В Белгия се разбраха за новото правителство
Елио ди Рупо   
Източник: ЕПА/БГНЕС

Белгия най-накрая ще има правителство.

Късно тази вечер крал Албер II назначи лидера на партията на социалистите франкофони Елио ди Рупо за министър-председател, с което официално беше сложен край на рекордно дългата политическа криза, съобщиха Ройтерс и ДПА.

Постовете в коалиционното правителство на Ди Рупо ще бъдат поравно разпределени между политическите сили на валонците франкофони и фламандците.

Дидие Рейндерс, който досега беше финансов министър, ще стане министър на външните работи, а досегашният външен министър Стевен Ванакере ще стане министър на финансите.

Новото правителство ще положи клетва на 6 декември в 15 ч. местно време (16 ч. българско време).

Съгласието за състава на правителството беше постигнато след 20-часова среща на шестте партии, включени в бъдещата коалиция, и 540 дни след последните избори (спечелени от фламандските националисти), съобщи медийната група Ер Те Ел.

Кабинетът ще бъде съставен от 13 министри и шестима държавни секретари.

Поименният списък на правителството бе представен първо на крал Албер II, който прие Ди Рупо по-късно вечерта.

До края на деня или утре правителството вероятно ще бъде гласувано от Федералния парламент. Очаква се без загуба на време, след гласуването на кабинета в парламента, Ди Рупо да положи клетва пред краля и да представлява Белгия в насрочения за 8-9 декември последен за годината редовен Европейски съвет.

Преговорите за съставянето на новия кабинет започнаха в 18,30 ч. вчера и приключиха около 14,30 ч. българско време. Няма информация какво точно е препятствало постигането на окончателното съгласие по състава на бъдещия кабинет, за да се проточи толкова срещата.

Основният спор, очертал се преди заседанието, бе съотношението на франкофони и фламандци - дали принадлежността на министър-председателя към една от двете групи да бъде отчитана в измерването на това съотношение.

В края на ноември Ди Рупо върна мандата за съставяне на правителство

на крал Албер ІІ, оплаквайки се от "блокаж" на разискванията по бюджетните въпроси в рамките на преговорите за сформиране на новото правителство.

Отказът на Ди Рупо обаче не беше приет от монарха.

Предишното белгийско правителство подаде оставка на 22 април 2010 г., след като Фламандската либерална партия се оттегли от петпартийната коалиция.

Причината бе липсата на решение на проблема за гласуването и административното реформиране в района "Брюксел - Хале - Вилворде", населяван както от фламандци, така и от френскоезични валонци.

Белгия подобри всякакви рекорди за най-продължително време без правителство.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
BYD Dolphin Surf е най-евтиният електромобил, който се предлага на българския пазар със стартова цена от 20 050евро с ДДС

Гигантът BYD вече официално е представен в България

Технологии Преди 1 час

Световният лидер в продажбата на електрифицирани автомобили ще бъде официално представен в България от „Авто Юнион“

<p>Европа трябва да говори &quot;в един глас&quot; с Путин</p>

Михаил Ходорковски: Европа трябва да говори "в един глас" с Путин

България Преди 1 час

Някога най-богатият човек в Русия, Ходорковски влезе в конфликт с Путин, беше арестуван и прекара десет години в затвора

Трима скиори загинаха при лавина във Френските Алпи

Трима скиори загинаха при лавина във Френските Алпи

Свят Преди 3 часа

Имало е ски инструктор, който е придружавал четирима любители

<p>Досегашният световен ред изглежда разрушен, но какво може да последва?</p>

Мюнхенската конференция 2026: Старият световен ред вече не съществува

Свят Преди 3 часа

Световни лидери, дипломати и военни експерти се събраха в Германия за едно от най-важните събития в глобалния политически календар

<p>Мерц и Макрон водят &bdquo;поверителни разговори&ldquo;</p>

Мерц и Макрон водят „поверителни разговори“ за европейското ядрено възпиране

България Преди 4 часа

Смята се, че американски ядрени бомби Б61 са разположени в Северна Италия, Белгия, Нидерландия и Западна Германия

<p>Украйна разкри кога и къде ще се проведе следващият кръг преговори с Русия и САЩ</p>

Канцеларията на Зеленски: Следващият кръг преговори с Русия и САЩ ще бъде в Женева на 17 и 18 февруари

Свят Преди 4 часа

По-рано днес Москва обяви, че съветникът в Кремъл Владимир Медински ще оглави руската делегация вместо началника на военното разузнаване Игор Костюков

,

Тейлър Суифт съди фирма за спално бельо заради името "Swift Home"

Любопитно Преди 4 часа

Правният екип на поп звездата твърди, че марката „Swift Home“ имитира нейния почерк и подвежда феновете, че тя рекламира продуктите

<p>Дипломация на високо ниво: Йотова в центъра на световни разговори в&nbsp;Мюнхен</p>

Дипломация на високо ниво: Илияна Йотова в центъра на световни разговори в Германия

България Преди 4 часа

Тя ще се срещне с председателя на Антонио Коща и с Николай Младенов

Къде изчезнаха коргитата на Елизабет II?

Къде изчезнаха коргитата на Елизабет II?

Любопитно Преди 4 часа

След отнемането на титлите му и изгонването от „Кралската ложа“ заради скандала „Епстийн“, принц Андрю се мести в нова резиденция в Норфолк, вземайки със себе си коргитата на покойната Елизабет II, които остават под негова лична грижа

о

Тежка катастрофа с ТИР на АМ "Струма", има пострадал

България Преди 4 часа

Тежкотоварното превозно средство се е движило в посока Дупница

Започва строежът на последните 80 метра от бул. "Тодор Каблешков" в София

Започва строежът на последните 80 метра от бул. "Тодор Каблешков" в София

България Преди 4 часа

Булевардът свързва бул. „Цар Борис III“ и бул. „Черни връх“ и осигурява директна връзка между кварталите „Кръстова вада“ и „Манастирски ливади“

“Екшън без граници” - това е обещанието на легендарния Виктор Ангелов за новия сезон на Hell’s Kitchen

“Екшън без граници” - това е обещанието на легендарния Виктор Ангелов за новия сезон на Hell’s Kitchen

Любопитно Преди 5 часа

Шефът на шефовете е категоричен: “Това ще е най-великият сезон досега”

„Чия е Гренландия“ в „Темата на NOVA”

„Чия е Гренландия“ в „Темата на NOVA”

Любопитно Преди 5 часа

Не пропускайте тази събота след централната емисия новини

<p>Три нови изригвания на вулкана Семеру в &quot;Огнения пръстен&quot;</p>

Три нови изригвания на вулкана Семеру - изхвърлил пепел на височина 4,7 километра

Свят Преди 5 часа

Семеру е четвъртият по височина вулкан в Индонезия (3,6 км над морското равнище - бел. ТАСС) и най-високият на остров Ява

"Мръсна търговия с хора": Връзките на Епстийн с Източна Европа

"Мръсна търговия с хора": Връзките на Епстийн с Източна Европа

Свят Преди 5 часа

Много от жертвите на сексуалния престъпник Джефри Епстийн са млади момичета от Чехия и Словакия