"Кюриосити" може да е занесъл микроби на Марс
Източник: НАСА

Ако открие вода на Червената планета, марсоходът "Кюриосити" може да я зарази заради нарушение в процедурите на НАСА за стерилизация на всички инструменти, включени в планетарната мисия.

Инженерите от Лабораторията за реактивни двигатели на НАСА в Пасадена са монтирали свредел в роботизираната ръка на "Кюриосити" в случай, че самият марсоход изпита трудности след кацането си да го постави автоматично.

Опасението е, че инструментът може да е заразен заради излагането на живи микроби.

Правилникът на НАСА налага стерилизация на всички части на "Кюриосити", които ще влязат в контакт с повърхността на Марс, за да се избегне заразяването на друга планета с живи микроорганизми.

Въпреки че е почти невероятно микроби да "преживеят" пътуването и кацането на Марс, има потенциална опасност от зараза, ако "Кюриосити" открие вода на Червената планета, защото микроорганизмите имат най-голям шанс за оцеляване във влажни райони.

Ако се случи подобно нещо, марсоходът въпреки всичко ще може да изследва водата от разстояние с други инструменти - например спектрометър или лазер.

Представители на НАСА оправдават плана да се монтира нестерилен инструмент, тъй като откриването на вода не е главната цел на мисията. Смята се също, че в районите, които "Кюриосити" ще изследва, е почти невероятно да бъде открита вода.

"Наличието на вода или лед на повърхността на кратера Гейл не е предвидено като вероятност. Преди изстрелването на "Кюриосити" претеглихме добре риска да не разполагаме със сонда срещу варианта да не можем да пробиваме никакви дупки на Марс", казва Дейвид Лейвъри от НАСА.

Междувременно от американската космическа агенция съобщиха, че са получили най-ясните досега

доказателства за валежи от замръзнал въглероден диоксид - т. нар. "сух лед" на Марс

Това е единственият познат пример за това климатично явление в нашата слънчева система, отбелязват от НАСА.

Въглеродният диоксид замръзва при минус 125 градуса по Целзий.

Наблюдаването му в замръзнало състояние напомня на учените, че въпреки че Марс изглежда доста подобен на Земята, всъщност червената планета е много различна.

Снежните облаци от въглероден диоксид са достатъчно плътни, за да образуват при валеж снежна покривка на повърхността на Марс, казват от екипа на НАСА.

Групата учени са открили по-рано т.нар. "студени петна" на Марс - райони с необичайно ниска яркост в инфрачервената област на излъчването.

Данните от апаратурата за изучаване на климата на Марс (Mars Climate Sounder)разкриват, че над студените места има облаци от въглероден диоксид, а на повърхността на планетата в тези области има слана.

Анализът се основава на данни от южната полярна шапка на Марс в периода 2006-2007 г., по време на зимния сезон.

Учените са открили големи облаци от въглероден диоксид с размери около 500 километра над полярните региони, както и малки краткотрайни облаци на 70 и 80 градусовите ширини.

Наличието на въглероден диоксид в полярния лед на Марс е установено преди около десет години. Преди няколко години сондата "Феникс" регистрира и "нормален" сняг от обикновена вода на Марс.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Български шофьор с наркотици е задържан във Виена

Български шофьор с наркотици е задържан във Виена

Свят Преди 41 минути

Шофьорът е признал без колебание, че току-що е използвал устройство за употреба на крек

Сарафов прехвърли на НСлС разследването за инцидента с АТВ в Слънчев бряг

Сарафов прехвърли на НСлС разследването за инцидента с АТВ в Слънчев бряг

България Преди 1 час

Предстои анализ на значителен по обем доказателствен материал

Оставиха в ареста моряка и отговорника след трагичния инцидент с дете в Несебър

Оставиха в ареста моряка и отговорника след трагичния инцидент с дете в Несебър

България Преди 1 час

Капитанът на лодката Христо Раев е пуснат под парична гаранция от 5000 лева

Турция забрани израелските кораби в своите пристанища

Турция забрани израелските кораби в своите пристанища

Свят Преди 1 час

Собствениците на кораби в страната трябва да подпишат декларация, в която посочват, че дейността им не е свързана с Израел

Съдят за подкуп олимпийския шампион Иван Иванов и сина му

Съдят за подкуп олимпийския шампион Иван Иванов и сина му

България Преди 1 час

Двамата ще се изправят пред съда за поискан и получен подкуп на стойност 62 500 лева

.

Защо Донбас е така важен и за Русия, и за Украйна

Свят Преди 2 часа

Руският президент Путин иска пълния контрол над Донбас и го поставя като основно условие за прекратяването на войната в Украйна

Чийзкейк със свежи смокини, който ще ви омагьоса

Чийзкейк със свежи смокини, който ще ви омагьоса

Любопитно Преди 2 часа

Кремообразната плънка, сладостта на узрелите смокини и хрупкавата бисквитена основа се сливат в перфектна хармония

Забавят пощенските пратки за САЩ, може да ги върнат

Забавят пощенските пратки за САЩ, може да ги върнат

България Преди 2 часа

Всемирният пощенски съюз разработва решение

Почина журналистът Иван Рачев

Почина журналистът Иван Рачев

България Преди 3 часа

Той беше заместник главен редактор на вестник "Банкеръ"

Трогателна среща: Откраднато куче се завърна при слепия си стопанин

Трогателна среща: Откраднато куче се завърна при слепия си стопанин

Любопитно Преди 3 часа

Дакелът Бам Бам беше откраднат на 5 юни от задния двор на сляп мъж и след два месеца беше прибран у дома

Откриха изчезналата 78-годишна жена в Средна гора

Откриха изчезналата 78-годишна жена в Средна гора

България Преди 3 часа

Тя беше обявена за общодържавно издирване

<p>14-годишно момиче е арестувано заради пожар в имение в Ливърпул</p>

14-годишно момиче е арестувано заради пожар в изоставено имение в Ливърпул

Свят Преди 4 часа

„Това изглежда като крайно безразсъден акт, извършен в сграда с историческо значение“

Арестуваха украинец за експлозията на газопровода "Северен поток"

Арестуваха украинец за експлозията на газопровода "Северен поток"

Свят Преди 4 часа

Той е бил издирван с общоевропейска заповед за задържане

Пожар пламна над град Сливница, активираха BG-Alert

Пожар пламна над град Сливница, активираха BG-Alert

България Преди 4 часа

Огънят е тръгнал от нива, но впоследствие е обхванал и борова гора