Б роят на хората по света, страдащи от множествена склероза, се е увеличил с 10 процента през последните пет години и вече е 2,3 милиона души, предаде Ройтерс, позовавайки се на най-мащабното проучване върху болестта към днешна дата.
Възпалителното невродегенеративно заболяване, което засяга двойно повече жени, отколкото мъже, се среща във всеки регион на света, въпреки че в процентно отношение заболеваемостта варира широко.
Атлас, изготвен от Международната федерация за множествената склероза, показва, че заболяването е най-разпространено в Северна Америка и Европа - съответно 140 и 108 случая на 100 000. В района южно от Сахара заболеваемостта е едва 2,1 на 100 000.
Съставителите на атласа потвърждават също, че множествената склероза е най-разпространена в страните на по-големи географски ширини, като Швеция е с най-висок процент на заболеваемост в Европа, а в Аржентина са регистрирани повече случаи, отколкото в по-северните страни в Латинска Америка.
Връзката с географските ширини остава неясна, но някои учени допускат, че излагането на слънчева светлина е свързано с понижена заболеваемост.
Проучването показва още, че значително се е увеличил броят на експертите, обучени да диагностицират и помагат на пациенти с множествена склероза.
В лечението също се отбелязва напредък благодарение на нов клас терапии. Широко несъответствие обаче се наблюдава по отношение на достъпа до специалисти и лечение в богатите и бедните страни.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!