Фондация съди Apple за 5 млрд. евро заради монопол
Източник: iStock Photos/Getty Images

Ф ондация е завела дело в Нидерландия срещу Apple и иска компенсация в размер на 5 млрд. евро, съобщава Engadget. Фондацията за искове за защита на потребителите в Нидерландия обяви, че причината за делото е злоупотреба на Apple с господстващото си положение на пазара.

Според организцията, Apple злоупотребява като взима 30% комисионна от всяка продажба през онлайн магазина App Store. Това принуждава създателите на приложения да вдигат цените, твърди фондацията в свое прес съобщение.

Тя допълва, че искът е колективен и подаден от името на собствениците на iPhone и iPad устройства в рамките на Европейския съюз, които са теглили платено приложение или са правили покупки през приложение. Всички минават през App Store и съответно Apple прибира спомената комисионна при всяка трансакция.

Apple може да съкрати iPhone SE с 20%

Според организацията тези такси просто са прехвърлени към крайните потребители, които ги плащат през по-високите цени. Тя обаче не вини създателите на приложенията, а Apple, която "използва нечестни условия и монополни практики". Делото е заведено в Амстердам, като организацията призовава потребителите да се присъединят към него, като условието е да са плащали за приложение или покупка в приложение през Apple App Store от септември 2009 г. досега.

За сега Apple не е коментирала темата. Това е поредното подобно дело срещу компанията. Обикновено те се водят от програмистите, като последното такова беше в САЩ и завърши със споразумение за 100 млн. долара.

Интернет сделката между САЩ и ЕС ще спаси Мрежата

Също в Нидерландия Apple получи заповед от местния регулатор на пазарите да въведе възможност в приложенията за запознанства да се плаща през платформи на трети лица, а не само през тази на Apple. Заповедта е от януари т.г., като Apple е глобявана по 5 млн. евро всяка седмица докато не я изпълни. Компанията още не е въвела заповедта и до момента е глобена над 50 млн. евро, като се работи по компромисно решение.

Идва ли ерата на сплинтернета и какво е това

ЕС предлага нови правила за ИТ гигантите и услугите им

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Рязко поскъпване на горивата в България

Рязко поскъпване на горивата в България

България Преди 6 часа

Бензин А95 се продава средно за 1,54 евро за литър

Зеленски: Иран и Северна Корея вече нападнаха Украйна

Зеленски: Иран и Северна Корея вече нападнаха Украйна

Свят Преди 11 часа

Украинският президент изрази надежда, че Техеран няма да увеличи подкрепата си за Москва

Румъния експулсира руски дипломат

Румъния експулсира руски дипломат

Свят Преди 12 часа

На посланика са били представени останки от дрон тип „Шахед“

Ниските цени на храненето навън помагат на Слънчев бряг да остане сред най-достъпните семейни дестинации в Европа.

Слънчев бряг е вторият най-изгоден курорт за семейства в Европа

България Преди 12 часа

Българският курорт отстъпва само на Алгарве, но класацията не включва пътя и настаняването

Петър Павел, президент на Чешката република

Необичайна роля: Президентът на Чехия стана фотограф на Формула 1

Свят Преди 12 часа

Държавният глава на Чехия Петър Павел се появи на пистата „Хунгароринг“ с професионален апарат и официална акредитация от ФИА. Страстта му към моторните спортове не е само хоби – с кадрите си той събира хиляди евро за благотворителност

Ще арестуват ли Нетаняху в Ню Йорк?

Ще арестуват ли Нетаняху в Ню Йорк?

Свят Преди 13 часа

Миналата седмица Мамдани оттегли тази заплаха, признавайки, че няма законови правомощия

Кой е най-умният зодиакален знак? Класацията на астролозите изненада мнозина

Кой е най-умният зодиакален знак? Класацията на астролозите изненада мнозина

Любопитно Преди 13 часа

Интелигентността има много лица – от студения аналитичен ум и светкавичната логика, през творческото въображение, до изтънчената емоционална интелигентност

Районен кмет: Бетонна ограда спаси хората в автобуса на бул. „Цариградско шосе“

Районен кмет: Бетонна ограда спаси хората в автобуса на бул. „Цариградско шосе“

България Преди 13 часа

Илиев: Този случай нагледно показва, че при удар от тежко превозно средство двойната мантинела невинаги е достатъчна

Откриха над 2,6 тона кокаин край Португалия

Откриха над 2,6 тона кокаин край Португалия

Свят Преди 13 часа

Дрогата би могла да донесе общи приходи от около 500 милиона евро

Смърт на пътя между Димитровград и Меричлери

Смърт на пътя между Димитровград и Меричлери

България Преди 14 часа

50-годишен моторист от Чирпан загубил управлението

Първите 7 на Sofia Summer Fest

Първите 7 на Sofia Summer Fest

Любопитно Преди 14 часа

Летният фестивал на София с изложба на Моста на влюбените

Столична община си търси нов главен архитект

Столична община си търси нов главен архитект

България Преди 14 часа

Кандидатите трябва да притежават висше образование с образователно-квалификационна степен „магистър“

Лидерът на Северна Корея Ким Чен-ун и дъщеря му - снимката е илюстративна.

Ким Чен-ун в черен костюм и с дъщеря си отбеляза "велика победа" за Северна Корея

Свят Преди 14 часа

На разпространени снимки се вижда дъщерята на Ким Чен-ун, да стои редом с него

Свободното място до пътника се превръща в отделна платена услуга, а не в щастлива случайност.

Авиокомпаниите печелят и от празната седалка

Парите ни Преди 15 часа

United въвежда специален ред без пътник по средата, а други превозвачи отдавна продават съседното място

Иран привика френския посланик след скандала със задържаните дипломати

Иран привика френския посланик след скандала със задържаните дипломати

Свят Преди 15 часа

Техеран обвини Париж в намеса във вътрешните работи на страната, а Франция осъди действията на иранските служби