Рубио обяви края на войната с Иран
Източник: AP/БТА

Д ържавният секретар на САЩ Марко Рубио заяви в сряда, че войната с Иран е приключила, въпреки че смъртоносните удари продължават. Той се придържа към твърдението си пред Комисията по външни работи на Камарата на представителите, като посочи, че Съединените щати са постигнали победа и вече не провеждат „продължителни удари“ за неутрализиране на военния потенциал на Иран, тъй като операция „Епик Фюри“ е приключила.

Американско-израелската война, наречена от Вашингтон операция „Епик Фюри“, обхвана целия Близък изток след първите удари срещу Иран на 28 февруари. Иран отговори, като се насочи срещу съюзниците на САЩ в региона и на практика блокира Ормузкия проток - ключов транспортен коридор за петрол и газ от Персийския залив.

Рубио за Иран: Преговорите са сложни, ключовите разногласия остават

Рубио определи победата като унищожаване на отбранителната промишлена база на Иран, значително намаляване на ракетните установки и запасите от дронове, както и ликвидиране на останалите военновъздушни сили и конвенционалния военноморски флот. Той заяви, че САЩ са постигнали всички тези цели.

Въпреки това Рубио се сблъска със силни критики от демократите, които твърдят, че конфликтът все още продължава. Иран удари летището в Кувейт в сряда, убивайки един човек и ранявайки 63 души - сериозна ескалация. Бахрейн, който също има американско военно присъствие, беше обект на нощни удари с дронове.

„Можете да промените името на операцията, но това не променя факта, че протокът все още е затворен, а военнослужещите са в опасност“, каза конгресмен Сара Джейкъбс от Калифорния.

Относно преговорите Рубио информира законодателите, че запасите от силно обогатен уран са в центъра на обсъжданията, но Техеран все още не е приел мирно споразумение. Вашингтон настоява Иран да предаде урана си, обогатен до нива, близки до необходимите за създаване на ядрено оръжие, да ограничи ядрената си дейност и да отвори Ормузкия проток.

Рубио: Ормузкият проток трябва да бъде отворен

Рубио добави, че въпреки че въпросът е обсъден в разменените документи, все още няма окончателно одобрение от иранска страна. Иран пък постави условие за освобождаването на 12 милиарда долара замразени активи преди съществени разговори за ядрената програма и отхвърли коментарите на президента Доналд Тръмп за унищожаването на запасите от уран.

Израел и Ливан се договориха в сряда за прилагане на примирие след водени от САЩ преговори във Вашингтон. Според съвместното изявление прилагането на примирието ще изисква „пълно прекратяване“ на огъня от страна на подкрепяната от Иран „Хизбула“.

Двете страни, които нямат официални дипломатически отношения, се договориха и за създаване на „пилотни зони“, в които ливанските въоръжени сили ще поемат изключителен контрол над територията, като изключат всички недържавни участници.

Израел и Ливан се споразумяха да се срещнат отново за преговори по политическите въпроси и въпросите на сигурността през седмицата на 22 юни, с цел постигане на всеобхватно споразумение.

Спиране на израелските удари срещу „Хизбула“ беше едно от основните условия на Техеран за продължаване на мирните преговори.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Иранският президент призна, че страната преминава през "много трудности"

Иранският президент призна, че страната преминава през "много трудности"

България Преди 58 минути

Иранското правителство продължава да е изправено пред протести и недоволство заради икономическата ситуация

Скот Каан на 50: Филмите, сериалите и каузите на холивудската звезда

Скот Каан на 50: Филмите, сериалите и каузите на холивудската звезда

Любопитно Преди 1 час

Синът на Джеймс Каан изгражда собствена кариера с роли в „Бандата на Оушън“ и „Хавай 5-0“

Володимир Зеленски

Володимир Зеленски: Русия планира да мобилизира още 300 000 души след септемврийските избори

Свят Преди 3 часа

Украинският президент смята, че Москва може да мобилизира още стотици хиляди мъже и през 2027 г.

Възстановено е движението на АМ "Тракия" в посока София

Възстановено е движението на АМ "Тракия" в посока София

Свят Преди 3 часа

Движението между 26-и и 27-и километър бе временно ограничено заради запалена растителност

КРС, Комисия за регулиране на съобщенията

Бившият шеф на КРС за заглушителя в „Драгалевци“: Само GPS сигналът е бил заглушен

България Преди 4 часа

Мобилните комуникации и Wi-Fi са работили нормално, докато GPS сигналът е бил смутен

,

Силни бури в Балтика взеха две жертви и оставиха стотици хиляди без ток

Свят Преди 4 часа

Мощните ветрове и проливните дъждове предизвикаха наводнения и нарушиха транспорта в Литва и Латвия

<p>Край на евтиното еспресо в Италия: Кафето удари рекордни цени</p>

Еспресото в Италия е поскъпнало с около 25% за пет години

Парите ни Преди 4 часа

Пескара, Парма, Бари и Неапол са сред местата с най-сериозен ръст на цените през последните пет години

Кървава трагедия в Атина: 45-годишна жена е застреляна пред дома на дъщеря си

Кървава трагедия в Атина: 45-годишна жена е застреляна пред дома на дъщеря си

Свят Преди 4 часа

Разследващите работят по версия за убийство на жена от неин партньор и последвало самоубийство

Спасители помогнаха на мъж с травма на глезена край Боянския водопад

Спасители помогнаха на мъж с травма на глезена край Боянския водопад

България Преди 5 часа

Във високите части на планините температурите сутринта са били около 10-12 градуса

Арктически води край Аляска

Южна Корея тества нов търговски коридор през Арктика, но еколози предупреждават за рискове

Свят Преди 5 часа

Природозащитни организации изразяват опасения за въздействието на корабоплаването върху уязвимите арктически екосистеми

Туби, кофи и дори витрина за сладолед „пазят“ паркоместа във Враца

Туби, кофи и дори витрина за сладолед „пазят“ паркоместа във Враца

България Преди 5 часа

За последната седмица инспекторите са събрали два микробуса с пластмасови туби, както и десетки гуми и конуси

Папа Лъв XIV

Пред десетки хиляди папа Лъв XIV отправи най-силното си послание за мир

Свят Преди 6 часа

По време на посещението си в Сан Марино и Римини понтификът отправи един от най-силните си досега призиви срещу поляризацията и разделението

<p>Пожар избухна на Младежкия хълм в Пловдив</p>

Пожар избухна на Младежкия хълм в Пловдив

България Преди 7 часа

Огнеборците са реагирали на 188 сигнала за произшествия, като са регистрирани и 15 лъжливи повиквания

Котаракът Лари

Обявиха котарака Лари за мъртъв, но новината се оказа фалшива

Свят Преди 7 часа

Публикацията е била базирана на надежден източник, който впоследствие е бил установен като хакнат

Губернаторът на мексиканския щат Синалоа Рубен Роча в град Кулиакан, Мексико

Дни след завръщането си: Губернаторът, обвинен от САЩ във връзки с наркокартел, пак излиза в отпуск

Свят Преди 7 часа

Роча се върна на поста си само преди дни, но политическият натиск около обвиненията в наркотрафик и подкуп продължава

Земетресение в Япония

Расте броят на загиналите и ранените след земетресението в източна Япония

Свят Преди 7 часа

Най-малко петима души са пострадали, има закъснения на влакове и временни прекъсвания на електрозахранването.