22 май - Европейски ден за борба със затлъстяването
В България 2 милиона от възрастното население е със свръхтегло, а един милион със затлъстяване   
Източник: БГНЕС/Антон Станков
Зп първи път в България днес се отбелязва Европейският ден за борба със затлъстяването.

Според проучвания на експерти от ЕС през последните две десетилетия затлъстяването сред жителите на Европа се е увеличило три пъти.

Половината от всички възрастни хора и една пета от децата в страните от Европейския регион са с наднормено тегло. От тях една трета са вече със затлъстяване. Експертите алармират, че в Европа свръхтеглото и затлъстяването се превръщат в епидемия.

Данните на Националния център за опазване на общественото здраве показват, че

в България 2 милиона от възрастното население е със свръхтегло, а един милион със затлъстяване,

200 хиляди от децата също са със свръхтегло, а 67 хиляди от тях са със затлъстяване, отбелязва заместник-директорът на центъра доц. д-р Пламен Димитров.

Кампанията е под мотото "Пет до десет процента за по-здрава Европа" и цели да бъдат подкрепени гражданите от ЕС с наднормено тегло да намалят килограмите си с 5-10%.

Това води до намаляване на риска от захарен диабет с 58 процента и риска от сърдечно-съдови заболявания - за мъже с 48%, при жените с 40%.

У нас събитията се организират от Българската асоциация за изследване на затлъстяването и съпътстващите го заболявания (БАСОРД), Българската лига по хипертония (БЛХ) и Националния център за опазване на общественото здраве (НЦООЗ).

Ескалаторите в няколко мола в България ще бъдат спрени днес и утре

за няколко часа. Посетителите ще бъдат принудени да ползват стълбите.

Около стълбите ще ги чакат импровизирани кабинети, където ще има безплатни консултации и изследвания под ръководството на Българската фондация за изследване на затлъстяването и съпътстващите го заболявания.

Световната здравна организация (СЗО) прогнозира, че до 2015 г. населението с наднормено тегло ще надмине два милиарда възрастни и че повече от 700 милиона от тях ще са със затлъстяване.

По данни на СЗО между 30 и 80 на сто от хората над 18 години в повечето европейски държави са с наднормено тегло. А наднорменото тегло и затлъстяването водят до над милион смъртни случаи всяка година.

Данни от проучване през 2008 г. сочат, че у нас 30.6% от децата в първи клас са с наднормено тегло, 17% от тях са със свръхтегло, а 15.6% - със затлъстяване, което ясно показва, че проблемът се задълбочава.

Причините за това са нездравословното хранене и обездвижването на децата.

При мъжете на възраст от 18 до 60 години разпространението на свръхтегло нараства от 32% през 1998 г. до 34,3% през 2004 г. При жените за същия период от време нарастването е от 21,7 до 26,6 процента.

Проф. Светла Торбова, президент на Българската лига по хипертония, предупреди, че затлъстяването е основен рисков фактор за хипертонията.

Превенция в детска възраст

е основното, което може да реши проблема занапред. Затова Торбова предлага в детските картони задължително да има индекс на телесната маса като показател за здравословното състояние.

Мисията на Европейския ден за борба със затлъстяването е да създаде по-здрава Европа, като значително намали броя на гражданите в ЕС със заболявания и преждевременна смърт, свързани с наднорменото тегло и затлъстяването, посочиха организаторите.

Кърменето е най-добрият начин за хранене на бебето. Според съвременните препоръки захранването трябва да започне около 6-месечна възраст на бебето. Храните, които не трябва да се дават на децата до едногодишна възраст са сол, захар, пчелен мед и ядки.

Сред препоръките за хранене на децата от три до шест години са ограничаването на захар и захарни продукти, на безалкохолни напитки, на сол. В менюто на децата трябва да бъдат включени зърнени храни и /или картофи няколко пъти дневно.

Ежедневният прием на зеленчуци и плодове, за предпочитане сурови, е задължителен. На децата трябва да бъде осигуряван достатъчен прием на вода. Задължително е да бъде осигурена физическа активност всеки ден.

Подобни са и препоръките за възрастните. Сред тях са ограничаване на приема на мазнини, особено на животинските. Повече прием на риба, нетлъсти меса, ежедневно консумиране на над 400 грама разнообразни зеленчуци и плодове, съветват специалистите.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
За първи път в „Кошмари в кухнята” – Шеф Манчев създава ресторант от нулата

За първи път в „Кошмари в кухнята” – Шеф Манчев създава ресторант от нулата

Любопитно Преди 1 минута

Криза на доверие излага на риск успеха на безпрецедентната мисия в кулинарното риалити

Трогателният момент на принцеса Кейт с гост на двореца ще ви разплаче

Трогателният момент на принцеса Кейт с гост на двореца ще ви разплаче

Любопитно Преди 1 минута

Принцесата на Уелс се завърна към кралските си задължения с жест, който разплака присъстващите на приема в памет на покойната кралица

Как планът на ЕС за "енергийната криза" ще помогне - и къде няма да е достатъчен

Как планът на ЕС за "енергийната криза" ще помогне - и къде няма да е достатъчен

Свят Преди 36 минути

Няма как Европейският съюз да има ясен план за решение на кризата, когато самата криза се променя всеки ден

АПС след резултатите от вота: Това е реалност, която разбираме, уважаваме и споделяме

АПС след резултатите от вота: Това е реалност, която разбираме, уважаваме и споделяме

България Преди 41 минути

От Алианса призоваха симпатизантите си да не губят кураж и да не се поддават на внушения, че всичко е свършило

ЦИК обявява в събота имената на народните представители в 52-рото НС

ЦИК обявява в събота имената на народните представители в 52-рото НС

Парламентарни избори Преди 47 минути

Окончателните резултати от изборите ще бъдат обявени в четвъртък

"Свързани като с пъпна връв": Мадяр иска да върне на картата Австро-Унгарската империя

"Свързани като с пъпна връв": Мадяр иска да върне на картата Австро-Унгарската империя

Свят Преди 54 минути

Новият премиер на Унгария иска да изгради по-тесни връзки с Австрия и други централноевропейски държави, за да засили влиянието на региона в Брюксел

Украйна възобновява транзита на петрол по тръбопровода "Дружба"

Украйна възобновява транзита на петрол по тръбопровода "Дружба"

Свят Преди 1 час

Продължителното прекъсване на доставките през тръбопровода след руска атака срещу помпена станция в Украйна през януари предизвика остри реакции от Унгария и Словакия

Изявление на Сарафов за оставката: Оттеглям се, за да спра натиска и очернящата кампания срещу прокуратурата

Изявление на Сарафов за оставката: Оттеглям се, за да спра натиска и очернящата кампания срещу прокуратурата

България Преди 1 час

В емоционално обръщение до колегите си и.ф. главен прокурор обяви, че решението му е взето отдавна, но е изчаквал края на политическата криза, за да не дестабилизира системата

Сарафов между закона и властта: Цялата хроника на един спорен мандат и ултиматумите за оставка

Сарафов между закона и властта: Цялата хроника на един спорен мандат и ултиматумите за оставка

България Преди 1 час

Между решението на ВСС и позицията на Върховния касационен съд: Как правният спор за 6-месечния мандат и политическите ултиматуми на Иван Демерджиев поставиха държавното обвинение в състояние на несигурност

<p>Блокадата на САЩ&nbsp;взема на прицел основните източници на приходи на Иран?</p>

Финансовият министър на САЩ: Блокадата ни взема на прицел основните източници на приходи на Иран

Свят Преди 2 часа

Тръмп по-рано заяви, че удължава срока на действие на прекратяването на огъня с Иран