Сърбия задържа посланика на Азербайджан
Източник: iStock/Getty Images

П осланикът на Азербайджан в Сърбия, Черна гора и Босна и Херцеговина Елдар Хасанов беше арестуван в Азербайджан днес по подозрение в присвояване на големи суми пари от бюджета, както и други престъпления, съобщи МИА по данни на пресслужбата на държавната сигурност на Азербайджан.

Арестът на посланика на Азербайджан в Белград Елдар Хасанов е коментиран от сръбския външен министър Ивица Дачич:

"Това е вътрешен въпрос на Азербайджан и техните органи за сигурност и съдебни органи, Сърбия няма да се намесва в него. Хасанов беше арестуван в Азербайджан".

Според изявлението на пресслужбата на държавната сигурност на Азербайджан Хасанов е задържан като заподозрян в разследването, а наказателната процедура е в процес на разследване.

"Хасанов беше арестуван в Азербайджан като част от разследване, започнато от председателя на тръжната комисия на Министерството на външните работи Фархад Мола срещу няколко длъжностни лица, за злоупотреба с длъжност и сериозни щети срещу интересите на страната", се казва в изявлението. 

Елдар Хасанов е посланик на Азербайджан в Сърбия, Черна гора и Босна и Херцеговина със седалище в Белград от 28 март 2013 г. Той е работил в Министерството на вътрешните работи на Азербайджан през кариерата си, а през 1992 и 1993 г. е бил ръководител на Националното бюро на Интерпол в тази страна, според официалната му биография на уебсайта на посолството.

Арестът на посланик Елдар Хасанов идва на фона на обтегнатите отношения между Сърбия и Азербайджан заради обвинения от властите в Баку, че Сърбия е доставяла минохвъргачки и боеприпаси в Армения, които са били използвани по време на конфликта, избухнал на азербайджано-арменската граница неотдавна.

На 20 юли Министерството на външните работи на Азербайджан призова посланика на Сърбия в Баку Даница Вейнович, от когото заместник-министърът на външните работи Калаф Калафов "поиска обяснение" и Сърбия да разследва случая.

В писмено изявление пред сръбски медии на 31 юли посланик Елдар Хасанов заяви, че това е "чувствителен въпрос" за тях и че не е изненада доставката на сръбско оръжие в Армения, което е предизвикало разочарование и дълбоко съжаление от страна на Азербайджан.

"Следователно, Азербайджан очаква от сръбската страна официална оценка на доставките на оръжие в Армения в духа на стратегическото партньорство между двете страни ", се казва в писмен отговор от дипломатическата мисия на Азербайджан в Сърбия.

"На 7 август сръбският президент Александър Вучич разговаря по телефона с президента на Азербайджан Илхам Алиев за износа на оръжие и военна техника за региона и изрази решимостта на Сърбия да не се намесва в съществуващите спорове, като същевременно зачита неприкосновеността на границите на държавите-членки на ООН", заявиха от кабинета на Вучич.

Четири дни по-късно сръбският вицепремиер и министър на вътрешните работи Небойша Стефанович пътува до Азербайджан след срещата си с посланик Хасанов в Балград на 4 август.

Кой е изгоненият от Москва български дипломат

Започна се, гонят руски дипломати от ЕС и Америка

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Зимна буря удари Швеция: Мъж загина, 40 000 домакинства са без ток

Зимна буря удари Швеция: Мъж загина, 40 000 домакинства са без ток

Свят Преди 2 часа

Студеното време също така е причинило широко разпространени транспортни проблеми

Зеленски пристигна в Канада

Зеленски пристигна в Канада

Свят Преди 2 часа

Украинският президент ще се срещне с министър-председателя на страната Марк Карни

„Той няма да говори за Доли“ – тайната любов на звездата, която остана далеч от прожекторите

„Той няма да говори за Доли“ – тайната любов на звездата, която остана далеч от прожекторите

Любопитно Преди 5 часа

Доли Партън, израснала в бедност и самота, намира любов в лицето на Карл Дийн – мъж, далеч от блясъка на шоубизнеса, с когото изгражда необичаен, но устойчив брак, докато тя превръща таланта си в световна слава и наследство

Земетресение от 7 по Рихтер разтърси Тайван

Земетресение от 7 по Рихтер разтърси Тайван

Свят Преди 5 часа

Към момента няма информация за пострадали или разрушения и не е обявена заплаха от цунами

„Хотелът на обречеността“ в Пхенян планира да отвори врати след 4 десетилетия

„Хотелът на обречеността“ в Пхенян планира да отвори врати след 4 десетилетия

Любопитно Преди 6 часа

Хотел „Рюгьонг“ в Пхенян е най-високата сграда в Северна Корея – 150 етажа и 330 метра височина, а пирамидалната му форма е позната на целия свят като символ на незавършените амбиции на страната

Столична община удължи договорите за чистота в девет района

Столична община удължи договорите за чистота в девет района

България Преди 6 часа

"Поредният заявен „апокалипсис“ се отлага", написа кметът на София във Facebook

Изненадващи факти за Коледа, които ще променят представата ви за празника

Изненадващи факти за Коледа, които ще променят представата ви за празника

Любопитно Преди 7 часа

Коледа крие много изненади: от езическите корени на елхата и имела, през забраната ѝ в Англия и месните пайове с кайма, до факта, че Дядо Коледа не е червен заради Coca-Cola, а Jingle Bells не е коледна песен и звучи от космоса

Тайната на Бари: Къде е погребан истинският Дядо Коледа

Тайната на Бари: Къде е погребан истинският Дядо Коледа

Любопитно Преди 7 часа

Град Бари претендира, че останките на брадатия старец са били погребани под църквата, която носи неговото име

Смяна на личен лекар през декември – НЗОК разяснява процедурите и здравните ни права

Смяна на личен лекар през декември – НЗОК разяснява процедурите и здравните ни права

България Преди 7 часа

Експерт от НЗОК разяснява за смяната на личен лекар, направленията и таксите

Исторически рекорди за златото – какво следва през 2026 г.?

Исторически рекорди за златото – какво следва през 2026 г.?

Свят Преди 7 часа

Цената на благородния метал се повиши с повече от две трети и общо 52 пъти обнови историческия си максимум, като стойността за първи път надхвърли границата от 4500 долара

Швейцария не може да се отбранява сама, предупреди ген. Зюсли

Швейцария не може да се отбранява сама, предупреди ген. Зюсли

Свят Преди 7 часа

Началникът на националните въоръжени сили на Швейцария заяви, че страната е готова за нападения срещу критичната си инфраструктура и за кибератаки

Русия удължи забраната за износ на бензин и дизел до 2026 г.

Русия удължи забраната за износ на бензин и дизел до 2026 г.

Свят Преди 7 часа

Временната забрана за износ на автомобилен бензин извън страната се удължава до 28 февруари 2026 г. включително

Боровец откри зимния сезон със светлинно и факелно шоу (СНИМКИ)

Боровец откри зимния сезон със светлинно и факелно шоу (СНИМКИ)

България Преди 8 часа

Тази година цената на дневната карта за възрастни е около 105 лева, младежката - 85, а детската - около 63

Почина Деян Кюранов – емблема на гражданското общество

Почина Деян Кюранов – емблема на гражданското общество

България Преди 8 часа

Деян Кюранов беше съосновател на Екогласност“ и СДС