И зраелският премиер Бенямин Нетаняху разкритикува днес в социалната мрежа Х ръководители на разузнаването в страната, като заяви, че те не са го предупредили, че "Хамас" планира нападение на 7 октомври, но по-късно оттегли коментарите си и публикува извинение, предаде Ройтерс.

Критиките му, публикувани в Х в около 1 часа през нощта местно време, предизвикаха политически скандал и разрив във военния кабинет на Нетаняху, който си навлече гнева на обществеността за това, че не е поел отговорност за разузнавателните и оперативните грешки, свързани с атаката на "Хамас" в Южен Израел.

САЩ: Израел трябва да прави разлика между бойците на "Хамас" и цивилните

Докато всички висши служители – от ръководителите на армията и вътрешната разузнавателна служба Шин Бет до финансовия министър – признаха своите провали, Нетаняху не го направи. Той само заяви, че след войната ще има време да се зададат трудни въпроси, включително и към самия него.

Израелски военен говорител, запитан за коментарите на Нетаняху по време на всекидневния брифинг, отказа да отговори, като заяви: "В момента сме във война и сме съсредоточени върху войната." Израелски официални лица заявиха, че ще бъдат разследвани събитията, довели до и включващи справянето със самата атака на "Хамас", но в момента фокусът е върху конфликта.

Иран предупреди Израел и САЩ: Бомбардировка на Газа може да принуди всеки да действа

Във вече изтрития пост на Нетаняху се казва: "В нито един момент и на нито един етап министър-председателят Нетаняху не е бил предупреждаван за военните намерения на "Хамас". Напротив, всички служители по сигурността, включително ръководителят на военното разузнаване и ръководителят на Шин Бет, прецениха, че "Хамас" е възпрян и цели споразумение."

Във втори пост в Х около 10 часа по-късно Нетаняху написа: "Сгреших", като добави, че забележките му "не е трябвало да бъдат правени и се извинявам за това". "Оказвам пълна подкрепа на всички ръководители на звената за сигурност", каза той.

Хиляди нахлуха в центрове за помощи в Газа, разграбвайки продукти

Първоначалните коментари на Нетаняху бяха незабавно разкритикувани от настоящи и бивши съюзници, включително Бени Ганц, бивш министър на отбраната, който сега е във военновременния кабинет на Нетаняху. Ганц заяви, че Нетаняху трябва да оттегли казаното и да остави въпроса да отшуми.

"Когато сме във война, ръководството трябва да прояви отговорност, да реши да прави правилните неща и да укрепи силите по начин, по който те да могат да изпълняват това, което изискваме от тях", каза Ганц.

Израел прати още войници в Газа

Атаката на "Хамас" е най-смъртоносната за Израел в 75-годишната му история, отбелязва Ройтерс. След нея Израел нанесе по ивицата Газа с унищожителни въздушни удари и започна сухопътни операции с цел да свали от власт подкрепяната от Иран ислямистка групировка и да осигури освобождаването на десетки хора, отвлечени от Израел в Газа.

Изтритата публикация "сочи само едно: той (Нетаняху) не се интересува от сигурността, не го интересуват заложниците, а само политиката", каза в радио интервю депутатът от опозицията Авигдор Либерман, бивш министър на отбраната от правителство на Нетаняху. 

Броят на жертвите в ивицата Газа от началото на войната с Израел надхвърли 8 000 души

Йоси Коен, който беше начело на израелската разузнавателна агенция Мосад по време на предишни правителства на Нетаняху, каза пред израелското радио: "Човек поема отговорност от началото на работата си, а не от средата".

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Тежки съдби: "Убийствата на честта" в Чечения

Тежки съдби: "Убийствата на честта" в Чечения

Свят Преди 17 минути

Северен Кавказ е сред руските региони с най-много случаи на семейно насилие - разделяне на майки от децата им, отвличания

Корупционният скандал в Украйна: Застрашен ли е Зеленски

Корупционният скандал в Украйна: Застрашен ли е Зеленски

Свят Преди 21 минути

В разгара на корупционния скандал, който предизвика политическо земетресение в Украйна, беше задържан бившият шеф на кабинета на президента Зеленски

Иран пусна китайските кораби през Ормузкия проток

Иран пусна китайските кораби през Ормузкия проток

Свят Преди 10 часа

Вчера китайски супертанкер с два милиона барела иракски суров петрол премина

Приеха промените в НПК на първо четене в комисия

Приеха промените в НПК на първо четене в комисия

България Преди 10 часа

С промените се въвежда задължение за компетентните правоприлагащи органи да уведомяват относно процесуалните права

Гърция иска обяснение от Украйна за дрона край Лефкада

Гърция иска обяснение от Украйна за дрона край Лефкада

Свят Преди 11 часа

Дендиас: Не искам да си представя какво би станало, ако се беше ударил в пътнически кораб

Рубио посочи България като съюзник във войната с Иран

Рубио посочи България като съюзник във войната с Иран

Свят Преди 12 часа

Рубио: Украинските въоръжени сили в момента са най-силните в цяла Европа

Общината ще придобие фигурите от Паметника на Съветската армия

Общината ще придобие фигурите от Паметника на Съветската армия

България Преди 12 часа

Имотът в момента се управлява от областния управител на София

Муцунски поиска среща с българския външен министър

Муцунски поиска среща с българския външен министър

Свят Преди 12 часа

Муцунски: Диалогът не е задължително да означава отстъпление

Фронтменът на Bring Me the Horizon със сътресение, след като фен го удари с телефон

Фронтменът на Bring Me the Horizon със сътресение, след като фен го удари с телефон

Любопитно Преди 13 часа

Оли Сайкс от Bring Me the Horizon пострада по време на концерт в Сейнт Луис. Изпълнителят е с леко сътресение на мозъка, след като бе ударен от хвърлен телефон. Въпреки болката и дезориентацията, музикантът довърши участието си пред 22 000 фенове

Държавно спецзвено ще бори високите цени

Държавно спецзвено ще бори високите цени

България Преди 13 часа

До седмица правителството ще предложи конкретни мерки за овладяване на инфлацията

Правят нова Комисия за противодействие на корупцията

Правят нова Комисия за противодействие на корупцията

България Преди 14 часа

Председателят на комисията ще се определя чрез жребий сред членовете

МОН обяви инструкции за предстоящите матури

МОН обяви инструкции за предстоящите матури

България Преди 14 часа

Идентификационната бланка с личните данни ще е неизменно свързана с първия лист

Кирил Киров - Кико: Заради кариерата жертвах личния си живот

Кирил Киров - Кико: Заради кариерата жертвах личния си живот

Любопитно Преди 14 часа

Продуцентът разкрива тайните на “Като две капки вода”, рисковете на живия ефир, отношенията с Рачков и Геро и цената да живееш постоянно зад кулисите на телевизията

Въздушната линейка за мениджър от АЕЦ „Козлодуй”

Въздушната линейка за мениджър от АЕЦ „Козлодуй”

България Преди 14 часа

Пациентът е получил масивен инфаркт