Загадката на безследно изчезналите
Източник: EПА/БГНЕС

Мистериозни самолетни катастрофи, безследно изчезнали кораби - съвременната история буквално е изобилно подплатена с всякакви загадки от този род.

Много от тях си остават мистерия, разгадаването на други пък носи неочаквани изненади.

"Дойче веле" предлага обзор на най-загадъчните случаи на всички времена.

На 5-ти декември 1945 г. 6 бомбардировачи с 14 души от Военноморските сили на САЩ на борда изчезват безследно - и така поставят началото на мита за Бермудския триъгълник.

Няколко часа след старта на учебния полет на ескадрилата, във военноморската база Форт Лодърдейл постъпва бедствена радиограма, че ескадрилата е загубила ориентация източно от Флорида Кийс.

Пилотите заедно със самолетите изчезват няколко часа по-късно.

След 6-дневно издирване със самолетоносачи и спасителни самолети не са намерени нито части от самолетите, нито трупове. Трагедиите обаче не свършват дотук - безследно изчезва и един от самолетите-търсачи - с 13 души на борда.

600 000 кв. км е площта на морската територия, на която все още се приписват зловещи сили - въпреки многобройните опити за обяснения. Но Бермудският триъгълник съвсем не е единственото място, където изчезват хора, самолети и кораби.

Амелия Еърхарт е първата жена, прекосила Атлантика по въздушен път и прелетяла сама над Северна Америка. В нейната сметка са вписани общо 10 летателни рекорда.

През 1937 година Амелия Еърхарт започва последното си приключение - обиколка на Земята по екватора. Заедно с нея на борда е навигаторът Фред Нунан.

Преди последната отсечка от маршрута Еърхарт трябвало да зареди с гориво на малък остров в Тихия океан. След последната радиограма в 20.14 часа самолетът изчезва от радарите.

Веднага започва издирване с мащабен размах: 64 самолета и 8 военни караба претърсват територията от 260 000 кв. км в Тихия океан, но не са открити никакви следи. На 19 юли търсенето е прекратено, а 2 години по-късно Еърхарт е обявена за мъртва.

Интересен факт е, че т.нар Драконов триъгълник се намира на същата географска дължина като Бермудския триъгълник, но от другата страна на земното кълбо.

"Бащата" на малкия принц, Антоан дьо Сент-Екзюпери, излита от о-в Корсика в посока Гренобъл на разузнавателен полет и никога не се завръща.

Веднага се надигат какви ли не съмнения и предположения около смъртта на известния авиатор и писател - повреда в двигателя или може би самоубийство?

Причините остават неизяснени повече от половин век.Чак през 2000 година на дъното на Средиземно море, близо до необитаемия остров Риу, са открити останки от самолет. След възстановяването им по серийния номер те са идентифицирани като част от машината на Екзюпери.

През 2008 г. мистерията около смъртта на Екзюпери най-накрая е окончателно разбулена. Германски военен пилот от Втората световна война разкрива, че лично е свалил Екзюпери, след като видял френските национални символи, с които бил обозначен самолетът му.

Мистериозни злополуки продължават да се случват и днес

През 2009 г., в един понеделник, точно след Петдесетница, празника на Светия Дух, стартира злощастният полет 447 на "Ер Франс".

Еърбъс А330-200 излита от Рио де Жанейро в 19,30 ч., а последната му радиовръзка с въздушния контрол е няколко часа по-късно, когато самолетът се намира на 565 км от бразилския бряг.

45 минути след нея автоматични сигнали известяват за проблеми с електрозахранването на борда. Миг по-късно самолетът пада във водите на Атлантика от 11 500 метра височина. Загиват 228 души.

Неуспехите при търсенето на останките и изясняването на причините за катастрофата обгръщат случая с мистерия. Открити са предполагаеми части от самолета, плаващи в океана като отпадъци, както и диря от керосин, която не принадлежи на Еърбъс А330.

Френското бюро за разследвания и анализи на авиационната безопасност стига до заключението, че е имало проблеми със скоростомера заради силна буря, но фирмата Еърбъс категорично отрича.

Проблемите с инструментите пък от своя страна довели до много грешки на пилотите, смятат следователите.

Непроходимият път

В средата на 19 век Сър Джон Франклин по поръчение на Британската империя е трябвало да открие Северозападния морски път, съединяващ Атлантическия и Тихия океан. Великобритания се надявала, а се и хвалела пред останалите морски държави, че така много ще се съкрати пътят до Азия. На 19 май 1845 г. 2 кораба от британския кралски флот отплават от устието на Темза.

Заради неблагоприятните условия обаче Джон Франклин и екипажът му от 130 души скоро намират смъртта си.

157 години под водата

Години наред експедиционни кораби претърсват морските води и дори някои от тях сами стават жертва на коварните условия.

Платноходът "Изследовател" например още преди да излезе в открито море е блокиран от ледниците, а екипажът му засяда за цели 3 години.

Накрая го спасява друг експедиционен кораб. Изоставеният и впоследствие потънал платноход е намерен след цели 157 години във водите на Мърси Бей, северно от остров Банкс.

Непотъващият кораб

На 7 декември 1978 г. под командването на 62-годишния капитан Йохан Денекамп от Бремерхафен потегля дългият 261 метра и уж непотъващ моторен кораб "Мюнхен".

На 12 декември корабът попада в буря. Гръцкият товарен съд Марион получава слаб SOS-сигнал в 03:10 часа. Започва една от най-големите международни спасителни акции, в която участват 110 кораба и 13 самолета.

Смъртоносната вълна

Корабът и 28-членният му екипаж обаче остават неоткрити. Намерени са само 3 товарни контейнера, празна разрушена спасителна лодка и неизползвани надуваеми лодки. И до днес остава загадка какво е предизвикало катастрофата и къде точно е потънал "Мюнхен".

През лятото на 1980 г., когато случаят се гледа в съдебна зала, експерти изказват предположението, че товарният кораб е станал жертва на чудовищна вълна, наричана още "Freak Wave".

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Ново развитие за пребитото момиче в Долна Кремена

Ново развитие за пребитото момиче в Долна Кремена

България Преди 59 минути

На пострадалата са причинени кръвонасядане на ушна мида и оток в областта на челото

.

Случаят „Петрохан“: Баба и дядо подали сигнал за риск, после го оттеглили

България Преди 1 час

ДАЗД извършила проверка в хижата, въпреки че сигналът бил оттеглен още същия ден

„Тя го плени“: Истинската любовна история на Джон Кенеди-младши и Каролин Бесет

„Тя го плени“: Истинската любовна история на Джон Кенеди-младши и Каролин Бесет

Любопитно Преди 2 часа

Почти три десетилетия след трагичната им смърт историята им продължава да вълнува, да разделя мнения и да напомня колко разрушителна може да бъде славата, когато се намеси в най-интимното

Откриха голяма сума фалшиви евро у мъж в Златна Панега

Откриха голяма сума фалшиви евро у мъж в Златна Панега

България Преди 2 часа

Качеството на фалшификатите е изключително високо

<p>Йотова върна изборните промени: Лимитът от 20 секции е &bdquo;препятствие от процедурно естество&ldquo;</p>

Президентът наложи вето върху промените в Изборния кодекс, които ограничават гласуването в чужбина

България Преди 2 часа

Президентът наложи вето върху ограниченията за броя на изборните секции извън Европейския съюз, определяйки ги като дискриминационна бариера пред правото на глас

<p>Орбан взриви ЕС: Планът за Украйна е обявяване на война срещу Унгария</p>

Орбан: Планът на ЕС за членството на Украйна е обявяване на война срещу Унгария

Свят Преди 2 часа

Унгарският премиер атакува Брюксел и Киев за ускореното членство на Украйна и предупреди, че искат да свалят правителството му преди ключовите избори през април

Ученик откри стрелба в техникум в Русия, жертва и ранени

Ученик откри стрелба в техникум в Русия, жертва и ранени

Свят Преди 2 часа

Мотивът за действията на задържания се разследва

Започна мисията "Арктически страж" на НАТО срещу Русия

Започна мисията "Арктически страж" на НАТО срещу Русия

Свят Преди 2 часа

Тя ще координира увеличаващото се военно присъствие на съюзниците

Белият дом изтри публикация на вицепрезидента Ванс за арменския геноцид

Белият дом изтри публикация на вицепрезидента Ванс за арменския геноцид

Свят Преди 2 часа

Публикацията за признаване на масовото избиване от 1915 г. предизвика критики и бе определена като "отрицателен акт" от Арменския национален комитет на Америка

Ново разследване поставя под въпрос версията за смъртта на Кърт Кобейн

Ново разследване поставя под въпрос версията за смъртта на Кърт Кобейн

Свят Преди 3 часа

Фронтменът на Nirvana почина на 5 април 1994 г. в дома си в Сиатъл, на 27-годишна възраст, след самонанесена огнестрелна рана

Лили Иванова бе удостоена със „Златна лаврова клонка“ на МВнР

Лили Иванова бе удостоена със „Златна лаврова клонка“ на МВнР

България Преди 3 часа

Почетният знак е най-високото отличие на МВнР

Изненадващи данни за еврото и инфлацията в България

Изненадващи данни за еврото и инфлацията в България

България Преди 3 часа

За последните 5 години инфлацията в над 40%

Медицинска сестра: „Преди смъртта си всички пациенти казват едно и също“

Медицинска сестра: „Преди смъртта си всички пациенти казват едно и също“

Свят Преди 3 часа

Според медицинската сестра няма значение какво лекарство се дава, какви предпазни мерки се предприемат или какви процедури се извършват

<p>Европа одобри нов заем от 90 млрд. евро за Украйна</p>

Европа одобри нов заем от 90 млрд. евро за Украйна

Свят Преди 3 часа

Заемът за Украйна беше одобрен с 458 гласа „за“, „против“ гласуваха 140 евродепутати, а 44 се въздържаха

<p>Защо Google издаде рядка 100-годишна облигация</p>

Google зaлaгa на бъдещето - издаде 100-годишни облигации: Alphabet инвестира в AI с исторически дългосрочен заем

Свят Преди 3 часа

Технологичният гигант Alphabet изненадва света с рядка стогодишна облигация, докато се готви да удвои инвестициите си в изкуствения интелект