У краинските пилоти започнаха да летят на изтребители F-16 над страната, съобщи президентът на Украйна Володимир Зеленски, цитиран от Ройтерс. Той потвърди вчера дългоочакваното пристигане на военните самолети американско производство - повече от 29 месеца след руската инвазия в страната.

Зеленски съобщи за доставката на самолетите, за които Киев дълго време настояваше, на среща с пилоти във въздушна база на фона на два от самолетите и други два, които кръжаха в небето над тях.

„F-16 са в Украйна. Имаме ги. Горд съм с нашите момчета, които управляват тези самолети и вече започнаха да ги използват в нашата страна“, каза Зеленски от място, което по искане на властите поради съображения за сигурност не бе оповестено.

Доставката на изтребителите е крайъгълен камък за Украйна във войната, въпреки че остава неясно колко от тях са на разположение и какво въздействие ще окажат върху укрепването на противовъздушната отбрана и на бойното поле.

Русия взе на прицел базите, в които се помещават самолетите, и се зарече да сваля F-16 в небето.  

F-16, които са произведени от американската компания „Локхийд Мартин“, бяха в списъка с желания на Украйна от дълго време поради разрушителната си сила и достъпността си в световен мащаб. Те са оборудвани с 20-милиметрово оръдие и могат да носят бомби, ракети и снаряди.

В разговор с репортери на едно от летищата Зеленски призна, че Украйна все още не разполага с достатъчно пилоти, обучени да летят на F-16, нито с достатъчно самолети.

"Положителното е, че очакваме допълнителни F-16 ... много момчета вече се обучават", каза той.

Според него е важно съюзниците на Киев да намерят начини да разширят програмите за обучение както на украинските пилоти, така и на инженерните екипи.

Досега Украйна разчиташе на остарели съветски самолети, които бяха превъзхождани от много по-модерния и по-многоброен въздушен флот на Русия.

Москва използваше това предимство, за да нанася редовни ракетни удари с далечен обсег по цели в цяла Украйна, както и да обстрелва украинските фронтови позиции с хиляди управляеми бомби, подкрепяйки своите сили, които бавно напредват на изток, отбелязва Ройтерс.

"Това е новият етап от развитието на военновъздушните сили на украинските въоръжени сили", каза Зеленски.

"Направихме много за преминаването на украинските сили към нов авиационен стандарт - западната бойна авиация", добави той, като посочи, че са били необходими  стотици срещи и непрестанна дипломация за получаването на F-16.

"Често чувахме "невъзможно е" като отговор, но все пак направихме възможна нашата амбиция, нашата отбранителна нужда", добави той.

Все още не е ясно с какви ракети са оборудвани изтребителите. По-голям обсег на ракетите би им позволил да имат по-голямо въздействие на бойното поле, твърдят военни анализатори.

Зеленски каза също, че се надява чрез разговори в рамките на Съвета НАТО-Украйна да лобира съседните съюзнически държави да помогнат за прехващането на руски ракети, изстрелвани към Украйна.

"Това е още един инструмент, който искам да изпробвам, така че страните от НАТО да могат да разговарят с Украйна за възможността малка коалиция от съседни държави да сваля вражески ракети", каза той.

"Това решение вероятно е трудно за нашите партньори. Те винаги се страхуват от прекомерна ескалация, но ние се борим с това (руската агресия)", добави той

Главнокомандващият Въоръжените сили на Украйна Олександър Сирски посочи, че самолетите ще помогнат за спасяването на живота на украински войници.

"Това означава, че повече от окупаторите ще бъдат унищожени", написа Сирски във „Фейсбук“.

"Това означава по-голям брой свалени ракети и самолети, използвани от руските престъпници за нападения срещу украински градове", добави той.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Тежки съдби: "Убийствата на честта" в Чечения

Тежки съдби: "Убийствата на честта" в Чечения

Свят Преди 22 минути

Северен Кавказ е сред руските региони с най-много случаи на семейно насилие - разделяне на майки от децата им, отвличания

Корупционният скандал в Украйна: Застрашен ли е Зеленски

Корупционният скандал в Украйна: Застрашен ли е Зеленски

Свят Преди 26 минути

В разгара на корупционния скандал, който предизвика политическо земетресение в Украйна, беше задържан бившият шеф на кабинета на президента Зеленски

Украйна разби най-голямата руска атака

Украйна разби най-голямата руска атака

Свят Преди 9 часа

95% от руските дронове са били свалени и неутрализирани

Иран пусна китайските кораби през Ормузкия проток

Иран пусна китайските кораби през Ормузкия проток

Свят Преди 10 часа

Вчера китайски супертанкер с два милиона барела иракски суров петрол премина

Приеха промените в НПК на първо четене в комисия

Приеха промените в НПК на първо четене в комисия

България Преди 11 часа

С промените се въвежда задължение за компетентните правоприлагащи органи да уведомяват относно процесуалните права

Гърция иска обяснение от Украйна за дрона край Лефкада

Гърция иска обяснение от Украйна за дрона край Лефкада

Свят Преди 11 часа

Дендиас: Не искам да си представя какво би станало, ако се беше ударил в пътнически кораб

Рубио посочи България като съюзник във войната с Иран

Рубио посочи България като съюзник във войната с Иран

Свят Преди 12 часа

Рубио: Украинските въоръжени сили в момента са най-силните в цяла Европа

Общината ще придобие фигурите от Паметника на Съветската армия

Общината ще придобие фигурите от Паметника на Съветската армия

България Преди 12 часа

Имотът в момента се управлява от областния управител на София

Муцунски поиска среща с българския външен министър

Муцунски поиска среща с българския външен министър

Свят Преди 12 часа

Муцунски: Диалогът не е задължително да означава отстъпление

Фронтменът на Bring Me the Horizon със сътресение, след като фен го удари с телефон

Фронтменът на Bring Me the Horizon със сътресение, след като фен го удари с телефон

Любопитно Преди 13 часа

Оли Сайкс от Bring Me the Horizon пострада по време на концерт в Сейнт Луис. Изпълнителят е с леко сътресение на мозъка, след като бе ударен от хвърлен телефон. Въпреки болката и дезориентацията, музикантът довърши участието си пред 22 000 фенове

Държавно спецзвено ще бори високите цени

Държавно спецзвено ще бори високите цени

България Преди 13 часа

До седмица правителството ще предложи конкретни мерки за овладяване на инфлацията

Правят нова Комисия за противодействие на корупцията

Правят нова Комисия за противодействие на корупцията

България Преди 14 часа

Председателят на комисията ще се определя чрез жребий сред членовете

МОН обяви инструкции за предстоящите матури

МОН обяви инструкции за предстоящите матури

България Преди 14 часа

Идентификационната бланка с личните данни ще е неизменно свързана с първия лист

Кирил Киров - Кико: Заради кариерата жертвах личния си живот

Кирил Киров - Кико: Заради кариерата жертвах личния си живот

Любопитно Преди 14 часа

Продуцентът разкрива тайните на “Като две капки вода”, рисковете на живия ефир, отношенията с Рачков и Геро и цената да живееш постоянно зад кулисите на телевизията

Въздушната линейка за мениджър от АЕЦ „Козлодуй”

Въздушната линейка за мениджър от АЕЦ „Козлодуй”

България Преди 14 часа

Пациентът е получил масивен инфаркт