещу либийския народ престъпления.

Обръщайки се към лидерите, които го призовават да си отиде, полковник Кадафи каза: "вие трябва да оставите народите си да живеят свободно. Предизвиквам ги да дадат на народите си свободата, както направих аз с моя либийски народ".

В интервю за телевизионния канал "Евронюз" синът на Кадафи Сейф ал Ислам също каза, че силите на либийския държавен ръководител наближават бунтовническия бастион град Бенгази и

"всичко ще приключи до 48 часа".

Когато бе попитан за дискусиите в международната общност за налагане на забранена за полети зона, той отговори: "Военните операции завършиха. До 48 часа всичко ще е приключило."

Сейф ал Ислам допълни, че силите на режима са близо до Бенгази, на около 1000 км източно от Триполи, и "каквото и решение да бъде взето, ще е прекалено късно".

Силите на Кадафи, които напредват към Бенгази,

призоваха хората в града да сложат оръжие.

Те увериха, че ще пощадят живота на онези, които се предадат.

Организацията "Лекари без граници" изтегли вчера своя персонал от Бенгази, предаде АФП.

Медиците са напуснали страната и са изпратени обратно в Египет, поясни говорител на "Лекари без граници", според когото

всички напускат Бенгази, и хуманитарни служители, и журналисти.

Според комюнике, поместено на сайта на организацията, тя ще направи опит да поддържа и занапред медицинските учреждения в Либия, най-вече чрез доставки на медикаменти и консумативи.

Най-малко петима души са убити и 11 ранени при артилерийския обстрел на град Мисурата, на 200 км източно от Триполи, съобщи лекар от местната болница.

Мисурата е единственият град в Западна Либия, който все още е в ръцете на бунтовниците. Силите на Кадафи започнаха днес настъпление в опит да си го върнат.

Либийското правителство се надява до дни

да си върне контрола над превзетите от бунтовниците територии,

предаде агенция Ройтерс.

За да обединят отново страната и да я запазят обединена, въоръжените сили трябва да си върнат контрола над много градове, каза зам.-външният министър Халед Каим на Ройтерс в Триполи.

"Надяваме се това да стане възможно най-скоро. Надявам се да стане до дни", каза той.

Каим добави, че според правителството до 3000 бунтовници се бият срещу правителствените сили от крепостта си в Бенгази.

През последните десетина дни силите на Кадафи напредват на изток и досега са си върнали контрлола над градовете Зауия, ал Укайла, Рас Лануф, Брега и Адждабия.

Те обявиха, че съвсем скоро ще започнат операция срещу Бенгази, който се намира на 160 км северно от Адждабия.

Същевременно бунтовници в източната част на Либия съобщиха, че са избрали бившия вътрешен министър на страната

за ръководител на техните въоръжени сили

Абдел Фатах Юнес ал Абиди напусна поста си като вътрешен министър, за да подкрепи съпротивата срещу управлението на Кадафи по-рано този месец.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
МВР на Северна Македония: Издирваме извършителя на нападението срещу българското посолство

МВР на Северна Македония: Издирваме извършителя на нападението срещу българското посолство

Свят Преди 2 часа

Полицията ще работи по установяване на мотивите за вандалския акт

Изпращат още стотици полицаи в Минесота след протестите

Изпращат още стотици полицаи в Минесота след протестите

Свят Преди 3 часа

Този уикенд в цялата страна бяха планирани над 1000 прояви в знак на протест срещу усилията на федералното правителство за депортиране на нелегални имигранти и срещу извършеното в сряда убийството на 37-годишната Рене Гуд.

Броят на убитите при протестите в Иран надхвърли 500

Броят на убитите при протестите в Иран надхвърли 500

Свят Преди 5 часа

"Хюман Райтс Активистс" съобщиха днес, че за две седмици демонстрации са загинали 538 души - 490 демонстранти и 48 служители на силите за сигурност

Нападение над българското посолство в Скопие (СНИМКИ)

Нападение над българското посолство в Скопие (СНИМКИ)

Свят Преди 6 часа

Ведомството го определя като недопустимо посегателство срещу статута на дипломатическата мисия

Терзиев към софиянци: Ще реша проблема с боклука, колкото и да не вярват критиците

Терзиев към софиянци: Ще реша проблема с боклука, колкото и да не вярват критиците

България Преди 7 часа

Терзиев се извини на столичани за създадените неудобства и призна, че не е приятно гражданите да виждат подобни гледки пред домовете си

Загинал и ранени при тежка катастрофа на пътя Разград-Попово

Загинал и ранени при тежка катастрофа на пътя Разград-Попово

България Преди 7 часа

Инцидентът между двете леки коли с разградска регистрация е станал около 16.30 часа

Силни ветрове и торнадо в Гърция причиниха щети, спряха фериботи и преобърнаха самолети

Силни ветрове и торнадо в Гърция причиниха щети, спряха фериботи и преобърнаха самолети

Свят Преди 8 часа

В Западна Гърция силна градушка удари град Патра на полуостров Пелопонес, а в крайбрежния град Рио морето буквално излезе на брега

Почина Ерих фон Даникен – теоретикът на извънземните

Почина Ерих фон Даникен – теоретикът на извънземните

Свят Преди 8 часа

Сред неговите най-известни твърдения е, че пирамидите в Египет са построени с помощта на същества от друга планета

Зеленски обвини Русия в целенасочен терор над украинците

Зеленски обвини Русия в целенасочен терор над украинците

Свят Преди 8 часа

Той написа в социалните мрежи, че през изминалата седмица руската армия е използвала срещу Украйна около 1100 дрона, 890 управляеми бомби и 50 ракети от различни видове

Тръмп призова Куба да приеме "сделка, преди да е станало твърде късно"

Тръмп призова Куба да приеме "сделка, преди да е станало твърде късно"

Свят Преди 9 часа

Тръмп добави, че в тази страна, обхваната от тежка криза, "изглежда, всичко се разпада"

Лекари от "Пирогов" се борят за живота на 200-килограмов пациент

Лекари от "Пирогов" се борят за живота на 200-килограмов пациент

България Преди 9 часа

Освен наднормено тегло, той има извънредно тежко чернодробно увреждане, остър токсичен хепатит и напреднали последици от продължително обездвижване

Задържаха помощник на Нетаняху за възпрепятстване на разследване

Задържаха помощник на Нетаняху за възпрепятстване на разследване

Свят Преди 9 часа

Полицията не назова името на задържания, но израелски медии съобщиха, че става дума за Цахи Браверман – настоящ началник на кабинета на Нетаняху

Турският актьор Джан Яман е освободен от ареста

Турският актьор Джан Яман е освободен от ареста

Свят Преди 9 часа

Джан Яман бе задържан с още 6 души

Южна Корея ще разследва твърденията на Пхенян за нарушено въздушно пространство

Южна Корея ще разследва твърденията на Пхенян за нарушено въздушно пространство

Свят Преди 10 часа

Южнокорейската Служба за национална сигурност каза, че правителството планира да разгледа последния инцидент с дрона заедно с военните и полицията, а резултатите ще бъдат докладвани незабавно

Иранският президент обвини САЩ и Израел в подклаждане на размирици

Иранският президент обвини САЩ и Израел в подклаждане на размирици

Свят Преди 10 часа

До изказването му се стига на фона на демонстрации, които заливат улиците на Ислямската република през последните седмици

"Да изхвърлим боклука": Граждани протестираха на ул. "Московска"

"Да изхвърлим боклука": Граждани протестираха на ул. "Московска"

България Преди 10 часа

Участниците поставиха чували с боклук на улицата пред сградата на Общината