Словения: Гърция бездейства, a взима пари, вижте България
Миро Церар   
Източник: ЕПА/БГНЕС

С ледващата мигрантска вълна може да предизвика конфликти на Балканите. Това предупреждение официално отправи словенският премиер Миро Церар пред германското издание „Ди Велт“ (Die Welt).

„По европейските външни граници трябва да направим всичко, за да защитим Балканите от конфликти и разпад на Шенгенското пространство... Ако отново се стигне до отварянето на „Балканския маршрут“, това ще доведе до

конфликти в региона – в Централна Европа и на Западните Балкани“,

предупреждава Церар.

Според него, ако се стигне до пристигането на прекалено много мигранти, тогава всички държави ще затворят границите си, което ще доведе до разправии, защото затварянето на границите означава, да не се приемат повече хора от съседните страни.

„Така се стига до „ефекта на доминото“. Това ще нанесе много щети на икономиката и туризма. Ако отново пристигнат много мигранти, тогава ще бъдем принудени да въведем още по-строг контрол по Шенгенските си граници. Ако Австрия затвори границите си, тогава всички мигранти ще останат в Словения. Ясно е, че

Австрия още сега се готви за затварянето на границите си“,

отговаря Церар на въпроса: Какво ще стане, ако се провали договора с Турция и Австрия въведе в изпълнение заложената горна граница за прием на търсещи убежище?

Според него до това нещо може да се стигне още през месец септември или октомври. Решението на Австрия ще означава затваряне на границите в самия Шенген, подчертава словенският министър-председател.

„В действителност това не е замисълът на Шенген. Трябва да направим всичко за европейските външни граници и

да защитим Балканите от нови конфликти, а Шенген от разпад.

ко не успеем заедно да решим този миграционен проблем в ЕС и с държавите от Западните Балкани, тогава няма да имаме общо бъдеще“, предупреждава Церар.

Той изразява съмнения, че и самата Словения ще бъде в състояние да се справи отново с положението, като това от миналата година.

По отношение на споразумението с Турция Церар уточнява, че този договор е част от повече мерки, които обаче не са достатъчни. Премиерът припомня и инициативата си за помощ на Гърция и създаването на втора контролна линия по границата с Македония, което веднага даде резултати. Според него, когато македонците са затворили границите си гърците са били принудени да направят нещо.

„Трябва да бъдем искрени –

гърците не охраняват достатъчно Шенгенските си граници.

Понякога подсигуряват само транспорт за мигрантите. Разбира се, тяхната ситуация е доста сложна, но пък за това получават финансова помощ и подкрепа за полицията, но гърците не използват цялата тази помощ“, подчертава Миро Церар.

„Ако Гърция и в бъдеще не се държи отговорно и солидарно, тогава останалите държави от Шенгенското пространство много бързо ще обсъдят всички опции, които имат на разположение, защото става въпрос, за самото ѝ съществуване“, казва още той.

На въпроса какво ще стане, ако Македония отвори границите си Церар отговаря: „Ще последва „ефекта на доминото“ – Австрия и Словения ще затворят своите граници, а след тях същото ще направят хърватите и сърбите и така властите в Скопие отново ще затворят границите си, защото прекалено много мигранти ще достигнат до всяка една отделна държава...

България и Македония трябва да получат по-голяма финансова помощ!“.

Миро Церар съобщава, че Словения е вдигнала ограда, защото хърватското правителство е транспортирало мигрантите на различни места по границата със Словения.

“Те не ни казваха къде и колко пристигат. Тази ограда защитава туризма. Част от оградата премахнахме, когато тя стана ненужна, но на места я оставихме, защото трябва да се предпазим от нов голям брой на идващи мигранти и да защитим границата си“, казва още Церар.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Нора Недкова отпадна на крачка от звездния финал в Hell’s Kitchen

Нора Недкова отпадна на крачка от звездния финал в Hell’s Kitchen

Любопитно Преди 3 часа

Тя е ексклузивен гост в подкаста “Кухнята след Ада”

Най-малко 100 убити при въздушен удар на нигерийската армия

Най-малко 100 убити при въздушен удар на нигерийската армия

Свят Преди 5 часа

Военните започнаха разследване на този инцидент

Политическата криза в Румъния се разраства

Политическата криза в Румъния се разраства

Свят Преди 6 часа

Искат импийчмънт на президента Никушор Дан

Мъж от София опита да подкупи областния управител на Добрич

Мъж от София опита да подкупи областния управител на Добрич

България Преди 7 часа

Той е задържан в момента на предаване на подкуп в размер на 40 000 евро

Жители на „Младост“ на протест, искат оставката на районния кмет

Жители на „Младост“ на протест, искат оставката на районния кмет

България Преди 7 часа

Гражданите не искат да се строят нови огромни сгради в „Младост“

ГЕРБ започва смяна на общински ръководства

ГЕРБ започва смяна на общински ръководства

България Преди 8 часа

Това става след резултатите от парламентарните избори

Тир се завъртя на "Хемус", в него катастрофираха коли

Тир се завъртя на "Хемус", в него катастрофираха коли

България Преди 8 часа

Движението в района е спряно

Човек почина до метростанция в центъра на София

Човек почина до метростанция в центъра на София

България Преди 8 часа

Тялото е на намерено до метростанция "Опълченска"

<p>Мицкоски:&nbsp;Достойнството няма цена... Ще търпите</p>

Премиерът на Северна Македония: Достойнството няма цена... Ще търпите

Свят Преди 9 часа

СДСМ: Мицкоски отново активира добре познатата стратегия за заслепяване на обществеността

Британското правителство се разпада

Британското правителство се разпада

Свят Преди 9 часа

Натискът за оставка на Стармър расте

„България се гордее с теб!“: Лили Иванова подкрепи DARA преди Евровизия

„България се гордее с теб!“: Лили Иванова подкрепи DARA преди Евровизия

България Преди 10 часа

Примата пожела успех на родната представителка във Виена с емблематичното „БАНГАРАНГА!“; Юбилейното 70-о издание на конкурса стартира довечера под знака на политическо напрежение

Вече има осъден за купуване на гласове в Буковлък

Вече има осъден за купуване на гласове в Буковлък

България Преди 10 часа

Наказателното производство приключи краен съдебен акт

Повдигнаха обвинения на кмета на Лом

Повдигнаха обвинения на кмета на Лом

Свят Преди 10 часа

Предстои Районна прокуратура - Монтана да внесе в съда искане за отстраняването на обвиняемия кмет от длъжност

Накратко: Къде „Дяволът носи Прада 2“ уцели истината за медиите и къде сбърка

Накратко: Къде „Дяволът носи Прада 2“ уцели истината за медиите и къде сбърка

Любопитно Преди 11 часа

Продължението показва реалната криза в журналистиката, съкращенията и заплахата от изкуствения интелект, но спестява някои чисто професионални детайли

Асен Василев остро критикува плана на „Прогресивна България“ за цените

Асен Василев остро критикува плана на „Прогресивна България“ за цените

България Преди 11 часа

Според Василев част от текстове в проекта са „много притеснителни“