"Индипендънт": Защо Лондон е предубеден към българските и румънските студенти
Студентски протест в Лондон   
Източник: ЕПА/БГНЕС

Румънските и българските студенти, които искат да получат по-високо образование в Обединеното кралство, са изправени пред труден избор: страната удължи трудовите си ограничения до януари 2014 г., пише Мадалина Чобану, 19-годишна студентка по журналистика и публични отношения в Бристъл, в статия, публикувана в британския ежедневник "Индипендънт".

Тя разказва за Юлия Кошаревска, българска студентка в първи курс в университета в Бристъл, която е отдадена на следването си, но се чувства като в капан, защото бюрократични спънки й пречат да получи работа.

Румъния и България са членки на Европейския съюз от 2007 г., но въпреки това страните от съюза имат законното право да удължат трудовите ограничения за тези две държави, ако го сметнат за икономически съобразно. Освен във Великобритания, българите и румънците са изправени пред подобни рестрикции в още няколко други страни от ЕС, посочва авторката.

Според Британския съвет по международните студентски въпроси Румъния и България са в класацията на десетте страни, които изпращат най-много студенти в Обединеното кралство - съответно 4625 и 4515 души през академичната 2010-2011 г., като броят им се очаква да продължи да расте ежегодно.

Ситуацията обаче е обезпокояваща, тъй като много от тези студенти разчитат на възможността да си намерят работа, чрез която да финансират обучението си, коментира Чобану.

Тя подчертава, че при средна заплата в Румъния от 340 евро и в България от приблизително 360 евро през февруари 2012 г., по данни на сайта Romania-Insider, е почти наложително студентите да си намерят работа до три месеца след пристигането си във Великобритания.

Разрешението за работа, известно като "жълта карта", позволява на студентите да бъдат назначавани на работа в Англия. Заради ежегодното увеличение на кандидатите обаче в много от случаите те трябва да чакат до девет месеца.

Юлия, която учи журналистика в Университета на Западна Англия, казва:

"Нечестно е това, че не получаваме същия старт като останалата част от Европа. Очевидно ние не можем да се състезаваме със студентите от Западна Европа, които получават значително по-големи суми от родителите си и дори от правителствата си.

Ние не молим Англия да ни даде пари, ние просто искаме да имаме правото да работим тук, защото искаме да се образоваме".

Британското правителство има право да налага правила и регламенти, както намери за добре, за да предпази британските граждани от растящата имиграционна вълна от източноевропейските страни.

Румънските и българските студенти обаче се справят добре в Обединеното кралство, дори в престижни университети като Кеймбридж и Оксфорд, и много хора смятат, че те трябва да могат да се възползват напълно от статуса си на граждани на Европейския съюз, подчертава студентка Мадалина Чобану.

Дете: – Тате, гледам, че мама пак се сърди. Бащата: – Това е нейното хоби, синко. Нашето е да не разбираме защо.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Русия обяви, че е превзела още две села в Украйна

Русия обяви, че е превзела още две села в Украйна

Свят Преди 52 минути

Силите на Москва са нанесли удари по украинската транспортна, горивна и енергийна инфраструктура

След засичане на коли в София: Шофьорите се спречкаха, единият произведе изстрел

След засичане на коли в София: Шофьорите се спречкаха, единият произведе изстрел

България Преди 1 час

Сигналът за инцидента е подаден между 19:00-20:00 ч. в събота

Калин Врачански пред Мон Дьо: Бащинството ме научи, че нищо не знам за любовта

Калин Врачански пред Мон Дьо: Бащинството ме научи, че нищо не знам за любовта

Любопитно Преди 2 часа

Актьорът сподели, че едва след раждането на дъщеря му е разбрал колко много измерения има любовта

Жена загина при пожар в Ямбол

Жена загина при пожар в Ямбол

България Преди 2 часа

Инцидентът е станал на 6 декември

Без капитан и без финансиране: Какво ще се случи с блокирания танкер край Ахтопол

Без капитан и без финансиране: Какво ще се случи с блокирания танкер край Ахтопол

България Преди 3 часа

За пореден ден лошото време не позволява екипажът да бъде евакуиран

<p>След проливните дъждове: Нормализира ли се обстановката в страната</p>

След проливните дъждове: Александър Джартов с последна информация за обстановката в страната

България Преди 4 часа

Проходът Троян-Кърнаре е затворен временно поради свличане на голямо количество земна и скална маса

Отново активираха BG-ALERT в Бургаско: Има ли бедстващи хора и каква е ситуацията в региона

Отново активираха BG-ALERT в Бургаско: Има ли бедстващи хора и каква е ситуацията в региона

България Преди 4 часа

В региона продължава да вали, макар и много по-слабо отколкото в събота

Брутална руска атака потопи в мрак важен индустриален център в Централна Украйна

Брутална руска атака потопи в мрак важен индустриален център в Централна Украйна

Свят Преди 5 часа

В Кременчук се намира една от най-големите нефтопреработвателни рафинерии

Впечатляващите теории зад полярното сияние

Впечатляващите теории зад полярното сияние

Любопитно Преди 6 часа

Различните култури са имали коренно различни интерпретации на драматичния природен феномен

<p>Политическа буря в Израел: Нетаняху търси помилване, обвиненията за корупция продължават</p>

За какво иска Нетаняху да бъде помилван и възможно ли е това?

Свят Преди 6 часа

Премиерът на Израел се изправя пред обвинения в корупция, за които може да получи до 10 години затвор

<p>Неприятното заболяване атакува богатите региони</p>

Богатите региони отбелязват увеличение на разпространението на това неприятно заболяване

Свят Преди 6 часа

Едно упорито възпалително заболяване на кожата става все по-голям проблем по целия свят, особено в по-богатите региони, показва нов анализ на 236 държави

Moщно земетресение на границата между Аляска и Канада

Moщно земетресение на границата между Аляска и Канада

Свят Преди 6 часа

Не е издадено предупреждение за цунами и няма данни за щети или пострадали

7 декември: Полет 1771 - отмъщението на уволнения служител

7 декември: Полет 1771 - отмъщението на уволнения служител

Любопитно Преди 6 часа

Вижте какво се е случило на този ден в историята

Облачно време и в неделя, ще спрат ли валежите

Облачно време и в неделя, ще спрат ли валежите

България Преди 6 часа

Mаксималните температури ще са между 6° и 11°