Шумерските изобретения, които промениха света
Източник: iStock
6

Д ревните шумери, които процъфтявали преди хиляди години между реките Тигър и Ефрат в днешен южен Ирак, са изградили цивилизация, която в някои отношения е била древният еквивалент на Силиконовата долина. Както е написал покойният историк Самуел Ноа Крамър, „хората на Шумер са имали необичаен усет за технологичните изобретения.“

В това, което гърците по-късно наричат Месопотамия, шумерите изобретили нови технологии и усъвършенствали широкомащабното използване на вече съществуващите. В този процес те променили начина, по който хората отглеждали храна, строели жилища, комуникирали и разпространявали информация и следели времето.

Източник: iStock

Креативността на шумерите била движена до известна степен от липсата на природни ресурси в тяхната земя, според Филип Джоунс, куратор на вавилонската секция в музея на Пен във Филаделфия.

„Имали са малко дървета и почти никакви камъни или метал“, обяснява той. Това ги е принуждило да използват по гениален начин материали като глината - пластмасата на древния свят. Те я използвали, за направата на почти всичко - от тухли до съдове и плочки за писане.

Но истинският гений на шумерите може да се окаже чисто организационен. Те имали способността да вземат изобретения, които били разработени другаде, и да ги прилагат в много по-големи мащаби. По този начин те произвеждали масови стоки като текстил и керамика, с които след това да търгували.

Както е писал Крамър: „Имало е нещо в шумерската идентичност, което ги е карало да имат мащабни мечти и да мислят гениално. Духовно и психологически те наблягали на амбицията и успеха, превъзходството и престижа, честта и признанието“.

Иновациите на шумерите постепенно се разпространили и довели до развитието на модерния технологично напреднал свят, в който живеем днес.

Масово производство на керамика

Другите древни народи са правили керамика на ръка, но шумерите били първите, които разработили въртящото се колело - устройство, което им позволило да създадат масово производство. Това им позволило да произвеждат голям брой неща, като съдове за дажби на работниците, нещо като древния предшественик на Tupperware.

Писменост

Източник: iStock

Вероятно, макар и не 100 процента сигурно е, че шумерите са първите, които разработили писмената система. Така или иначе, ясно е, че те са използвали писмена комуникация още от 2800 г. пр.н.е. Но не са си поставяли за цел да пишат велики литературни произведения или да записват историята си, а по-скоро са следели стоките, които произвеждали и продавали.

„Първите им текстове са просто числа и стоки“, обяснява Джоунс. Те направили това със система от пиктограми, които по представлявали рисунки на различни обекти. В крайна сметка те започнали да комбинират пиктограми, за да изразят идеи и действия. Пиктограмите се превърнали в символи, които означавали думи и звуци.

Писарите използвали заострена тръстика, за да издраскват символите върху влажна глина, която след това изсъхвала и така се появили първите шумерски таблици. Системата за писане станала известна като клинопис и както отбелязва Крамър, е била заимствана от следващите цивилизации и използвана в Близкия изток в продължение на 2000 години.

Хидравличното инженерство

Шумерите измислили как да събират и канализират водата при разливите на реките Тигър и Ефрат - и богатата тиня, която съдържали - и след това я използвали за поливане и наторяване на земеделски си полета. Те проектирали сложни системи от канали с язовири, изградени от тръстика, палмови стволове и кал, чиито порти можели да се отварят или затварят, за да се регулира потокът на водата.

Колесницата

Източник: iStock

Шумерите не са изобретили колесни превозни средства, но вероятно са разработили първата двуколесна колесница, в която водач кара впряг от животни, пише Ричард У. Булиет. Има доказателства, че шумерите са имали такива колички за транспортиране още през 3000 г. пр. н. е., но вероятно са били използвани за церемонии или от военните, а не като средство за придвижване из провинцията, където неравният терен би затруднил пътуването с колела .

Плугът

Източник: iStock

Според Крамер шумерите са изобретили плуга, жизненоважна технология в земеделието. Те дори изготвили ръководство, което давало на фермерите подробни инструкции как да използват различните видове плугове. И уточнявали молитвата, която трябвало да се чете за почит към Нинкилим, богинята на полските гризачи, за да предпазва зърното от изяждане.

Текстилни „фабрики“

Докато други народи от Близкия изток събирали вълна и я използвали за тъкане на платове за дрехи, шумерите били първите, които направили същото, но в индустриален мащаб.

„Иновацията на шумерите била да превърнат храмовете си в огромни фабрики“, обяснява Гудман. Той отбелязва, че шумерите са първите, които формирали по-големи работни организации за производство на текстил - предшествениците на съвременните производствени компании.

Масово производство на тухли

Източник: iStock

За да компенсират недостига на камъни и дървен материал за строеж на къщи и храмове, шумерите създали калъпи за правене на тухли от глина. Въпреки че не са първите, които използвали глината като строителен материал, „иновацията им е способността да произвеждат тухли в големи количества“, обяснява Джоунс. Техните сгради може да не са били толкова издръжливи, колкото каменните, но били в състояние да построят много повече от тях и да създават по-големи градове.

Металургията

Шумерите били едни от най-ранните хора, които използвали медта за направата на полезни предмети - от върхове за копия до длета и бръсначи. Освен вещи за бита шумерите правели изкуство от медта, включително панели, изобразяващи фантастични животни като орел с лъвска глава. Според Крамер шумерските металурзи използвали пещи, нагрявани от тръстика, и контролирали температурата с духало.

Математиката

Примитивните хора броили с помощта на прости методи, като поставяли резки върху кости, но шумерите са тези, които разработили официална система за номериране, базирана на единици от 60, според книгата на Робърт Е. и Каролин Кребс, Основни научни експерименти, изобретения и открития на Древния свят. Първоначално те използвали тръстика, за да следят единиците, но в крайна сметка, с развитието на клинописа започнали да използват вертикални знаци върху глинените плочки. Тяхната система помогнала да се положат основите на математическите изчисления.

Коментари 6
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

6 коментара
 
Пено, разтурям годежа! - Що бе, Нане? - Позирала си гола на една картина! - Лелеее, убивам го! Изобщо не съм му позирала. Рисувал ме…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни

Последни

Google Pixel 8

Смартфоните на Google ще получат 7 години ъпдейти

Технологии Преди 28 минути

Компанията иска да удължи времето за използване на устройствата

д

Денков: Не са изгонени руски свещеници, а хора, които са работили срещу интересите на България

България Преди 52 минути

Прочетох доклада на ДАНС, има достатъчно основания тези хора да са извън България, каза още премиерът

<p>Тъжната история зад лилавия стикер на пеперуда в родилното</p>

В родилното отделение: Каква е символиката на лилавия стикер на пеперуда

Свят Преди 1 час

Този символ вече е приел различни форми, включително декорации, картички, одеяла и плюшени животни

Водорасли и стареене: Каква е връзката?

Водорасли и стареене: Каква е връзката?

Любопитно Преди 1 час

Южноавстралийско водорасло може да забави ефектите на стареенето върху кожата, установи проучване

.

Руски въздушни удари поразиха пристанището в Измаил, има щети и ранени

Свят Преди 1 час

Украинските въоръжени сили заявиха, че са свалили 26 от 38 дрона иранско производство

Костадин Костадинов

Костадинов: Включването на българите в Конституцията на РСМ забива последния пирон в ковчега на българския характер на Македония

България Преди 1 час

"Пред паметта на поколенията, паднали за българщината оттатък Осогово и Огражден, сме отговорни всички ние, всеки посвоему", заяви Костадинов

Математикът проф. Николай Витанов

Проф. Николай Витанов за новата вълна от COVID-19: Спасяването на давещия се е в ръцете на самия давещ се

България Преди 1 час

"Що се отнася до развитието на текущата вълна – тя си се надига, но засега опасност няма. Все пак, внимавайте, спазвайте дистанция и по-възможност - по-далечко от кашлящи", напомня математикът

Николай Денков

Денков: Кабинетът е доста по-стабилен, отколкото вероятно изглежда

България Преди 1 час

Напрежение има и ще има, спорове също, интереси, с които трябва да се сблъскваме ще се опитват да пречат на това, което правим, подчерта премиерът

Отбелязваме Международния ден за пълно премахване на ядрените оръжия

Отбелязваме Международния ден за пълно премахване на ядрените оръжия

Свят Преди 1 час

Резолюцията на Общото събрание на ООН, установяваща деня, призовава за напредък по конвенцията за ядрени оръжия

Почина британският актьор Дейвид Маккалъм

Почина британският актьор Дейвид Маккалъм

Свят Преди 1 час

Роденият в Шотландия актьор почина в Ню Йорк на 25 септември

Гримове от древността: Нови археологически находки в Турция

Гримове от древността: Нови археологически находки в Турция

Любопитно Преди 1 час

Гримове от римската епоха са открити в древния град Айзаной в Западна Турция

Защо хората започнаха да вярват, че птиците не са истински?

Защо хората започнаха да вярват, че птиците не са истински?

Любопитно Преди 1 час

Според теорията Джон Ф. Кенеди бил убит, защото се е противопоставил на плана

<p>&quot;Чувствам, че съм сключила сделка със съвестта си&quot;:&nbsp;Мобилизацията в Русия</p>

Мобилизацията в Русия: "Чувствам, че съм сключила сделка със съвестта си"

Свят Преди 1 час

През 2022 година до 800 хиляди души напуснаха Русия, след като тя нахлу в съседна Украйна

След предварително споразумение: Холивудските сценаристи прекратяват стачката

След предварително споразумение: Холивудските сценаристи прекратяват стачката

Любопитно Преди 1 час

Холивудските писатели стачкуват в спор за заплащането и използването на изкуствения интелект (ИИ) в индустрията

Бъдещето в джоба ни: Как смартфоните променят всекидневието?

Бъдещето в джоба ни: Как смартфоните променят всекидневието?

Любопитно Преди 2 часа

Най-новото от света на технологиите при смартфоните

„Отидох в бърлогата на вълка, за да спася внука си“

„Отидох в бърлогата на вълка, за да спася внука си“

Свят Преди 2 часа

Когато дъщерята на Олена Матвиенко била убита при ракетен удар, а внукът й откраднат от руски войници, тя рискувала всичко, за да си го върне