Скандал във Франция: Да има ли месо в училищните столове
Източник: iStock/Getty Images

И зваждайки месото от менюто в ученическите столове, кметът еколог на един от най-известните френски гастрономически градове отприщи буря от протести и дебати, в момент, когато страната все повече поставя под въпрос какви са щетите за околната среда от нейните включващи месо обичаи за хранене, пише Джон Лестър от Асошиейтед прес, цитиран от БТА.

Децата в Лион, на които редовно се предлагаше избор като говеждо и пилешко с богати сосове, тази седмица откриха, когато се върнаха от училищна ваканция, че възможността за вариант с месо липсва. Вместо месото имаше меню от четири ястия без месо, за което градският съвет в Лион казва, че ще бъде по-бързо и лесно за сервиране на деца, които заради пандемията от коронавирус, трябва да стоят на разстояние докато обядват, за да се избегнат зарази.

Градският съвет настоява, че безмесните ястия са временно решение и че училищните столове отново ще предлагат варианти с месо, когато правилата за социално дистанциране бъдат облекчени и децата отново ще имат повече време да избират какво да ядат и да се хранят.

Иначе, безмесните менюта все още съдържат животински протеини. Планираните за тази седмица основни ястия включват риба в понеделник и петък и яйца - под формата на омлет или твърдо сварени с кремообразен сос през останалите дни. Децата получават като предястие салата, млечен продукт - често сирене или йогурт и десерт.

При все това фермерите побесняха.

В понеделник някои докараха селскостопански автомобили, крави и кози на протест в Лион, който ревностно се гордее с богатата си ресторантска култура и знакови ястия, много от които са с месо. Транспаранти и плакати на протестиращите величаеха консумацията на месо, известявайки, че "Месо от нашите полета=здраво дете" и "Спирането на месото е гаранция за слабост срещу настъпващия коронавирус".

Министърът на селското стопанство и храните Жюлиен Дьонорманди също взе отношение, обвинявайки градския съвет в Лион, че "сипва идеология в чиниите на децата ни". Той и други критици изтъкваха, че мярката ще накаже децата от по-бедни семейства, които може да не са в състояние да се хранят извън училище.

"От хранителна гледна точка, е абсурдно да спрем да предлагаме месо", каза вчера министърът за радио Ер Те Ел (RTL). "От социална гледна точка, това е възмутително".

Макар и подхранван от типичната френска мания към храната и мощното фермерско лоби в страната, гневът получи тласък и придоби политически оттенък заради изборния календар във Франция.

Вълна от победи на зелени кандидати, включително кмета на Лион, на общински избори миналата година, нанесе удар на центристката партия на френския президент Еманюел Макрон. Техният успех беше отражение на растящата загриженост във Франция за щетите върху околната среда, нанасяни от интензивното земеделие и други зелени проблеми. С още местни избори, които се очакват по-късно тази година, споровете за столовата храна в Лион са индикация за предстоящи по-широки политически битки.

Лионският градски съвет каза, че предлагането на една и съща храна на всички деца, вместо обичайните месни и безмесни ястия, ще съкрати времето, което те отделят за обяд. Градският съвет каза, че има само два часа за храненето на 29 000 деца, което е по-трудно изпълнимо, когато паралелките трябва да се държат далеч едни и други в столовата, за да се ограничат коронавирусните зарази. Градският съвет каза, че е избрал безмесни ястия и защото те са подходящи за всички деца, включително за онези, които обикновено не ядат месо по религиозни, диетични или други причини.

Кметът Грегори Дусе каза, че е вегетарианец, но понякога яде риба и месо в разумни количества и не се опитва да натрапи вегетарианство на децата.
"Важно е да можем да предложим на децата сервирано на маса топло ястие", каза той за телевизия Бе Еф Ем (BFM-TV). "Това е Лион, столицата на гастрономията. За нас приятният вкус и аромат също са от съществено значение".

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Една коалиция е подала документи за предсрочните избори в ЦИК на първия ден

Една коалиция е подала документи за предсрочните избори в ЦИК на първия ден

България Преди 3 часа

Крайният срок за подаване на заявление за регистрация в ЦИК е до 17:00 ч. на 4 март

61% от американците възприемат Тръмп като непредсказуем заради възрастта му

61% от американците възприемат Тръмп като непредсказуем заради възрастта му

Свят Преди 4 часа

Повечето американци смятат, че политическите ръководители на САЩ като цяло са твърде възрастни

Урсула фон дер Лайен: ЕС ще предостави 90 млрд. евро на Украйна по един или друг начин

Урсула фон дер Лайен: ЕС ще предостави 90 млрд. евро на Украйна по един или друг начин

Свят Преди 8 часа

Тя заяви това на брифинг в Киев, където пристигна по-рано днес заедно с други европейски лидери

Доставките на руски петрол по „Дружба“ до Унгария и Словакия ще бъдат възобновени

Доставките на руски петрол по „Дружба“ до Унгария и Словакия ще бъдат възобновени

Свят Преди 8 часа

Това съобщи словашкото министерство на икономиката

Четирима българи арестувани за трафик на хора и робски труд в Гърция

Четирима българи арестувани за трафик на хора и робски труд в Гърция

България Преди 8 часа

Разследването е започнало след телефонно обаждане за помощ от двама български мъже в района на Фарсала, в централна Гърция

Унищожиха невзривен боеприпас в Старозагорско

Унищожиха невзривен боеприпас в Старозагорско

България Преди 8 часа

Унищожаването на снаряда е извършено на учебен център "Люляк", при спазване на всички мерки за безопасност

Лидерите на Г-7 с непоколебима подкрепа за Украйна

Лидерите на Г-7 с непоколебима подкрепа за Украйна

Свят Преди 9 часа

Това е първата съвместна позиция на лидерите на Г-7 за Украйна след завръщането на Тръмп в Белия дом преди година

<p>Мъск провокира теории, че &bdquo;предстои нещо много лошо&ldquo; с коментар за Исус</p>

Илон Мъск провокира теории, че „предстои нещо много лошо“ с коментар за Исус

Свят Преди 9 часа

Признанието на милиардера, че споделя ученията на Христос, раздели мрежите — докато едни виждат духовно израстване, други подозират опит за прикриване на грандиозен скандал

<p>Мъж откри римска гробница в двора си в Свищов</p>

Неочаквана находка: Мъж откри римска гробница в двора си в Свищов

България Преди 9 часа

Тъй като и петте гроба са ограбени през Античността или в ново време, находките в тях са малобройни

<p>Зеленски показа бункера си от първите дни на войната</p>

„Тук казах – трябват ми боеприпаси, не превоз“: Зеленски показа бункера си от първите дни на войната

Свят Преди 10 часа

В обръщение по повод четвъртата годишнина от войната президентът на Украйна разкри мястото, откъдето е координирал първите действия след началото на руското нахлуване

Награда от 1 милион долара: Савана Гътри публикува трогателно видео

Награда от 1 милион долара: Савана Гътри публикува трогателно видео

Свят Преди 10 часа

Нанси Гътри е отвлечена посред нощ от дома си и все още няма и следа от нея, в случай, който шокира цяла Америка

<p>Планирали убийството на Вучич и семейството му</p>

Осуетиха план за убийството на Вучич и семейството му: Арести в Сърбия заради заговор за държавен преврат

Свят Преди 10 часа

Заподозрените са подготвяли насилствена промяна на конституционния ред чрез придобиване на оръжие и планирано покушение срещу най-висшите държавни органи в Сърбия

Путин обвини Украйна в опит за саботаж на мирните преговори

Путин обвини Украйна в опит за саботаж на мирните преговори

Свят Преди 10 часа

Държавният глава посочи, че терористичните атаки срещу Русия са се увеличили

БСП поиска оставките на Надежда Нейнски и Атанас Запрянов

БСП поиска оставките на Надежда Нейнски и Атанас Запрянов

България Преди 10 часа

Делегатите изразиха тревога от безотговорните изявления на министри от кабинетите на Росен Желязков и Андрей Гюров във връзка с възможното ангажиране на България в бъдещи военни действия

Божанов: Отхвърлянето на ветото върху Изборния кодекс може би е сделка

Божанов: Отхвърлянето на ветото върху Изборния кодекс може би е сделка

България Преди 10 часа

По думите му затова от БСП в комисия не са постъпили така, както беше казал новият им председател Крум Зарков

ЕС отива в Украйна с празни ръце - благодарение на Унгария

ЕС отива в Украйна с празни ръце - благодарение на Унгария

Свят Преди 10 часа

Унгария блокира санкциите и заема от 90 милиарда евро за Украйна в навечерието на годишнината от войната