И ндийка обвинява мениджър на една от най-големите банки в страната, че я е измамил, като е изтеглил 160 млн. рупии (1,9 млн. долара) от сметката ѝ.

Швета Шарма разказва, че е превела пари в ICICI Bank от сметката си в САЩ, като е очаквала те да бъдат инвестирани в срочни депозити.

Но тя твърди, че служител на банката е създал "фалшиви сметки, подправил е подписа ѝ, извадил е дебитни карти и чекови книжки на нейно име", за да изтегли пари от сметките ѝ.

"Той ми даде фалшиви извлечения, създаде фалшив имейл идентификатор на мое име и манипулира мобилния ми номер в банковите записи, така че да не получавам никакви известия за теглене", казва тя.

Говорител на банката признава, че "наистина се е случила измама", но заявява, че ICICI "е банка с добра репутация, която държи трилиони рупии в депозити от милиони клиенти".

"Който и да е замесен, ще бъде наказан", добави той.

Шарма и съпругът ѝ, които се завръщат в Индия през 2016 г., след като живеят от десетилетия в САЩ и Хонконг, се запознават с банкера чрез приятел.

Тъй като лихвеният процент по банковите депозити в САЩ бил нищожен, той посъветвал Шарма да прехвърли парите си в Индия, където срочните депозити предлагали лихва от 5,5 до 6%.

По негов съвет тя открива сметка NRE, предназначена за индийци, които не пребивават в страната, след като посещава клон на ICICI в стария град Гуруграм близо до столицата Делхи, а през 2019 г. започва да превежда пари по нея от сметката си в САЩ.

"За период от четири години - от септември 2019 г. до декември 2023 г. - ние депозирахме в банката всичките си спестявания от около 135 млн. рупии", посочва тя и добавя, че "с лихвите сумата щеше да нарасне до над 160 млн. рупии".

Тя споделя, че никога не е подозирала, че нещо не е наред, защото управителят на клона "ми даваше надлежни разписки за всички депозити на канцеларски материали на банката, редовно ми изпращаше по имейл извлечения от сметката ми в ICICI и понякога дори идваше с папки с документи".

Измамата излиза наяве в началото на януари, когато нов служител в банката предлага на Шарма по-добра възвръщаемост на парите ѝ. Тогава тя открива, че всичките ѝ срочни депозити са изчезнали. По един от влоговете имало и овърдрафт от 25 млн. рупии.

"Съпругът ми и аз бяхме шокирани. Страдам от автоимунно заболяване и бях толкова травмирана, че цяла седмица не можех да стана от леглото. Животът ти се съсипва пред очите ти и не можеш да направиш нищо по въпроса", разказва тя.

Шарма казва, че е споделила цялата информация с банката и е провела няколко срещи с висши служители.

"На първата ни среща на 16 януари се срещнахме с регионалните и зоналните ръководители на банката и с ръководителя на отдела за вътрешна бдителност на банката, който беше долетял от Мумбай. Те ни казаха, че приемат, че вината е била тяхна, че този управител на клона ни е измамил. Те ни увериха, че ще получим обратно всичките си пари. Но първо, казаха, се нуждаят от моята помощ за идентифициране на измамни транзакции", обяснява тя.

Шарма и нейният екип от счетоводители са прекарали дни в преглеждане на извлеченията за последните четири години. След това счетоводителите ѝ седнали с екипа за бдителност, за да отбележат транзакциите, за които били "100% сигурни", че са измамни.

"Беше шокиращо да открия как парите са били изтеглени от сметката ми и къде са били похарчени", посочва тя.

Шарма казва, че въпреки уверенията на банката, че проблемът ще бъде решен в рамките на две седмици, повече от шест седмици по-късно тя все още чака да види част от парите си обратно.

Междувременно тя е изпратила писма до главния изпълнителен директор и до заместник-главния изпълнителен директор на ICICI и е подала жалби до централната банка на Индия и до крилото за икономически престъпления (EOW) на полицията в Делхи, което се занимава с финансови престъпления.

От банката съобщават, че са предложили да депозират 92,7 млн. рупии по сметката ѝ със залог до приключване на разследването.

Шарма обаче е отхвърлила предложението: "Това е много по-малко от 160-те милиона рупии, които ми дължат, а запорът на практика би означавал, че сметката ще бъде замразена, докато полицията не приключи случая, което може да отнеме години."

"Защо ме наказват без моя вина? Животът ми се обърна с главата надолу. Не мога да спя. Всеки ден сънувам кошмари", добавя тя.

Срикант Л., който ръководи Cashless Consumer, казва, че подобни случаи не са много чести и банките използват одити и проверки, за да гарантират, че такива неща не се случват. Но ако мениджърът на банката ви реши да ви измами, няма какво да направите, казва той.

"Тъй като той е бил управител на банката, тя е имала някакво скрито доверие в него. Но клиентите трябва да бъдат по-бдителни. Те трябва да следят изтичането на пари от сметката си по всяко време. Липсата на двойни проверки от страна на клиента може да доведе до такъв вид измама", допълва той.

Това е вторият път през този месец, в който ICICI bank попада в новините. По-рано този месец полицията в щата Раджастан съобщи, че управител на клон и негови помощници са мамили вложители с милиарди рупии в продължение на години, за да постигнат целите, поставени от банката.

Полицията съобщава, че те са теглили пари от сметките на клиентите и са ги използвали за откриване на нови разплащателни и спестовни сметки и за създаване на срочни депозити.

Говорителят на ICICI уточнява, че в този случай банката е действала бързо и е предприела действия срещу замесения мениджър. Той добавя, че никой от клиентите не е загубил пари.

В случая на Шарма той казва, че е "озадачаващо", че тя е останала "без да знае за тези транзакции и салда по сметката си през последните три години и едва наскоро е забелязала несъответствие в баланса по сметката си".

Банката "постоянно е изпращала информация за транзакциите на регистрирания ѝ мобилен номер и имейл", казва той и добавя, че "записите им показват, че уведомленията относно промени в данните за контакт са били изпращани на регистрираните ѝ в банката мобилен номер и имейл адрес".

Обвиняемият управител на клона "е отстранен от длъжност в очакване на разследването", посочва той и добавя: "Ние също бяхме измамени".

"Подадохме жалба и в EOW и трябва да изчакаме, докато приключи полицейското разследване. Тя ще получи обратно всичките си пари, заедно с лихвите, след като се докаже, че твърденията ѝ са верни. Но за съжаление, тя трябва да изчака", уточнява той.

Би Би Си не успя да се свърже с управителя за коментар.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Районното управление в Кюстендил има нов началник

Районното управление в Кюстендил има нов началник

България Преди 7 минути

Главен инспектор Иван Георгиев работи в системата на МВР от 2003 година

Шест месеца от трагедията на жп гарата в Нови Сад

Шест месеца от трагедията на жп гарата в Нови Сад

Свят Преди 1 час

Студенти и синдикати продължават с протестните действия

Хан Док Су подаде оставка и обяви кандидатурата си за президентските избори

Хан Док Су подаде оставка и обяви кандидатурата си за президентските избори

Свят Преди 1 час

Постът временно ще заеме министърът на финансите Чой Сан Мок, както изисква законът

Министерството на туризма поема управлението на плаж „Болата“

Министерството на туризма поема управлението на плаж „Болата“

България Преди 2 часа

Ще се работи за осигуряване на свободен достъп до плажа

Отбелязваме 149 години от избухването Априлското въстание

Отбелязваме 149 години от избухването Априлското въстание

Любопитно Преди 2 часа

Това е едно от най-значимите събития в българската история

<p>Илюминатите &ndash; мистерия, конспирации, но каква е истината</p>

Илюминатите – мистерия, конспирации, но каква е истината

Любопитно Преди 3 часа

Историята на едно от най-известните тайни общества

Тийнейджър с тротинетка блъсна жена и дете в Бургас (ВИДЕО)

Тийнейджър с тротинетка блъсна жена и дете в Бургас (ВИДЕО)

България Преди 3 часа

Инцидентът е записан от охранителна камера

Гърция поема председателството на Съвета за сигурност на ООН

Гърция поема председателството на Съвета за сигурност на ООН

Свят Преди 3 часа

Това е органът, който има главната отговорност за поддържането на международния мир и сигурност

На 116 години: Почина най-възрастната жена в света

На 116 години: Почина най-възрастната жена в света

Свят Преди 3 часа

Това е бразилската монахиня Ина Канабаро Лукас

Милена Златкова откровено за Христо, майчинството и каузите

Милена Златкова откровено за Христо, майчинството и каузите

Любопитно Преди 4 часа

През изминалите 25 години гласът ѝ е безспорно един от най-известните в българското радио

<p>Сенатът на САЩ не успя да блокира митата на Тръмп</p>

Сенатът на САЩ не събра мнозинство, за да блокира митата на Тръмп

Свят Преди 5 часа

Предложението целеше отмяна на националното извънредно положение, обявено от американския президент

Без синя и зелена зона в празничните 1 и 6 май в София

Без синя и зелена зона в празничните 1 и 6 май в София

България Преди 5 часа

През останалите - 2 май, 3 май и 5 май са работни дни за зоните за почасово платено паркиране

<p>Защо хората са загубили козината си</p>

Защо хората са загубили козината си: Изненадващата истина за еволюцията ни като бозайници без косми

Любопитно Преди 6 часа

Хората принадлежат към група животни, известни с козината, космите и мустаците си

БНБ установи съществени пропуски при отпускане на кредити

БНБ установи съществени пропуски при отпускане на кредити

България Преди 6 часа

Те касаят платежоспособността на кредитополучателите

<p>1 май: Най-смъртоносното наводнение в България</p>

1 май: Най-смъртоносното наводнение в България

Любопитно Преди 6 часа

Вижте какво се е случило на този ден в историята