Кучетата откриват рака на дебелото черво дори в ранен стадий на заболяването, само като подушат дъха или екскрементите на пациента. Въпреки че диагностицирането с кучета е твърде скъпо, японските учени зад изследването мислят, че откритието им може да помогне при идентифицирането на химическите съединения, които най-добрият приятел на човека надушва. Според тях тестовете за наличието на тези съединения може да се окаже по-ефективно от диагностичните методи, които се използват в момента.
При японското изследване 8-годишен лабрадор е трябвало да подуши пробите от дъха и изпражненията на 48 пациенти с рак на дебелото черво, 203 души без заболяването и 55 души, които в миналото са били лекувани от рак, но заболяването им е в ремисия. Кучето е било обучено да седне пред пробата, в която надушва следи от заболяването. Животното се справя изключително успешно, то идентифицира безпогрешно 91% от пробите от дъх на болни пациенти и 97% от пробите от екскрементите им. То игнорирало 99% от останалите проби на здравите участници и на онези с рак в ремисия. Лабрадорът се е справил дори с пробите на пушачи и пациенти с „ароматни” чревни проблеми.
Това не е единственото заболяване, което кучетата откриват. Представители на някои породи са били обучени да идентифицират рак на простата, на кожата, на белите дробове, на гърдата и на пикочния мехур. Обикновено им е достатъчно да подушат дъха (или в случая на рака на пикочния мехур – урината) на пациента, за да поставят диагноза. След подходящо обучение тези кучета са в състояние да откриват заболяването дори в ранен стадий. Подобно „здравно образование” обаче струва твърде скъпо и отнема години.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!