Невидимо мастило? Не, шпионството прави по-сложна "научна" крачка напред с последния плод на "злия" научен гений - предаване на кодирани в цвят съобщения, скрити в генетично моделирани бактерии.
Учените от университета "Тъфтс" са създали нов метод, наречен стеганография с помощта на печатни микробни матрици (съкратено на англ. SPAM), разказва "Дискавъри нюз".
Разработен от проф. Дейвид Уолт, той използва асортимент от щамове на Е.коли бактерии, модифицирани с флуоресциращи протеини, които греят в седем цвята.
Ако този брой се умножи по двата цвята, с които всеки символ от съобщението се кодира, шпионите ще разполагат с над 49 възможни кодови комбинации.
Това е достатъчно за азбуката (английската поне), плюс числата от 0 до 9, като оставя място и за още няколко символа.
Тайните микробни послания първо се отглеждат в лабораторни колбички.
Бактериалните култури след това се прехвърлят върху тънък филм и са готови за изпращане към съответния "агент под прикритие".
За да отключи съобщението, той трябва да пренесе бактериите в генетично-модифицирана среда за размножаване, която изпълнява ролята на тайния агент.
Така например, бактериите могат да бъдат "проектирани" да реагират само с определен антибиотик, като едва тогава се разкрива съобщението. При контакт с друг агент то ще изглежда разбъркано и съответно неясно.
Самоунищожаващи се послания също могат да се създават чрез използването на бактерии, които с времето престават да флуоресцират.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!