Традиционният форум на Ай Би Ем-България тази година е посветен на темата за по-интелигентното бъдеще.
Конференцията, която се провежда в София, е под наслов IBMSmarterFuture и включва освен представяне на нови технологии, също и икономическа прогноза за развитието на България.
Вярваме, че прогресът в наши дни все повече зависи от иновативните технологични решения, които ни водят към по-интелигентно бъдеще, коментира директорът на Ай Би Ем-България Александър Раков.
Като пример за силата и темпа на развитие на технологиите той даде факта, че цялата изчислителна мощ, стояла зад програмата на НАСА "Аполо", в рамките на която бе изпратен човек на Луната, сега се използва за едно-единствено търсене в "Гугъл".
Важността на иновациите за икономиката подчерта и старши икономистът в Институт "Отворено общество" Георги Ангелов.
"През последните 50 г. само 13 от всички бедни държави в света,са успели да забогатеят, поддържайки устойчив висок растеж. Как?
Били са стабилни, имали са високи нива на спестявания (т.е. на капитал, който може да бъде инвестиран в икономиката), имали са отворени пазари, разчитали са на иновациите, а също така и на способно правителство, т.е. администрация, която помага, а не пречи на бизнеса.
Освен това са заложили да се развиват в областите, в които са имали сравнително предимство, а не в онези, които поради една или друга причина са се оказали модни", изтъкна той.
"Ние не сме Индия или Китай, за да можем да разчитаме на постоянен прираст на населението, т.е. на работната ръка. Не сме и Германия или Великобритания, които разполагат с голям ресурс, защото капиталът там се е натрупвал постепенно през вековете.
Следователно за нас е много важно да привличаме инвестиции, но и да се развиваме интензивно, сиреч по-малко хора да работят по-ефективно", каза Ангелов.
Подобно развитие по думите му може да се постигне чрез иновации, но едновременно с това и чрез образование, защото развитието на технологиите е важно, но е важно и да има хора, които могат да се възползват от тях.
Нужно за постигане на по-голяма ефективност е и развитието на по-добри организационни способности, т.е. нужни са ни способни мениджъри.
Подобно мнение сподели и министърът на икономиката Делян Добрев.
Говорейки за технологичния парк в София, той подчерта, че сравнително лесно можем да създадем инфраструктурата, но по-важно е да се създаде човешкият потенциал.Нужни са ни подготвени специалисти, с които да привличаме високотехнологичните инвеститори у нас, отбеляза той.
Министърът посочи, че административната тежест пред бизнеса е намалена с 20%, което тази година е спестило 55 млн. лв. Планът е до 2014 г. спестеното да възлезе на над 300 млн.
През пролетта се очаква да заработи и електронното правителство, достъпът до което пилотно ще се осигурява с 4-5000 карти. Как ще бъдат разпределени те, все още е въпрос за обсъждане, но Добрев изрази своето желание голяма част от тях да получи бизнесът.
Ниските данъци у нас са предимство, но инвеститорите търсят и финансови стимули. Обсъжда се например инвеститорите от клас А да бъдат освободени от плащането на осигуровки за две години.
Според изчисление на икономическото министерство това ще струва на страната ни около 2 млн. лв., но заради намаляването на безработицата, до която водят чуждите инвестиции, на държавата едновременно с това ще бъдат спестени около 700 хил. лв. от плащане на обезщетения за безработица.
Освен това инвеститорите с подобна преференция ще са задължени да запазят откритите работни места поне 5 г., т.е. останалите три години парите, които ще постъпват от тях към хазната, ще възлизат на около 5 млн. лв.Чрез промяна в законодателството вече е възможно да се сертифицират като инвеститори клас А и клас Б инвеститори в сферата и на услугите, каквито са фирмите от ИТ сектора.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!