Е вропейската комисия - жандарм на цифровите технологии и конкуренцията, преговаряща по търговски споразумения, пазителка на Договорите, е и единствената институция на Европейския съюз, която предлага ново законодателство, което след това се изменя и одобрява от членовете на Европейския парламент и държавите членки.

Обявиха ресора на Екатерина Захариева в новата ЕК

Изпълнителният орган на ЕС често е наричан "Брюксел", по името на града, в който са базирани много от неговите 32 000 служители - по-малко от около 50-те хиляди служители на кметството в Париж.

Централата ѝ, "Берлемон", сграда във формата на звезда със стъклена фасада, е една от най-импозантните сгради в европейския квартал на белгийската столица.

Председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен има студио тук, до канцеларията си на 13-ия етаж.

Германката оглавява „Колегиума на комисарите“, съставен от 27 членове, по един от всяка страна от ЕС.

Избрани от своите правителства, те отразяват политическото многообразие на ЕС. Понастоящем преобладават консерваторите, но те трябва да се борят със социалдемократи, либерали, зелени, а вече и с членове на крайнодесни партии.

Еврокомисарите се назначават за пет години, тежестта на ресорите им е неравностойна, отчасти съответстваща на тежестта на страната им, и се смята, че "Берлемон" е арена на остри борби за власт.

Всеки от еврокомисарите отговаря за определен ресор (икономически въпроси, търговия, правосъдие, конкуренция, вътрешен пазар, селско стопанство, енергетика и т.н.).

Еврокомисарите, лицата на ЕС пред широката общественост, управляват ресорите си като министри. Въпреки че те определят общите насоки, голяма част от правомощията са в ръцете на административния апарат, организиран в генерални дирекции, в които работят стотици експерти.

Един от членовете на „колегиума“ е определен за върховен представител по въпросите на външните работи и политиката на сигурност, който отговаря за координирането на общата дипломация между държавите членки. Кая Калас от Естония поема поста от испанеца Жозеп Борел.

Еврокомисията участва в изготвянето на стратегията на ЕС. Всяка година през септември речта на председателя ѝ "За състоянието на Съюза" е важен момент в работата на институцията. В нея се излагат политическите приоритети и се прави преглед на предстоящите нови регламенти и директиви.

Европейският изпълнителен орган предлага законодателни актове, след като се е запознал с мнението на страните членки и е извършил дълъг анализ и консултации със заинтересованите граждани и компании. След това ЕК отговаря за прилагането на документите, които са били изменени и утвърдени от Европейския парламент и Съвета, обединяващ 27-те държави членки.

От миналата година насам Еврокомисията пое нова роля на регулаторен орган в областта на цифровите технологии, като контролира по-специално американските технологични гиганти.

ЕК отдавна разполага със значителни правомощия в областта на конкуренцията, които през последните години използва, за да попречи на Google, Microsoft и Apple да злоупотребяват с господстващо положение, налагайки им огромни глоби, или за да предотврати сливания, които пречат на конкуренцията.

Тя следи за спазването на Договорите и може да започне процедура за нарушение срещу държавите от ЕС, като дори налага финансови санкции, макар че на практика това се оказва трудно, както показа напрежението с Унгария на Виктор Орбан.

ЕК има изключителна компетентност в областта на търговията. Тя води преговори по множество споразумения за свободна търговия, като например в момента по това с Меркосур.

*Във видеото: Обявиха ресора на Екатерина Захариева в новата Европейска комисия

 

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Първо редовно заседание на НС след ваканцията

Първо редовно заседание на НС след ваканцията

България Преди 3 минути

Депутатите ще обсъждат промени в закона за оръжията и пиротехниката

Китайският президент Си Дзинпин

Сателитни снимки разкриват китайска островна база, която Си обещаваше, че няма да бъде построена

Свят Преди 24 минути

Антилоуп Рийф се превръща в изкуствен остров с пристанище и вероятна писта с дължина около 3050 метра

Ловеч остава без вода заради авария

Ловеч остава без вода заради авария

България Преди 8 часа

Водоподаването за града ще бъде възстановено в 6:00 ч. в сряда

Отркиха 53 невзривени боеприпаса край Белица

Отркиха 53 невзривени боеприпаса край Белица

България Преди 9 часа

Общата площ за прочистване е 566 дка, като до днес са прочистени 398 дка

ЦИК прие граница от малко над милион евро за партия за президентските избори

ЦИК прие граница от малко над милион евро за партия за президентските избори

България Преди 9 часа

В Сметната палата ще бъде създаден единен публичен регистър на партиите, коалициите и инициативните комитети

Румънски сенатор гол до кръста на заседание

Румънски сенатор гол до кръста на заседание

Свят Преди 10 часа

Случката предизвика смях сред колегите му

Съд във Варна образува дело за спирането на тока в Баба Алино

Съд във Варна образува дело за спирането на тока в Баба Алино

България Преди 10 часа

С жалбата, внесена в Административния съд, е поискана пълна отмяна

Журналисти от "Франс прес" бяха нападнати от еврейски заселници

Журналисти от "Франс прес" бяха нападнати от еврейски заселници

Свят Преди 11 часа

Заселниците, сред които имало много непълнолетни, хвърляли камъни

В цялата страна спешно се търсят кръводарители за жена

В цялата страна спешно се търсят кръводарители за жена

България Преди 11 часа

Близките отправят апел към всеки, който има възможност да дари кръв и да помогне

Обявиха Стоян Колев за общодържавно издирване

Обявиха Стоян Колев за общодържавно издирване

България Преди 11 часа

Прокуратурата е поискала съдът да наложи най-тежката мярка - „задържане под стража“

Обявиха бедствено положение в община Батак

Обявиха бедствено положение в община Батак

България Преди 11 часа

Община Пещера обяви частично бедствено положение в квартал "Луковица".

Зеленски: Украйна получи ракети „Пейтриът“

Зеленски: Украйна получи ракети „Пейтриът“

Свят Преди 11 часа

Украйна е получила и потвърждение за бъдещи доставки на френската зенитно-ракетна система „Кротал“

Дрон е забелязан във водите на Черно море край Царево

Дрон е забелязан във водите на Черно море край Царево

България Преди 11 часа

Предстои да бъде установено какъв е моделът и произходът на дрона

Готвят нов Закон за потребителския кредит

Готвят нов Закон за потребителския кредит

България Преди 12 часа

В рамките на дискусията бяха обсъдени механизмите за контрол

Радостин Василев ще се кандидатира за президент

Радостин Василев ще се кандидатира за президент

България Преди 12 часа

След номинацията Радостин Василев заяви, че президентът трябва да бъде „гласът на хората“

Любимци от „Игри на волята" разменят временно Арената за кухнята в „Черешката на тортата“

Любимци от „Игри на волята" разменят временно Арената за кухнята в „Черешката на тортата“

Любопитно Преди 13 часа

Дни преди старта на екстремния риалити формат, петима от най-колоритните участници ще представят кулинарните си възможности пред шеф Манчев – от днес до събота в 20:00 ч. по NOVA