600 пациенти с доброкачествени тумори на мозъка и около 5000 онкоболни не получават необходимото им лъчелечение заради недоплатени клинични пътеки, алармираха специалисти по лъчетерапия и пациентски организации, цитирани от БНР.
От Асоциация "Хипофиза" са подали жалба в Комисията за защита от дискриминацията и настояват Здравната каса да започне да заплаща високоспециализирано лъчелечение и радиохирургия.
Срещу 10 000 лева за лъчетерапия Касата би спестила 400 000 лева годишно
за скъпоструващо медикаментозно лечение, при това само при мозъчните доброкачествени тумори.
Това изчисление направи председателят на Асоциация "Хипофиза" Ваня Добрева.
Икономията ще дойде от близо 30% пациенти, които след радиохирургично лечение постигат трайна ремисия.
Около 5000 онкологично болни годишно пък са подходящи за лечение с модерните методи на лъчетерапията, които у нас не се прилагат по финансови причини, обясни д-р Румен Лазаров от Дружеството на лъчетерапевтите.
Специалисти и пациенти изразиха надежда, че в деня на представянето на новото правителство ще има и нова чуваемост за техните проблеми, които стоят нерешени вече повече от 10 години.
Онкоболни остават без лъчелечение заради недоплатени клинични пътеки
От Асоциация "Хипофиза" са подали жалба в Комисията за защита от дискриминацията и настояват НЗОК да започне да заплаща високоспециализирано лъчелечение
28 май 2013, 13:11
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!