Убийци ли са енергийните напитки?
Източник: ЕПА/БГНЕС

Популярните най-вече сред младежите енергийни напитки са в центъра на вниманието на властите в САЩ след пет смъртни случая и един случай на сърдечна криза, които може да са свързани с консумацията на един от продуктите на компанията "Монстър Бевъридж".

Американската агенция по хранителните продукти и медикаментите (FDA) бе информирана за пет смъртни случая и една сърдечна криза, които може би са свързани с енергийната напитка на "Монстър Бевъридж", посочва говорителката на агенцията Шели Бърджис.

Засега обаче, "нищо не доказва, че съществува причинно-следствена връзка с този продукт", добави тя.

FDA призовава също всеки, който се е почувствал зле след консумацията на някоя хранителна добавка, да информира за това производителя или дистрибутора.

Производителите са задължени от закона да сигнализират в агенцията за всяко оплакване в срок от 15 дни.

Срещу компанията "Монстър Бевъридж" бе подадена жалба от семейството на Анаис Фурние -

тийнейджърка, починала от сърдечна аритмия през декември 2011 г.,

след като за 24 часа изпила две кутийки "Монстър".

Родителите й обвиняват "Монстър Бевъридж", че не е предупредила за потенциалните опасности, свързани с нейния продукт.

Бях шокирана да науча, че FDA може да регулира кофеина в безалкохолните напитки, но не и конкретно в енергийните напитки, казва майката на починалото момиче.

Съгласно американския закон, безалкохолните напитки не могат да съдържат повече от 71,5 милиграма кофеин на 350 мл. Това ограничение обаче не се прилага при енергийните напитки, които се подчиняват на регулациите за хранителните добавки.

Двете кутийки с напитки "Монстър", изпити от Анаис Фурние са съдържали около 480 милиграма кофеин,

което се равнява на 14 кутийки "Кока-Кола"

Публикуван през 2011 г. доклад на американското министерство на здравеопазването разкрива, че броят на посещенията на спешните отделения заради здравословни проблеми, свързани с консумацията на енергийни напитки, се е увеличил десет пъти между 2004 и 2009 г., като е надхвърлил 16 000 за страната.

Според Кевин Голдбърг, един от адвокатите на семейството на Анаис Фурние, продажбите на тези напитки са се увеличили със 140% за същия период.

"Монстър" държи близо 35% от пазара по обем на продажби, но австрийският "Ред Бул", който има около 30%, е лидер по печалба. Останалите производители на такива напитки са "ПепсиКо" и "Ливинг Исеншълс".

Енергийните напитки все още представляват малка част от пазара на безалкохолни напитки - около 5%, но докато консумацията на традиционно безалкохолно спада, продажбите на енергийни напитки нарастват - през последната година със 17%.

Инвеститорите също за заинтересувани от енергийните напитки.

Цената на акциите на "Монстър", например, се утрои за две години -

от 22 долара достигна пик 79 долара през юни. След лятото цената им отново падна, а след новината за разследването бе регистриран спад от още 14%.

Агресивността на маркетинговите кампании на тези фирми, които са насочени предимно към младите, пораждат нарастващо безпокойство сред властите.

През август федералният прокурор на Ню Йорк свика ръководителите на "Монстър Бевъридж", "ПепсиКо" и "Ливинг Исеншълс" в рамките на разследване на рекламните и маркетингови практики в промишлеността.

Сенаторът демократ от щата Илинойс Дик Дърбин поиска от FDA да преразгледа действието на кофеина и другите възбуждащи вещества в големи дози в тези напитки върху децата и юношите.

Според Френската национална агенция за санитарна безопасност, регистрираните ефекти на енергийните напитки са нарушения на сърдечния ритъм, епилептични кризи, виене на свят, тревога, увеличена активност и объркване.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Тръмп посрещна Ахмед аш Шараа в Белия дом

Тръмп посрещна Ахмед аш Шараа в Белия дом

Свят Преди 37 минути

Вашингтон обяви продължаване с още 180 дни на частичното замразяване на санкциите срещу Сирия

Какви правомощия ще има особеният управител на „Лукойл“

Какви правомощия ще има особеният управител на „Лукойл“

България Преди 55 минути

Идеята за назначаването на особен представител идва от германското право

<p>Мечка разкъса главата на човек в РС Македония</p>

Мечка рани тежко човек в РС Македония

Свят Преди 2 часа

Пострадалият 46-годишен мъж е докаран в Скопие, с тежки наранявания по лицето, главата и ръката

Горивата започнаха да поскъпват

Горивата започнаха да поскъпват

България Преди 2 часа

Основният въпрос остава дали България ще получи изключение от американските санкции

Безименните пленяват Калин в новия епизод на “Игри на волята”

Безименните пленяват Калин в новия епизод на “Игри на волята”

Любопитно Преди 3 часа

Сини и Жълти излизат на Арената в спор за Резиденцията

Тръмп заплаши Би Би Си със съдебен иск за млрд. долара

Тръмп заплаши Би Би Си със съдебен иск за млрд. долара

Свят Преди 4 часа

В писмо до британската обществена медия Тръмп е поставил краен срок до 14 ноември

САЩ удариха в Тихия океан, шестима убити

САЩ удариха в Тихия океан, шестима убити

Свят Преди 4 часа

От септември САЩ нанесоха над 10 удара по плавателни съдове

,

Оперираха момче, след като погълнало 100 магнита и те заседнали в червата му

Любопитно Преди 5 часа

След четири дни силна болка момчето е хоспитализирано

Обвиняемият за бруталното убийство в Карлово остава в ареста

Обвиняемият за бруталното убийство в Карлово остава в ареста

България Преди 5 часа

Обвиняемият може да обжалва мярката пред Апелативния съд в Пловдив

<p>Какво би могъл да направи Мъск с 1 трилион долара?</p>

Какво би могъл да направи Илон Мъск с 1 трилион долара?

Свят Преди 5 часа

След като разгледахме подробно числата, отговорът е – изключително много

ООН: Светът трябва да действа незабавно, ужасни зверства в Судан

ООН: Светът трябва да действа незабавно, ужасни зверства в Судан

Свят Преди 5 часа

Страните да не чакат, докато ситуацията бъде обявена за „геноцид”

<p>Предложение: Част от приходите от синя и зелена зона да отиват за СО&nbsp;</p>

Предложение: Част от приходите от синя и зелена зона да отиват за СО и районните кметове

Свят Преди 6 часа

„Целта ни е абсолютно всеки гражданин на София, когато дава своите пари за паркиране, той да знае, че те ще се харчат разумно и да знае къде са отишли"

Бурята на ужаса: Тайфунът „Фунуон“ помете Филипините - деца сред загиналите, милиони без дом и ток

Бурята на ужаса: Тайфунът „Фунуон“ помете Филипините - деца сред загиналите, милиони без дом и ток

Свят Преди 6 часа

Тайфунът „Фунуон“ донесе разрушения, свлачища и наводнения, оставяйки милиони без подслон и ток само дни след предишната смъртоносна буря „Калмаеги“

Би Би Си се извини за речта на Тръмп

Би Би Си се извини за речта на Тръмп

Свят Преди 6 часа

Това също така поднови дебата във Великобритания относно Би Би Си

"Лукойл" обяви форсмажорно положение в Ирак

"Лукойл" обяви форсмажорно положение в Ирак

Свят Преди 6 часа

В отговор Ирак е замразил всички плащания към "Лукойл"