А мериканската космическа агенция НАСА отбелязва своя 60-годишен юбилей. Точно на 29-ти юли 1958 г. тогавашният американски президент Дуайт Айзенхауър подписва закона, който павира пътя за създаването на НАСА и нейното официално начало на 1-ви октомври същата година. Затова НАСА празнува юбилея два пъти. Но една малко известна подробност е сред основните причини за създаването на агенцията - наличието на "втора луна", отбелязва онлайн изданието CNET.
Космическият самолет на Virgin летя с 3025 км/ч
Космическият самолет на Virgin постави нов рекорд
Но това не е каква да е луна. На 4-ти октомври 1957 г. СССР обявява, че успешно е извела в орбита своя първи сателит - "Спутник". Това се случва в разгара на "Студената война", като САЩ изведнъж се оказват изоставащи в космическото състезание. Дори американски учени обявяват "Спутник" за "феномен". Освен публично изоставане, "Спутник" символизира и изоставане във военен план, което в ръководните среди на американското правителство по това време се приема за недопустимо.
НАСА намалява шума от самолетите със 70%
Невероятно: откриха вода в течно състояние на Марс
"Помня как един от нас каза, че сателитът не ни притеснява, а как е стигнал до космоса. Ако можеш да изстреляш ракета до космоса със сателит, значи можеш много лесно да изстреляш и ядрено оръжие", разказва още през 1992 г. Жералд Сийгел, един от главните ръководители на Специалния комитет по космос и аеронавтика на американския Сенат през 1958 г. - своеобразният предшественик на НАСА.
Но СССР допълнително вдига летвата като бързо след това извежда и кучето Лайка в космоса. Американците са притеснени не толкова заради косматия астронавт, а заради факта, че "Спутник" и "Спутник 2" са в пъти по-тежки от тогавашните възможности на САЩ да изведе свой сателит в орбита.
Все пак, на 6-ти декември 1957 г. САЩ предават на живо по телевизията изстрелването на първия си сателит - Vanguard. Той обаче експлодира при изстрелването. Първоначално САЩ създават агенцията ARPA (днешна DARPA), но Айзенхауър все по-често говори за нуждата от гражданска космическа агенция, която да поеме научната част.
Унищожила ли е неволно НАСА данни за живот на Марс
Астероидите в Слънчевата система имат един произход
"Майката на космическия закон" е Илейн Галоуей. През 1958 г. тя е съветник по национална сигурност на сенатора Линдън Джонсън, като започва активно да говори за гражданските ползи от навлизането в космоса. Ползи като по-добри комуникации, навигации, метеорология и др. "Тогава видяхме, че вместо да се страхуваме от война, можем да се мотивираме от надеждата за мир", казва Галоуей през 2006 г.
Още от самото си създаване, законът, който полага основите на НАСА е категоричен: агенцията работи само за мирни цели: "Конгресът обявява, че е политика на Съединените щати активностите в космоса да бъдат посветени на мирни цели за доброто на цялото човечество", пише в първия ред на закона.
Днес, НАСА смята, че това е било правилно решение. "Когато стъпихме на Луната, знаете ли кой първи ни поздрави? Съветският съюз. Дори и днес американските астронавти и руските космонавти зависят едни от други на Международната космическа станция", коментира сегашният ръководител на НАСА Джим Брайдънстайн, по време на честванията на юбилея на агенцията миналата седмица.
"Моята основна цел е да помогна на хората да разберат колко важен е космосът за техния ежедневен живот. Колко много ползи е донесъл спрямо инвестициите, които са направени от правителството и не само за допълнителните технологии като велкрото например. Има много повече, за което хората не говорят много. Който създава и ръководи технологиите, той държи и баланса на властта. НАСА не участва във всички технологии, но НАСА постави основите и проправи пътя за тях, като GPS например, който е дело на Департамента по отбрана. Бъдещето на НАСА е също толкова бляскаво, колкото е и миналото", коментира още Брайдънстийн.
Учени заснеха новородена планета за пръв път
Гигантска черна дупка озадачи астрономите
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!