Започна я през 2008 г. в студентските кампуси компанията "Томс" (Toms.com), чиято практика е за всеки купен чифт обувки да дарява по един на нуждаещи се от третия свят.
Миналата година, на 8 април, 250 хил. души в цял свят подкрепиха идеята, като ходеха боси през целия ден.
За кого, обаче, да вървим без обувки в знак на съпричастност? Ето няколко факта, които доказват, че обувките не са само моден аксесоар:
Милиони деца по света, които нямат пари за обувки, са застрашени от нараняване, болести и предавани от почвата зарази.
30 хил. деца живеят само край едно единствено бунище във Филипините и всеки ден стъпват върху спринцовки, счупено стъкло и всевъзможни боклуци, които нараняват нозете им, сочи статистика на тръста "Ахади Кенян".
В Кения близо 1,9 млн. деца са заразени от малки бълхи (всъщност, най-малките познати - 1 мм на дължина), които причиняват болезнени рани.
4 млн. души в света страдат от елефантизъм - обезобразяваща тялото болест, която се причинява и от ходенето на босо върху вулканична почва.
Според някои изчисления 740 млн. души са заразени от анкилостома - паразит, който се хваща също от земята през кожата и се настанява в дванадесетопръстника и тънкото черво. Той причинява коремни болки, слабост и други тежки симптоми.
Въпреки че от тази страна на света може да ни изглежда мръсно и дори болезнено да се събуем, това е начин да дадем гласност на този проблем, който засяга милиони деца и възрастни в бедните региони на планетата, призовават организаторите.
Представете си как тръгвате към университета и по пътя стъпвате на нечие изпражнение, на нещо остро, на гниещ от месеци боклук, допълват картината те.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!