ООН: Рязко увеличение на екзекуциите на украински войници от руските сили
Източник: Istock

С ъобщава се, че руските въоръжени сили са убили "тревожен" брой пленени украински войници, съобщи Мисията за наблюдение на човешките права на ООН в понеделник, 3 януари.

Мисията на ООН заяви, че е имало "рязко увеличение на докладваните екзекуции на украински войници, заловени от руските въоръжени сили", със 79 убити в 24 отделни инцидента от края на миналия август.

"Много украински войници, които се предадоха или бяха физически задържани от руските въоръжени сили, бяха застреляни на място", заяви ООН. "Разказите на свидетели също описват убийствата на невъоръжени и ранени украински войници."

Мисията на ООН също така документира екзекуцията на ранен и инвалидизиран руски войник от украинските сили миналата година.

За да стигне до констатациите си, мисията на ООН получи и анализира видеоклипове и снимки, публикувани от източници от двете страни, показващи екзекуции или трупове, и също така проведе задълбочени интервюта със свидетели. "Геолокирани и хронолокирани инциденти показват, че докладваните екзекуции са извършени в райони, където са били в ход руски настъпателни операции", се казва в изявлението на мисията.

Даниел Бел, ръководител на мисията на ООН, заяви, че "тези инциденти не са се случили във вакуум", отбелязвайки, че обществени фигури в Русия изрично са призовали за нечовешко отношение и екзекуция на пленен украински военен персонал.

ООН регистрира най-малко три подобни призива от руски официални лица през изминалата година, както и редица публикации в социалните медии от военни групи, свързани с руските сили, за които се твърди, че нареждат или разрешават екзекуции.

"Комбинирани с широки закони за амнистия, подобни изявления имат потенциала да подбуждат или насърчават незаконно поведение", каза Бел.

Украинската главна прокуратура започна наказателно дело срещу Русия за военни престъпления в Украйна, след като се появиха кадри, показващи как руски войници екзекутират шестима невъоръжени украински военнопленници в Донецка област.

През декември украинският омбудсман Дмитро Любинец заяви, че броят на екзекуциите на украински военнопленници на бойното поле се е увеличил значително.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Японските ракети уплашиха Източна Азия

Японските ракети уплашиха Източна Азия

Свят Преди 4 часа

Токио засилва трупането на военен потенциал

Затвориха плаж "Изток" в Свети Влас заради фекални води

Затвориха плаж "Изток" в Свети Влас заради фекални води

България Преди 6 часа

Ще съставят акт за нерегламентирано заустване на непречистени отпадъчни води в Черно море

Пожарът от взривения склад с боеприпаси пламна отново

Пожарът от взривения склад с боеприпаси пламна отново

България Преди 8 часа

Предстои обезвреждане на установени опасни взривни вещества в района

Отстраниха 27-килограмов тумор от жена в София

Отстраниха 27-килограмов тумор от жена в София

България Преди 8 часа

Пациентката първоначално не потърсила медицинска помощ заради страх от оперативна интервенция

Историческо - Ливан премахна смъртното наказание

Историческо - Ливан премахна смъртното наказание

Свят Преди 9 часа

Така Ливан става първата държава с основно арабско население без екзекуции

Новият механизъм за минималната заплата трябва да съчетае покупателната способност и издръжката на живот с движението на възнагражденията и производителността на труда.

Как ще се определя минималната заплата от 2027 г.

Парите ни Преди 10 часа

Правителството, синдикатите и работодателите се разбраха за критериите, но преговорите за новия механизъм продължават

Българка даде шанс за живот на трима в Германия

Българка даде шанс за живот на трима в Германия

България Преди 10 часа

От Министерството на здравеопазването и ИАМН изразяват своята най-дълбока признателност и поклон пред близките на починалата жена

Задържаха варненец за блудство с момче в Своге

Задържаха варненец за блудство с момче в Своге

България Преди 10 часа

Той е използвал заплахи, за да принуди жертвата

В Унгария избраха нов президент

В Унгария избраха нов президент

Свят Преди 11 часа

73-годишният юрист Андраш Бака беше избран с тайно гласуване със 140 гласа „за“

Над 179 000 души работят по трудов договор на 4 часа дневно, показват данните на НАП, поискани след споровете около новото изчисляване на трудовия стаж.

Колко хора ще засегне новото правило за трудовия стаж при работа на 4 часа

Парите ни Преди 11 часа

Промяната вече е оспорена пред Конституционния съд

Младежи от групата, винена за убийството на Георги Кузев, пребили чужденци и се снимали

Младежи от групата, винена за убийството на Георги Кузев, пребили чужденци и се снимали

България Преди 11 часа

Престъплението е разкрито при разследването на убийството на Младежкия хълм

<p>АЕЦ &quot;Козлодуй&quot; с превантивни мерки заради Дунав, блоковете работят по график</p>

АЕЦ "Козлодуй" с превантивни мерки заради нивото на река Дунав, блоковете работят по график

България Преди 11 часа

Екипите следят денонощно нивото на реката и почистват съоръженията за охлаждащата вода

Жена е тежко ранена, повлече я струя от самолет

Жена е тежко ранена, повлече я струя от самолет

Свят Преди 11 часа

52-годишната жена е получила тежка черепно-мозъчна травма

Голямата компания отблизо – първите впечатления на стажантите във Vivacom

Голямата компания отблизо – първите впечатления на стажантите във Vivacom

Любопитно Преди 12 часа

Реални проекти, подкрепящи екипи и свободата да учиш превръщат първите седмици в професионално приключение

Удариха кораб край Йемен, има жертви

Удариха кораб край Йемен, има жертви

Свят Преди 12 часа

Това съобщи британската Служба за морски търговски операции