А ко заболеваемостта в страната не бъде овладяна, нараства лавинообразно и достигне над 1 000 заразени на 100 000 души и запълване на леглата за неинтензивни грижи е над 9 000, ще се реши за въвеждането на локдаун.

Това обяви в предаването "Здравей, България" по NOVA зам.-здравният министър д-р Александър Златанов.

"Ние сме на принципа към определен момент да се въвеждат необходимите мерки. Ако се стигне дотам, ще започнем с частичен локдаун за неваксинираните. Ограничаване на времето, в което ще могат да излизат извън къщи", добави той.

"В Москва например спряха хората над 60-годишна възраст, които не са ваксинирани, да излизат. Там въведоха много по-сериозни мерки от тези тук. Всичко зависи от нас и от спазването на мерките, за да останем в това неудобно положение, но не толкова неудобно, колкото би било ако обявим един пълен локдаун", допълни д-р Златанов. 

"Събираме един широк експертен съвет, обмислят се рисковете, преценяват се и тогава се взима решение. Към момента не сме обсъждали подробности, но ако се стигне до такъв момент - най-вероятно ще става въпрос хората над 60-години, които не са ваксинирани, изцяло да не излизат от вкъщи", поясни д-р Александър Златанов. 

"В момента 7 000 души с коронавирус са настанени в лечебни заведения. Почти над 600 пациенти са в интензивните отделения при положение че на този етап сме разкрили около 700 легла за интензивни грижи. Към момента, според необходимостта, поетапно разкриваме легла за лежащи COVID пациенти", уточни министърът.

Златанов увери, че от Здравното министерство имат готовност да увеличат още интензивните легла, но за сметка на други дейности.

"Опитваме се всячески да не спрем спешните оперативни интервенции, операции и други", добави зам.-министърът.

"Хубавото на въвеждането на "зеления сертификат" е, че по някакъв начин скритата заболеваемост излезе наяве - правят се много тестове", посочи д-р Златанов.

Зам.-министърът беше категоричен, че от министерството нямат никакво намерение да се откажат от тази мярка. По думите му рестрикцията е въведена напълно адекватно в точния момент. 

В събота здравният министър Стойчо Кацаров заяви, че ЕК е предложила на България при нужда да транспортира болни от COVID-19 в други държави. Този план вече е обсъден между здравния министър Стойчо Кацаров и еврокомисаря по здравеопазването, стана ясно още от думите на министъра. 

Заместник-здравният министър коментира темата като заяви, че този вариант се обсъжда като следващ етап, "когато сработва механизмът на взаимопомощ между страните в Европейския съюз".

"Става въпрос за близките страни - Гърция, Румъния, но в момента нещата в Румъния не са по-добре, отколкото в България", допълни д-р Александър Златанов. Той каза още, че конкретен разговор не е воден, но въпросът е, че съществува такъв механизъм.

"Надявам се да не стигнем до това", каза д-р Златанов. 

Гостът на телевизията коментира и въведения зелен сертификат, като посочи, че от понеделник досега има над 30 души глобени, на други са издаден предписания. Глобата за физическо лице от 300 до 1000 лева - при първо нарушение, припомни зам.-министърът, при второ нарушение - от 1000 до 2000 за второ нарушение. При юридическите лица - от 500 до 2000 лева при първо нарушение и от 2000 до 5000 лева при повторно нарушение. 

COVID-19: 5863 новозаразени, 243 души починаха

Защо преболедували COVID-19, установен с антигенен тест, останаха без зелен сертификат

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
За първи път лидерите на САЩ, Русия и Китай, няма да присъстват на срещата на върха на Г-20

За първи път лидерите на САЩ, Русия и Китай, няма да присъстват на срещата на върха на Г-20

Свят Преди 17 минути

Тръмп планираше да бъде представляван от вицепрезидента Джей Ди Ванс, но наскоро заплаши да бойкотира форума

Кремъл: Украйна ще трябва да преговаря с Русия

Кремъл: Украйна ще трябва да преговаря с Русия

Свят Преди 2 часа

Песков: Позицията на киевския режим ще се влошава с всеки изминал ден

КЗК с три производства срещу Столичната община заради сметопочистването

КЗК с три производства срещу Столичната община заради сметопочистването

България Преди 4 часа

Жалбите са подадени по реда на Закона за обществените поръчки

Протест пред НДК заради кучето Мая

Протест пред НДК заради кучето Мая

България Преди 5 часа

Специализант от ВМА е с обвинение за умишлено проявена жестокост към гръбначно животно

,

Русия: Възпитание в патриотизъм под символа "Z"

Свят Преди 5 часа

Културата в Русия активно подкрепя и оправдава войната в Украйна

Силата на отборната игра определя следващия номиниран в “Игри на волята”

Силата на отборната игра определя следващия номиниран в “Игри на волята”

Любопитно Преди 6 часа

Ще успеят ли Безименните да избегнат четвърти пореден племенен съвет?

Променят условията на труд за родители на деца под 12 години

Променят условията на труд за родители на деца под 12 години

България Преди 6 часа

Депутатите гласуваха промените на първо четене

НСО без частни коли - парламентът подкрепи законопроекта на Хамид Хамид

НСО без частни коли - парламентът подкрепи законопроекта на Хамид Хамид

България Преди 6 часа

Парламентът одобри на първо четене два законопроекта за промени в Закона за НСО – на Министерския съвет и на Хамид Хамид от „ДПС-Ново начало“. Сред предложенията е забрана лични автомобили да се предоставят на службата или да се оборудват със специален режим на движение

Никола Саркози

След 21 дни зад решетките: Никола Саркози се върна към старите си навици - джогинг из Париж

Свят Преди 6 часа

Два дни след освобождаването си от затвора „Санте“, Никола Саркози бе заснет да тича по бреговете на Сена. Бившият френски президент се е върнал към старите си навици, но съдебните му битки далеч не са приключили

Истинската история на Дейвид Раймър – момчето, отгледано като момиче

Истинската история на Дейвид Раймър – момчето, отгледано като момиче

Любопитно Преди 6 часа

Медицински експеримент, представен като научен пробив, се превръща в една от най-трагичните човешки истории на XX век

Наоми Кембъл се срещна с папата, поднесе му необичаен подарък (СНИМКИ)

Наоми Кембъл се срещна с папата, поднесе му необичаен подарък (СНИМКИ)

Свят Преди 7 часа

55-годишният британски супермодел участва в традиционната обща аудиенция на площад „Свети Петър“

ЕС връща митата за малките пратки

ЕС връща митата за малките пратки

Свят Преди 7 часа

Мярката има за цел да се бори с наплива на китайски продукти

Гаранция от 5000 лв. за мъжа, прегазил куче в София

Гаранция от 5000 лв. за мъжа, прегазил куче в София

България Преди 8 часа

"Той съдейства напълно на разследването", заяви директорът на СДВР главен комисар Любомир Николов

Сладката символика зад обеците на Кейт Мидълтън

Сладката символика зад обеците на Кейт Мидълтън

Любопитно Преди 8 часа

Рубините са юлският камък за раждане, а принц Джордж е роден на 22 юли

ЕС отпуска на Украйна още близо 6 млрд. евро финансова помощ с лихвите от запорираното руско имущество

ЕС отпуска на Украйна още близо 6 млрд. евро финансова помощ с лихвите от запорираното руско имущество

Свят Преди 8 часа

С тези плащания общата подкрепа от ЕС за Украйна вече надхвърля 187 милиарда евро