Турция: Отново убити кюрдски бунтовници
Привърженици на нелегалната ПКК не се отказват от улични протести фотография от февруари 2010 в Страсбург)   
Източник: ЕПА/БГНЕС
41
Тм ма кюрдски бунтовници са били убити в престрелка с турски военнослужещи в Източна Турция, съобщи Анадолската агенция.

Сражението станало в окръг Ерзинджан. Войниците обградили група бунтовници от ПКК (Кюрдска работническа партия), съобщи валията на Ерзинджан Абдюлкадир Демир.

През последните дни нападенията на бунтовниците от ПКК зачестиха. По-рано този месец говорителят на ПКК Ахмет Дениз съобщи, че терористичната организация слага край на едностранното примирие с турските сили, обявено през април 2009 г., заради "постоянното враждебно отношение на Турция към кюрдския народ".

През май лидерът на ПКК Абдуллах Йоджалан, който е с доживотна присъда в турски затвор, заяви, че се отказва от усилията си за диалог с турското правителство.

Вчера турски войници проникнаха на два до три километра на иракска територия, за да преследват бунтовниците, които бяха нападнали граничари. При операцията бяха убити четирима кюрдски партизани.

Около 130 кюрдски бунтовници са били убити от март при операции на армията в Турция и в Ирак, където бунтовниците от ПКК са намерили убежище, съобщи висш военен, цитиран от Агенция Франс прес.

Информациите на разузнаването след въздушния рейд на 20 май срещу бунтовниците от ПКК в Северен Ирак показват, че над 100 бунтовници са били убити, каза пред журналисти генерал Фахри Кър. Към тях трябва се прибавят и около 30 бунтовници, убити от началото на март в Турция, добави той.

Кюрдската работническа партия (ПКК), която е призната за терористична организация от Турция, САЩ и ЕС, води от 1984 г. въоръжена борба на територията на Източна Турция първо за независима кюрдска държава, а след това за автономия на района. Във въоръжения конфликт са загинали около 45 хиляди души.
Коментари 41
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

41 коментара
 
Седят си животните вечерта в кръчмата и се черпят. По едно време бармана съобщил, че жената на лъва звъняла и казала да се прибира веднага...…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни

Последни

Салати с авокадо, от които ще си оближете пръстите

Салати с авокадо, от които ще си оближете пръстите

Любопитно Преди 56 минути

Вариантите за салати с авокадо могат да бъдат много интересни и разнообразни, не се страхувайте да експериментирате

Зеленски с кратка визита в Полша, с кого се срещна

Зеленски с кратка визита в Полша, с кого се срещна

Свят Преди 1 час

Украинският президент връчи награди на двама доброволци

Армения настоява ООН "незабавно" да изпрати мисия в Нагорни Карабах

Армения настоява ООН "незабавно" да изпрати мисия в Нагорни Карабах

Свят Преди 3 часа

Силите на Азербайджан продължават операцията си, целяща да възстанови пълния контрол на Баку над сепаратисткия регион

COVID-19: Новите случаи за последното денонощие

COVID-19: Новите случаи за последното денонощие

Теми в развитие Преди 3 часа

Делът на положителните тестове е 18,39%

Светлина в химикалка: Ето как може да пишем със светодиоди

Светлина в химикалка: Ето как може да пишем със светодиоди

Технологии Преди 3 часа

Учените приложили тези мастила върху ежедневни предмети като стъклено шише, балон и синтетична ръкавица

Стихията на българската сцена: Какво не знаете за Татяна Лолова

Стихията на българската сцена: Какво не знаете за Татяна Лолова

Любопитно Преди 3 часа

Актрисата остави незаличима следа в сърцата на българите и в историята на родното изкуство

Отива ли си лятото? Идва студен фронт, дъжд с гръмотевици днес

Отива ли си лятото? Идва студен фронт, дъжд с гръмотевици днес

България Преди 3 часа

Вижте какви ще бъдат максималните температури

Apple iPhone 15 Pro

Apple поправи три нови "дупки" за атака на iPhone

Технологии Преди 3 часа

Жертвата не трябва да прави нищо, за да бъде компрометиран телефонът ѝ

NOVA

Безстрашната Михаела Тодорова извоюва ключова победа в “Игри на волята”

Любопитно Преди 12 часа

Тя надви силния си противник Виктория Пенелова и спечели вкусна пица за Амазонките

Хакан Фидан Сергей Лавров

Лавров: Западът "пряко воюва" срещу Русия

Свят Преди 12 часа

Наричаме го хибридна война, но това не променя нещата", заяви руският външен министър

буря офелия

С почти ураганни ветрове: Бурята "Офелия" мина през Северна Каролина

Свят Преди 13 часа

Десетки хиляди домове и предприятия са останали без електрозахранване в няколко източни окръга на щата

Шеметна кариера: Успехите на Морис Робинсън в музиката и спорта

Шеметна кариера: Успехите на Морис Робинсън в музиката и спорта

Любопитно Преди 13 часа

Певецът е стъпвал на най-големите световни сцени

<p>Къде можем да си купим 3D-принтирана веган сьомга</p>

Иновация в производството на храни: Къде можем да си купим 3D-принтирана веган сьомга

Технологии Преди 13 часа

Смята се, че алтернативното рибно филе е първата 3D отпечатана храна, която достига до рафтовете на супермаркетите

протест лондон брекзит

Хиляди британци на протест в Лондон, искат обратно в ЕС

Свят Преди 14 часа

Националният марш в събота за присъединяване събра над 3000 души

Тошко Йорданов

Тошко Йорданов: Реалният премиер е Асен Василев, а скритият Пеевски

България Преди 14 часа

"ГЕРБ са монолитна маса, техните проценти танцуват нагоре-надолу, но с малко", смята Йорданов

.

След изказването на Кирил Петков: ДАНС нарече коментарите му некомпетентни и подвеждащи

България Преди 15 часа

"Безотговорно и опасно е когато политици и псевдоексперти коментират и дават оценки на елементи от дейността на ДАНС", казват от службата