Това е новият най-мощен суперкомпютър в света
Frontier   
Източник: AMD / ORNL

Н овият суперкомпютър Frontier оглави класацията за най-мощната машина от такъв тип с вета. Той постави и световен рекорд, като стана първият суперкомпютър, който надскача 1 екзафлоп изчислитена мощност, съобщава Tom's Hardware.

Frontier се намира в САЩ, като е по-бърз от седемте следващи в класацията суперкомпютъра взети заедно. Той достига 1,102 екзафлопа в секунда при постоянно натоварване, като има пикова скорост на изчисленията от 1,69 екзафлопа.

Освен това машината все още не е достигнала своя максимум. С допълнителни настройки и усъвършенстване тя може да достигне и 2 екзафлопа. Един екзафлоп е равен на 1 квинтилион операции с плаваща запетая в секунда.

Broadcom с третата най-голяма ИТ сделка в историята

Frontier е и най-мощната система за изчисления за изкуствен интелект. Тя достига 6,88 екзафлопа скорост, което е равно на 68 млн. инструкции в секунда за всеки от 86-те милиарда "неврони".

Машината е на първо място и по енергийна ефективност. Тя достига 52,23 гигафлопа на ват, като консумира 21,1 мегавата енергия при стандартни тестове и 29 мегавата при пълно натоварване.

Мъск: Политическите атаки срещу мен ще се увеличат

Frontier използва процесори AMD EPYC, които стават много популярни в света на суперкомпютрите. Пет машини от топ 10 използват такива чипове, както и 10 от топ 20. Чиповете на Intel са доминиращи в общата класация Топ 500, а тези на Nvidia са водещи при видеокартите. AMD се отличава при енергийната ефективност, където има 8 суперкомпютъра в топ 10 и 17 в топ 20.

Frontier използва общо 9408 възела, всеки с по един 64-ядрен AMD Trento процесор, 512GB DDR4 памет и 4 видеопроцесора MI250X. Общо машината има 602 112 процесорни ядра, 4,6 петабайта системна памет и 37 888 видеопроцесора. Те имат общо 8 138 240 ядра и още 4,6 петабайта памет.

Може ли Интернет да стане основно човешко право

Системата се намира в Националната лаборатория в Оук Ридж в американския щат Тенеси. Тя е изградена от 60 млн. части, като заради недостига на чипове имаше известно забавяне. Центърът ѝ може да охлажда до 40 мегавата изчислителна мощност или колкото 30 000 домакинства. Може да бъде разширен и до 70 мегавата за бъдещи ъпгрейди.

Със или без Мъск, Тръмп няма да се върне в Twiiter

Facebook дава по $397 на над 1,5 млн. американци

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
.

Трагедия край Харков: Един загинал и двама ранени след взрив на мина до автобусна спирка

Свят Преди 5 часа

Трима мирни граждани са задействали скрито взривно устройство в село на броени километри от руската граница

Дженифър Лопес и децата на Бен Афлек заедно на концерт след развода

Дженифър Лопес и децата на Бен Афлек заедно на концерт след развода

Любопитно Преди 6 часа

Певицата заведе тийнейджърите на шоуто на Ариана Гранде в Лос Анджелис и доказа, че са запазили сплотените си отношения

,

Магията на Стоунхендж: Над 20 000 души посрещнаха лятното слънцестоене

Любопитно Преди 8 часа

С радостни възгласи и цветя в косите хиляди приветстваха най-дългия ден в годината пред древния мегалит

,

Бунт в Прага: Хиляди на протест в защита на независимите медии

Свят Преди 8 часа

Чехите излязоха по улиците срещу плановете на правителството на Андрей Бабиш да ореже бюджетите на обществената телевизия и радио

Нетаняху: Израел няма да позволи на Иран да се сдобие с ядрено оръжие

Нетаняху: Израел няма да позволи на Иран да се сдобие с ядрено оръжие

Свят Преди 9 часа

Нетаняху също така заяви, че израелските сили ще останат в Южен Ливан толкова дълго, колкото е необходимо

,

От Родопите до Белия дом: Село Забърдо праща каски с гълъби на Тръмп и папата

България Преди 9 часа

След като миналата година „евробабите“ изпяха песен за американския президент, сега селото има нова амбиция

За първи път в историята: Крал Чарлз III обявява колко данъци плаща

За първи път в историята: Крал Чарлз III обявява колко данъци плаща

Любопитно Преди 9 часа

Бъкингамският дворец предприема безпрецедентен ход в името на по-голяма отчетност и прозрачност пред обществото

Тръмп взриви мрежата: Киър Стармър ще подаде оставка

Тръмп взриви мрежата: Киър Стармър ще подаде оставка

Свят Преди 10 часа

Президентът на САЩ обяви в „Трут соушъл“, че британският премиер се е провалил сериозно в имиграцията и енергетиката

Джей Ди Ванс: Преговорите с Иран са повратна точка, Тръмп призова за ново начало

Джей Ди Ванс: Преговорите с Иран са повратна точка, Тръмп призова за ново начало

Свят Преди 10 часа

Делегации на Вашингтон и Техеран започнаха технически разговори в швейцарски курорт с посредничеството на Катар и Пакистан

.

Голямо откритие: Археолози откриха най-ранния храм на Херакъл край Петрич

Любопитно Преди 11 часа

Ръководителят на разкопките обясни архитектурната приемственост в античния град и отправи важен апел за точното интерпретиране на историята

,

Създадоха първата българска програма за обучение на служители с изкуствен интелект

Любопитно Преди 11 часа

Сред първите, които проявяват интерес към подобни обучения, са счетоводни и одиторски компании

.

В знак на протест: Трима бивши украински президенти връщат ордените си заради Зеленски

Свят Преди 12 часа

Решението е последвано от отнемането на полския орден на украинския президент Володимир Зеленски

,

Никога не купувайте ягоди, ако забележите това - рискът е твърде висок

Любопитно Преди 13 часа

Дори само една повредена ягодка в контейнера може да съсипе цялата покупка за часове. Вижте кои са трите златни правила при избора на плодове и как правилно да ги съхранявате в хладилника

<p>Блъснатите край Ботевград работници&nbsp;не са служители на АПИ</p>

АПИ: Блъснатите край Ботевград работници не са наши служители

България Преди 13 часа

Тримата мъже са работници на пътноподдържаща фирма и са извършвали косене и почистване на пътя в сигнализиран участък, посочват от Агенцията