Русия и Турция си поделят Балканите, ЕС мълчи
Владимир Путин и Реджеп Ердоган   
Източник: ЕПА/БГНЕС

Р усия подкрепя турската икономическа експанзия на Балканите, с цел и двете страни да създадат свои сфери на влияние в региона. САЩ явно са изгубили интереса си към полуострова, а отговор на Брюксел все така се чака.

Това са изводите в анализ на Томислав Крешович и Предград Прокопльевич за сръбското издание BKTVNews.

Любовта и омразата към Ердоган (ГАЛЕРИЯ)

За да обикнат още повече Ердоган

Какво ще се случи в Турция през 2017 г.

Балканите са традиционен пазар за Турция, в който тя се конкурира с икономиките на ЕС, преди всичко на Германия и Италия, както и с тази на Русия. Глобално погледнато, Анкара иска да бъде един от лидерите в региона.

Тя вижда себе си като значим регионален инвеститор, преди всичко в инфраструктурата, строителството, земеделието, търговията и туризма.

Своето влияние Турция насочи към Босна и Херцеговина, Косово, Санджак, Македония, Албания, но същевременно и към България и Гърция. Основната цел на тази външна политика е разширяването на икономическата дипломация в целия регион на Западните Балкани.

Данните за 2016 г. показват увеличен износ от Сърбия и Босна към Турция. В тази посока Босна е изнесла стоки за 650 млн. марки (такава е валутата в тази страна - бел.ред.), докато през 2015 г. обемът на износа е бил 500 милиона. Миналата година сръбският износ към Турция е за 900 млн. долара, а през 2015 г. - за между 700 и 800 милиона.

Пътят на Турция от република към султанат

Ердоган: Никакво семейно планиране, ще се множим

В същото време Турция участва в свързването на пазарите на Сърбия и Албания. През последните 20 г. турската Агенция за сътрудничество и координация е реализирала над 800 проекта в Босна, голяма част от които са в Република Сръбска.

С една дума официална Анкара се опитва да се превърне в ключов фактор на Балканите. Доказателство за това са и големият брой проекти в сферата на строителството и, по-специално, при изграждането на магистрали. Американско-турската компания ''Enka-Behtel'' изгражда пътищата на Балканите, преди всичко в Албания, Косово и по коридорите Е-10 и Е-8.

Русия ще подкрепи това икономическото влияние на Турция на Балканите

основно заради стратегическите енергийни интереси (газопроводите).

Така Анкара ще се превърне в неин стратегически партньор и двете страни ще експлоатират балканския, но и европейския пазар. Това е и ясно записано в междуправителственото споразумение между Русия и Турция.

В този документ се подчертава, че трябва преди края на 2019 г. да бъде готова за експлоатация морската част на "Турски поток". До тогава трябва да бъдат направени промени в договорите за доставка на газ от Русия за Турция през територията на България.

Б. Димитров: За какво са му на Ердоган голите баири в Кърджали

Руският президент Владимир Путин и неговият турски колега Реджеп Ердоган обсъдиха по време на срещата си в Москва на 10 март възможността на Анкара да се достави противовъздушната система "С-400".

Очевидно е, че Русия иска през Турция да има по-голяма роля на Балканите и така да конкурира влиянието на ЕС и САЩ.

Заради това Москва и Анкара ще работят върху подялбата на своите интереси на полуострова.

Турците ще увеличат своето влияние сред мюсюлманското население, а руснаците - сред православното.

Сегашните геополитически процеси би трябвало да запалят червената светлина в ЕС. Политическите анализатори вече са стигнали до заключението, че е доста наивно ЕС да изгражда своето влияние на Балканите само чрез евроинтеграцията или изпращането на незначителни парични суми.

Крайно време е Брюксел да осъзнае, че Балканите трябва да се превърнат в геополитически приоритет за ЕС.

Като се има предвид, че американската администрация е загубила интерес към региона, Брюксел не би трябвало прекалено много да чака. Ако го направи, много бързо ще се изправи пред факта, че някои източни Велики сили са създали свои зони за влияние и интереси. 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
„Децата ми са причината да съм жива“: Зад кулисите на турнето на Шакира

„Децата ми са причината да съм жива“: Зад кулисите на турнето на Шакира

Любопитно Преди 3 минути

Турнето носи името Las Mujeres Ya No Lloran - вдъхновено от последния ѝ албум, създаден след едни от най-тежките моменти в живота ѝ

Трагедията с "Дриймлайнър" в Индия: Какво свали модерния самолет?

Трагедията с "Дриймлайнър" в Индия: Какво свали модерния самолет?

Свят Преди 4 минути

Една от двете черни кутии на самолета бе открита по-рано днес

ЕС удължава временната закрила за украински бежанци до 2027 г.

ЕС удължава временната закрила за украински бежанци до 2027 г.

Свят Преди 38 минути

Официалното решение предстои да бъде прието на следващо общо заседание

Вучич: Сърбия ще пази приятелството си с Китай, Русия и САЩ

Вучич: Сърбия ще пази приятелството си с Китай, Русия и САЩ

Свят Преди 47 минути

Сърбия знае мястото си, каза още Вучич

Авторитарна спирала: Грузия арестува виден опозиционен лидер

Авторитарна спирала: Грузия арестува виден опозиционен лидер

Свят Преди 55 минути

Гварамия е лидер на прозападния блок "Коалиция за промяна"

<p>Изнудване, секс и отмъщение - разкрито е брутално убийство от 14-и век</p>

Скандал, секс и престъпление: Брутално убийство за отмъщение от 14-и век най-накрая е разкрито

Свят Преди 58 минути

Убийството на свещеник Джон Форде през 1337 г. е излязло наяве 688 години по-късно

„Не е краят на моята история“: Емоционалната изповед на Ерик Дейн за АЛС

„Не е краят на моята история“: Емоционалната изповед на Ерик Дейн за АЛС

Свят Преди 58 минути

„Събуждам се всеки ден и веднага си спомням, че това се случва“, казва актьорът

Президентството: Не е постъпвало предложение за съгласуване на назначаването на главен секретар на МВР

Президентството: Не е постъпвало предложение за съгласуване на назначаването на главен секретар на МВР

България Преди 1 час

По-рано през деня лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов каза, че МВР няма главен секретар, защото Радев не подписва

,

НАСА отложи мисия до Международната космическа станция заради теч на въздух

Свят Преди 1 час

От НАСА заявиха, че работят с "Роскосмос" - руската космическа агенция, за да се установи проблемът

<p>Колко често трябва да правим секс&nbsp;</p>

Колко често трябва да правим секс с половинката ни?

Любопитно Преди 1 час

Двойките, които са интимни един път в седмицата, са по-щастливи

Държавата затяга примката около наркогрупите

Държавата затяга примката около наркогрупите

Свят Преди 1 час

За първото тримесечие прокуратурата е внесла в съда 1132 акта за престъпления, свързани с наркотиците

42-годишен мъж нападна с юмруци майка си

42-годишен мъж нападна с юмруци майка си

България Преди 1 час

Пристигналите на място полицаи тествали извършителя, като дрегерът отчел 2,52 промила алкохол

<p>Остри реакции у нас след присъдата на Люпчо Георгиевски</p>

"Поредна политическа антибългарска репресия": Остри реакции у нас след присъдата на Люпчо Георгиевски

България Преди 2 часа

Основният съд в Битоля му постанови едногодишна условна присъда с двугодишен изпитателен срок

<p>Лекуват за първи път рак с &quot;троянски кон&quot;</p>

Пациенти с рак на кръвта в Англия са първите в света, които ще бъдат лекувани с "троянски кон"

Свят Преди 2 часа

Здравните власти заявиха, че лекарството ще бъде предлагано на пациенти, чийто рак е прогресирал

Отново напрежение в НС заради случая със смъртта на Явор от Варна (ВИДЕО)

Отново напрежение в НС заради случая със смъртта на Явор от Варна (ВИДЕО)

България Преди 2 часа

Искането за оставка на Даниел Митов и липсата на нов главен секретар на МВР доведе до словесни престрелки

Политици и общественици у нас реагираха след атаката на Израел срещу Иран

Политици и общественици у нас реагираха след атаката на Израел срещу Иран

България Преди 2 часа

Тел Авив подчерта, че са използвани 200 бойни самолета и са ударени повече от 100 цели