Децата от десет детски градини в София ще отглеждат сами в двора биозеленчуци по проект на фондация "Заедно".
Всичко необходимо - сглобяеми сандъчета, пръст, семена, хумус, материали и инструменти, се осигурява от фондацията, каза за БТА нейният представител Мария Димитрова.
Биоградинките са изключително популярна по света практика за екологично образование.
У нас през миналата година е реализиран един проект в столицата - в ЦДГ 93 "Славейче", в квартал "Лозенец".
Опитът показва, че за целта са нужни минимум 20-30 квадратни метра от двора, за да могат децата да се разминават между лехичките.
Финансовите средства не могат да заместят желанието, усилията и времето на родителите, фокусирани върху нещо като вкусната градинка, отбеляза Димитрова.
Идеята е да се работи с тях и децата, а не проектът да се осъществява изолирано в детската градина, отбеляза Димитрова.
Десетина родители - ентусиасти, ще трябва да помогнат с труд и да отделят няколко уикенда, в които с работни дрехи да се включат в инициативата.
Те ще трябва да сглобят сандъчетата, да ги напълнят с пръст и да окопават, когато е нужно.
Децата участват в проекта от самото начало - планират градинката, рисуват как ще изглежда и какви зеленчуци ще има в нея, получават семена, които трябва да превърнат в разсад вкъщи, засаждат зеленчуците, наблюдават растежа им и ги поливат.
Оказва се, че това е идеалният инструмент за учене с преживяване, каза Димитрова, позовавайки се на миналогодишния си опит.
С децата учихме не само как се отглеждат растенията, но и математика - като броихме листенцата и цветенцата, сетивни дисциплини - като разпознавахме форми и цветове, фина моторика - като носихме кофичките с вода за поливане и буквите - за да маркираме видовете зеленчуци, добави тя.
Като постижение организаторите отчитат и факта, че от поливане на "моите зеленчуци", децата са преминали към грижи за "нашата градинка".
Целта е те да преживяват нещата, да могат да докосват растенията и в грижата за тях да се запознават с принципите на биоземеделието, обобщава Димитрова.
За да кандидатстват по проекта, детските градини трябва да бъдат държавни, да разполагат с хубав двор, да имат позитивен екип и директор, "отворен" за алтернативните форми на екообразование, каза Димитрова.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!