Ще даде ли Германия най-сетне "Таурус" на Украйна
Снимката е илюстративна   
Източник: IStock

Т емата за предоставянето на Украйна на крилати ракети "Таурус" отново е актуален в Германия, съобщи Deutsche Welle. Защо този дебат се подновява точно сега и какво ще означава това за новото германско правителство?

Изходната ситуация

Германия е вторият най-важният военен поддръжник на Украйна след САЩ. Предоставянето на някои оръжейни системи обаче е спорно - и най-вече на исканите от Киев крилати ракети „Таурус“. Тази германска оръжейна система с далечен обсег би позволила на украинските военновъздушни сили да извършват атаки дълбоко навътре в руската територия. Канцлерът в оставка Олаф Шолц обаче категорично отказа да даде ракети „Таурус“ на Украйна – нещо, което може да се промени при неговия вероятен наследник Фридрих Мерц.

Каква е позицията на Мерц за „Таурус“?

Като лидер на опозицията Мерц вече призова „Таурус“ да бъде изпратен в помощ на Украйна. Аргументът му беше, че това може да унищожи маршрутите за доставки, които Москва използва за бомбардиране на цивилното население в Украйна. ХДС/ХСС внесоха в Бундестага няколко предложения в подкрепа на доставките на „Таурус“, но те бяха отхвърлени от сегашната управляваща коалиция, в която влизаха социалдемократи (ГСДП), Зелени и свободни демократи (СвДП). ХДС/ХСС пък винаги остро са критикували тази позиция на Шолц и неговата партия ГСДП.

В поседните дни бъдещият канцлер Мерц потвърди в популярно политическо токшоу по АРД, че е готов да снабди украинската армия с това германско оръжие – но след координация с европейските партньори на Германия.

„Не съм убеден, че Путин ще реагира положително на слабостта и мирните предложения. В някакъв момент той ще трябва да признае безнадеждността на тази война. Затова трябва да помогнем на Украйна“, аргументира се той.

Какви бяха аргументите на Шолц?

Основният аргумент на Шолц срещу доставката на оръжейната система „Таурус“ беше, че така Германия рискува да бъде въвлечена във войната в Украйна. Шолц твърди още, че разполагането на „Таурус“ би изисквало участието на германски военни, което той изключва като възможност.

Може ли „Таурус“ да се превърне в ябълка на раздора за новата коалиция?

Инициативата на Мерц предизвика нов обществен дебат и разкри различията между бъдещите управляващи партии. Настоящият (а много вероятно и бъдещ) министър на отбраната Борис Писториус заяви, че въпреки добрите аргументи в полза на  предоставянето на „Таурус“ има и  такива, които са против. А само една малка част от тях могат да бъдат обсъждани публично, уточни той, цитиран от АРД.

Писториус коментира и координацията със съюзниците, за която говори Мерц: „Не знам за нито един европейски партньор с такава система. Ето защо такава координация е проблематична.“

Каква е позицията на другите партии?

Зелените и свободните демократи, които вече не са представени в новия Бундестаг, принципно одобряват изпращането на германската оръжейна система за Украйна, а двама водещи политици от Зелените окуражиха Мерц „възможно най-бързо“ да съгласува стъпката с европейските партньори на Германия.

Срещу предоставянето на Киев на крилати ракети „Таурус“ са „Алтернатива за Германия“ (АзГ), Лявата партия и Съюзът „Сара Вагенкнехт“. Те се аргументират с опасността Германия да стане страна във войната. От Лявата партия акцентират върху това, че с това оръжие Москва ще попадне в обсега на украинската армия за директни атаки.

Какво прави „Таурус“ толкова интересен за Украйна?

„Таурус“ е една от най-модерните ракети на Бундесвера. С обсег на действие до 500 км пилотите не трябва да навлизат във въздушното пространство на противника, за да я изстрелят. Ракетите, които са дълги около пет метра и тежат почти 1400 килограма, са оборудвани със собствен двигател и четири независими навигационни системи. Летейки автономно на малка височина от под 50 метра, те са трудни за поразяване от вражеската противовъздушна отбрана.

Според Бундесвера „силно укрепени целеви структури“, например бункери, могат да бъдат разрушени с точно попадение. Украйна би могла да използва крилатите ракети и за атакуване на цели на руска територия, като например военни бази, от които Русия извършва нападения с ракети и дронове. Мостът към Кримския полуостров, който и преди е бил атакуван и дори на няколко пъти беше повреждан, без обаче да бъде разрушен, също би бил потенциална цел. На теория крилатите ракети „Таурус“ могат да стигнат и до Москва, но такива евентуални удари би трябвало да бъдат разрешени от западните съюзници на Украйна, посочва АРД.

Разполага ли вече Украйна с подобни оръжейни системи?

Великобритания е доставила крилати ракети „Сторм Шедоу“, а Франция – сходната система „Скалп“. Това също са крилати ракети за атаки срещу цели като бункери или критична инфраструктура. Те се изстрелват от изтребители и имат обсег на действие над 250 км. Обхватът им обаче е значително по-малък от този на „Таурус“.

САЩ са доставили на Украйна и ракети с малък обсег на действие „АТАCМS“, които се изстрелват от земята. Те имат обсег до 300 километра. След изстрелването те прелитат по балистична крива и след това се взривяват на земята.

 

 

 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Стрелба по училище и жилищна сграда в Канада, има жертви и ранени

Стрелба по училище и жилищна сграда в Канада, има жертви и ранени

Свят Преди 13 минути

Нападателят е бил открит мъртъв, като се предполага, че се е самоубил

.

Бягащите черни дупки все пак са реални - ето какво знаем

Любопитно Преди 16 минути

Въртящата се черна дупка е като батерия, способна да освободи огромни количества спинова енергия

Мистерия с изчезналата майка на известна водеща в САЩ

Мистерия с изчезналата майка на известна водеща в САЩ

Свят Преди 8 часа

Въоръжено лице изглежда е манипулирало камерата на входа на дома ѝ

Признаха за проблемa с медалите на Олимпийските игри

Признаха за проблемa с медалите на Олимпийските игри

Свят Преди 9 часа

Медалите за Игрите в Милано-Кортина са изработени от рециклиран метал

ЕП прие климатичната цел на ЕС за 2040 г.

ЕП прие климатичната цел на ЕС за 2040 г.

Свят Преди 9 часа

Целта сега изисква окончателно одобрение от държавите членки

Осъдиха афганистанец за брутално изнасилване на дете в Англия

Осъдиха афганистанец за брутално изнасилване на дете в Англия

Свят Преди 10 часа

Първоначално полицията не разкри, че обвиняемият има статут на кандидат за убежище

Аларма за жестока криза бие от Германия автоиндустрията

Аларма за жестока криза бие от Германия автоиндустрията

Свят Преди 10 часа

„Брюксел демонстрира опасна смесица от отказ да приеме реалността и илюзии за собствената си значимост“

Полша иска европейска заповед за арест на Жобро

Полша иска европейска заповед за арест на Жобро

Свят Преди 10 часа

Адвокатът на Жобро каза, че на бившия полски министър на правосъдието е било предоставено убежище в Унгария

Великобритания удължи лиценза за българските дружества на "Лукойл"

Великобритания удължи лиценза за българските дружества на "Лукойл"

България Преди 11 часа

Първоначално лицензът трябваше да изтече на 14 февруари 2026 година

Слави Трифонов обяви ПП-ДБ за „секта“ заради „Петрохан“

Слави Трифонов обяви ПП-ДБ за „секта“ заради „Петрохан“

България Преди 11 часа

Василев определи критиките към коалицията във връзка със случая „Петрохан“ като „гнусна атака“

Протест блокира парламента в Скопие

Протест блокира парламента в Скопие

Свят Преди 12 часа

Искат депутатите да намалят собствените си привилегии и да предложат закон за повишаване на работническите заплати.

Съдът в Ловеч оправда бившия кмет Минчо Казанджиев

Съдът в Ловеч оправда бившия кмет Минчо Казанджиев

България Преди 12 часа

Оправдателна присъда получи и Тотка Симеонова

Освободиха Пастор от ЦСКА от ареста, осъден е условно

Освободиха Пастор от ЦСКА от ареста, осъден е условно

България Преди 13 часа

Той ще трябва да заплати и около 31 хил. евро

Приеха оставката на директора на детската болница в София

Приеха оставката на директора на детската болница в София

България Преди 13 часа

Министерството на здравеопазването категорично отхвърля внушенията за упражняван институционален натиск

Как изглежда хижа „Петрохан” след пожара

Как изглежда хижа „Петрохан” след пожара

България Преди 13 часа

Разследването по случая продължава

Андрю Маунтбатън-Уиндзор, бивш принц

Може ли бившият принц Андрю да свърши в затвора

Свят Преди 13 часа

Има „основателни причини“ опозореният член на кралското семейство да бъде разследван и обвинен в длъжностно престъпление