Загинали са пиратите, които атакуваха руски кораб
Световните медии съобщиха за акцията на руските специални части, които бързо освободиха руския танкер на 7 май 2010   
Източник: foxnews.com
Са алийските пирати, които плениха руския танкер "Московски университет" и впоследствие бяха задържани и освободени от руски специални части, загинали в океана, твърди източник от руското министерство на отбраната.

Новината бе потвърдена от сомалийското посолство в Москва и цитирана от световните информационни агенции.

На 5 май руски танкер, плаващ под либерийски флаг, беше пленен в Аденския залив от 11 пирати.

23-мата руски моряци се заключиха в машинното отделение, а малко по-късно руски специални части, пристигнали бързо, превзеха кораба, убиха един от похитителите и плениха останалите.

Впоследствие военните съобщиха, че са освободили пиратите поради липса на достатъчно доказателства, за да ги изправят пред съд. Задържаните на борда сомалийци обяснили, че те не са пирати, а също са станали жертви на отвличане от морски разбойници.

Военните им конфискували оръжията и навигационната техника и ги оставили да отплават с моторницата, с която били пристигнали. И сега става ясно, че са загинали.

Екипажът на танкера не е пострадал, а корабът вероятно ще спре за ремонт в Обединените арабски емирства.

Русия съобщи на 7 май, че освобождава десетимата пирати след като министерството на отбраната обясни, че няма международноправни правила за съденето им. Тяхната националност освен това не можело да бъде установена със сигурност, макар че се предполага, че мъжете са сомалийци.

По повод поредния инцидент руският президент Дмитрий Медведев повтори своя призив за създаване на международен трибунал, който да съди залавяните пирати.

Министърът на правосъдието Александър Коновалов изрази съжаление за липсата на ефективен международен правен механизъм за привличане под наказателна отговорност за пиратство.

Участници в нападения срещу кораби в района на Сомалия чакат да бъдат съдени във Франция, Холандия и САЩ.

Командващият руският Тихоокеански флот вицеадмирал Константин Сиденко определи операцията по освобождаването на кораба "Московски университет" като безпрецедентна.

Тя се отличаваше коренно от всички други, осъществени по-рано в района на Аденския залив и Африканския рог от руските военноморски сили, тъй като пиратите използваха стрелково оръжие, като при това откриха огън и по хеликоптера, и по военния кораб, участвали в операцията, и стреляха на месо.

От руска страна било използвано само стрелково оръжие, предвид факта, че танкерът превозва петрол и че е с руски екипаж. Пиратите се предали едва когато на борда на "Московски университет" извършили десант бойци от специалните части.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Скъпите чипове породиха спад в търсенето на компютри</p>

Скъпите чипове породиха спад в търсенето на компютри, скоро няма да е по-евтино

Технологии Преди 16 минути

През последните няколко години цените на чиповете за памет се увеличиха значително, поради високото търсене за тях от страна на центровете за данни за изкуствен интелект. Това се отрази на цените на лаптопи и PC, което доведе и до осезаемо понижение

В последния момент: Тръмп удължи разрешителните за работа на стотици хиляди мигранти

В последния момент: Тръмп удължи разрешителните за работа на стотици хиляди мигранти

Свят Преди 1 час

Решението обхваща граждани на Хаити и още шест държави и идва часове преди документите им да изтекат

Какво е състоянието на двамата пострадали при тежката катастрофа на АМ „Тракия”

Какво е състоянието на двамата пострадали при тежката катастрофа на АМ „Тракия”

България Преди 1 час

Разследването на причините за инцидента продължава

Мощни експлозии разтърсиха Киев, сред ранените има и дете

Мощни експлозии разтърсиха Киев, сред ранените има и дете

Свят Преди 2 часа

Най-малко осем души пострадаха, избухнаха пожари и бяха нанесени щети в няколко района на украинската столица

Нов срив на електрозахранването: Цяла Куба остана без ток за втори път за седмица

Нов срив на електрозахранването: Цяла Куба остана без ток за втори път за седмица

Свят Преди 2 часа

Властите задействаха аварийни механизми за възстановяване на електроподаването, докато енергийната криза на острова се задълбочава

Класическият маникюр от 90-те, който принцеса Даяна обожаваше

Класическият маникюр от 90-те, който принцеса Даяна обожаваше

Любопитно Преди 2 часа

Изисканите ѝ нокти неизменно допълваха неподражаемия ѝ стил и непреходната ѝ елегантност

„Дръзката“ история зад Статуята на свободата: Всичко, което трябва да знаете преди да я посетите

„Дръзката“ история зад Статуята на свободата: Всичко, което трябва да знаете преди да я посетите

Любопитно Преди 2 часа

От гения на Густав Айфел до уличните измами с билети в Ню Йорк: всичко, което трябва да знаете за Статуята на Свободата, преди да сте стегнали куфарите за САЩ

Времето през уикенда: Слънчева събота и рязък обрат от неделя

Времето през уикенда: Слънчева събота и рязък обрат от неделя

България Преди 3 часа

Студен фронт носи силен вятър, бури и гръмотевици, които бързо ще обхванат по-голямата част от страната

Принц Хари и семейството му се срещнаха с крал Чарлз III за първи път от 4 години

Принц Хари и семейството му се срещнаха с крал Чарлз III за първи път от 4 години

Любопитно Преди 11 часа

Той е във Великобритания за петдневна поредица от благотворителни събития

Турция иска да продаде руските С-400

Турция иска да продаде руските С-400

Свят Преди 11 часа

Песков: Това е изключително чувствителна тема

Има признаци, че Иран възстановява ядрената си програма

Има признаци, че Иран възстановява ядрената си програма

Свят Преди 11 часа

Сателитни изображения показват признаци, че Иран може би се опитва да възстанови ядрените си съоръжения

Атанасова за справката с полетите: Екселска таблица с невярно съдържание

Атанасова за справката с полетите: Екселска таблица с невярно съдържание

България Преди 12 часа

Атанасова: Публикувах и официални удостоверения от компетентните за граничен контрол

Има задържан за убийството на Ан Уидикомб

Има задържан за убийството на Ан Уидикомб

Свят Преди 12 часа

Известната консерваторка беше открита мъртва в дома си

Адвокат Божидар Терзийски: Похитителят на Наталия може да получи 10 г. затвор

Адвокат Божидар Терзийски: Похитителят на Наталия може да получи 10 г. затвор

България Преди 13 часа

Престъпление и наказание, но не по Достоевски, а по български

Почина вторият български космонавт Александър Александров

Почина вторият български космонавт Александър Александров

България Преди 13 часа

Това съобщи премиерът Румен Радев

Масов бой с близо 100 души в Кърнаре

Масов бой с близо 100 души в Кърнаре

България Преди 14 часа

Полицейски патрули остават там до пълното възстановяване на обществения ред