На днешния ден - 4 януари
Източник: netinfo

На днешния ден през 1878 г. част от силите на Западния отряд под командването на генрал-лейтенант Йосиф Гурко разгромява Орханийската османска армия след четиридневни бойни действия, в резултат на което София бива освободена от турско владичество.

На 31 декември 1877 г. 5 хил. войника от османските сили се насочват срещу приближаващата колона от войници на генерал-лейтенант Веляминов, част от Западния отряд на руската армия, взела участие в освободителната война на територията на България.

При срещата си двете армии започват да стрелят една срещу друга. Османските сили опожаряват софийските села Ботунец и Долни Богоров. На следващия ден боевете продължават, като опитите от страна на турците да обхванат фланговете на руските части са отбити. Османската войска изоставя селото.

На 2 януари е вторият по-сериозен сблъсък между двете страни, при който колоната на генерал-майор Раух излиза от с. Саранци и се насочва към с. Горни Богров. Преминава р. Искър и води престрелка при моста до с. Враждебна. Противниковите сили са подложени на артилерийски обстрел и обход на левия фланг от Лейбгвардейския Преображенски полк. Не издържат на натиска и след като запалват моста се оттеглят към София.

На 3 януари се води решаващата битка, при която колоната на генерал-лейтенант Веляминов превзeма с. Кубратово, с. Боримирци и изпраща разезди към с. Орландовци. Колоната на генерал-майор Раух овладява моста при чифлика Чардакли и прекъсва пътя за отстъпление в направлението на София - Пловдив.

Кавказката казашка бригада настъпва в направлението Дървеница - Бояна. Изправен пред реална заплаха от обкръжаване, Осман Нури паша, командващият османските сили, започва бързо изтегляне в направлението Перник - Радомир. По шосето са изоставени 6 000 ранени и болни войници. С намесата на консулите Вито Позитано и Леандър Леге е осуетен опит за подпалване на града.

На 4 януари руските войски, начело с генерал-лейтенант Гурко, влизат в София. Завзети са големи военни складове с боеприпаси и продоволствие.

Днес в столицата се отбелязва 133 години от това събитие, като честването ще започне в 10.00 ч. с благодарствен молебен в храма "Света Неделя". В 10.30 ч. от храма ще тръгне литийно шествие до паметника на Царя Освободител, а в 11.00 ч. пред него ще бъдат поднесени цветя. Честването ще продължи с празнична програма пред Паметника на българския опълченец.

Други по-важни събития:
1847 г. - Самуел Колт за първи път представя револвера през правителството на САЩ
1865 г. - Нюйркската борса отваря вратите на първото си постоянно седалище, намиращо се на 10-12 Броуд, близо до Уол стрийт, Ню Йорк.
1885 г. - Уилям У. Грант осъществява първата операция на апандисит.
1936 г. - В Ню Йорк е публикувана първата класация на хитовете (Billboard) въз основа на продадените грамофонни плочи.
1962 г. - В Ню Йорк е представен първият влак, който се управлява без машинист.
1970 г. - Бийтълс правят последния си запис като група.
2010 г. - Официално е открита най-високата сграда в света до този момент — Бурж Халифа в Дубай, Обединените Арабски Емирства.

Днес празнуваме:
В Ангола - Ден на мъчениците от колониалните репресии.
В Самоа - Рожден ден на краля.

На днешния ден са родени:
1643 г. - Исак Нютон, английски физик и математик.
1785 г. - Якоб Грим, немски филолог, един от братята Грим
1809 г. - Луи Брайл, френски учител, изобретил Брайловата азбуката.

- Скъпи, можеш ли да ми изневериш с друга жена? - Нави ме...
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Нова тенденция в Румъния: Вълна от подкрепа за Джордже Симион в ТикТок

Нова тенденция в Румъния: Вълна от подкрепа за Джордже Симион в ТикТок

Свят Преди 3 минути

Потребители публикуват кратки видеа, в които "не казват за кого ще гласуват", а на заден план се чува песента "Доведи конете, Симионе"

Предлагат шефът на ДАНС да оглави Комисията по досиетата

Предлагат шефът на ДАНС да оглави Комисията по досиетата

България Преди 21 минути

Бившият конституционен съдия Константин Пенчев е предложен за негов заместник

Бързината като стратегия: икономиката няма да чака

Бързината като стратегия: икономиката няма да чака

Любопитно Преди 34 минути

Международната обстановка допълнително се нагнетява и от митническата политика на Тръмп

11 кандидати ще се борят за президентския пост в Румъния

11 кандидати ще се борят за президентския пост в Румъния

Свят Преди 55 минути

Сред тях са четирима независими и седем, издигнати от партии

Започва ремонт на пети блок на АЕЦ "Козлодуй"

Започва ремонт на пети блок на АЕЦ "Козлодуй"

България Преди 1 час

Шести блок на АЕЦ "Козлодуй" работи съгласно графика за електропроизводство

Задържаха за 24 часа баща, ударил двете си деца

Задържаха за 24 часа баща, ударил двете си деца

Свят Преди 1 час

По случая е образувано досъдебно производство

<p>Съперничещи си лагери в битката за нов папа</p>

Кардиналите на кръстопът: Какво следва след смъртта на папа Франциск

Свят Преди 1 час

Подробности четете в следващите редове

<p>Глобиха TikTok с 530 милиона евро</p>

TikTok е глобен с 530 милиона евро за нарушение на лични данни

Свят Преди 1 час

На TikTok е разпоредено да приведе дейността си в съответствие с регламента в срок от шест месеца

<p>Обявиха АзГ за крайнодясна екстремистка организация&nbsp;</p>

Германската разузнавателна служба обяви АзГ за крайнодясна екстремистка организация

Свят Преди 1 час

Шолц призова към предпазливост по отношение на евентуална забрана на АзГ

Ръсел Бранд се яви в съда по обвинения в сексуално насилие

Ръсел Бранд се яви в съда по обвинения в сексуално насилие

Свят Преди 1 час

49-годишният комик беше официално обвинен чрез призовка

Изписаха от "Пирогов" още трима от пострадалите при пожара в Кочани

Изписаха от "Пирогов" още трима от пострадалите при пожара в Кочани

България Преди 1 час

В болницата остава за лечение един последен пациент – 21-годишен мъж, който е в стабилно състояние и продължава възстановяването си

Снимката е илюстративна

Кораб с хуманитарна помощ за Газа е бомбардиран от безпилотни самолети

Свят Преди 2 часа

Корабът се е насочвал към палестинската територия

Заловиха кокаин за 3 млн. лева на "Дунав мост 2" при Видин (ВИДЕО)

Заловиха кокаин за 3 млн. лева на "Дунав мост 2" при Видин (ВИДЕО)

България Преди 2 часа

Дрогата била скрита в хладилен камион с турска регистрация

<p><strong><span style="color:#ff0000;">Къща на ужасите:</span></strong> деца видяха слънцето за първи път от 4 години</p>

Къща на ужасите: деца видяха слънцето за първи път от 4 години

Свят Преди 2 часа

В емоционален изблик те започнали да хипервентилират и се хвърлили на моравата, за да погалят тревата

<p>&bdquo;Готов съм за санкции&ldquo; &ndash; Вучич няма да се откаже от посещението си в Русия</p>

„Готов съм за санкции“ – Вучич няма да се откаже от посещението си в Москва за 9 май

Свят Преди 2 часа

„Думата ми е обвързваща, дума, дадена не само в международна рамка, но и на моя народ, на всички. Никой друг не трябва да ходи, никой друг не трябва да плаща цената. Аз ще отида“, увери Вучич, който не е бил в Русия от нахлуването ѝ в Украйна през февруари 2022 г.