Ромите през 2010 г. - ябълка на раздора
Източник: ЕПА/БГНЕС
12
Пб блем ли са ромите за Европа и могат ли да бъдат интегрирани? Нарушени ли са правата им на граждани на ЕС? Ограничава ли се свободата им на придвижване? Кои са проблемите им и решават ли се с помощта на европейските фондове?

Прилага ли ЕС двоен стандарт към ромите и различно ли е отношението към тях, когато се говори за правата им в Източна Европа и когато в Западна Европа?

Това са само част от въпросите, които зазвучаха отново след решението на френския президент Никола Саркози да експулсира това лято от страната си български и румънски роми.

По данни на Европейската комисия в Европа живеят близо 12 млн. представители на ромския етнос. Те са най-голямото етническо малцинство в Европа.

Според статистиката 535 хил. роми живеят в Румъния, 370 хил. в България, 205 хил. в Унгария, 89 хил. в Словакия и 108 хил. в Сърбия. Близо 200 хил. са ромите в Чехия и в Гърция, а в Турция са 500 хил.

След разширяването на ЕС много от тях заминаха за Западна Европа, с което увеличиха социалното напрежение в страни като Италия и Франция.

Ромите се оказаха големите губещи след краха на социалистическите режими в бившия източен блок, отбеляза британският в. "Гардиън".

За повечето хора демокрацията донесе нови свободи, по-висок жизнен стандарт и интеграция със Запада, но тя роди и популистка антиромска реторика, превърна ромите в изкупителни жертви, създаде гетата, насилствената стерилизация и изпращането на ромски деца в училища за умствено изостанали, обобщава изданието.

Политиката на Никола Саркози превърна ромите в париите на Европа

На 28 юли френското правителство реши да върне в Румъния и България роми, които са нарушили обществения ред. Планът на Париж предвиждаше ликвидиране на половината от близо 600 нелегални цигански лагери.

Последва евакуирането на първия незаконен лагер в Сен Етиен (Централна Франция), а за 15 дни в страната бяха премахнати около 40.

79румънски роми се съгласиха да получат по 300 евро помощ в замяна на доброволно напускане плюс по 100 евро за всяко непълнолетно дете. В страната бяха върнати около 60 души. В България - 41.

Факт обаче е, че Франция е експулсирала 10 хил. роми миналата година и 8500 предишната. От началото на 2010 г. до речта на Саркози през юли 24 чартърни полети с роми са заминали за Румъния и България, припомня сп. "Шпигел".

Франция не бе единствената западноевропейска страна, която експулсира роми. Австрийците,датчаните, шведите и италианците също репатрират ромски имигранти, а германците се готвят да покажат вратата на 12 хил. от тях.

Решението на Франция бе силно критикувано от опозиционните партии

в страната, в чужбина, включително и от Ватикана. Еврокомисарят по правосъдието Вивиан Рединг сравни експулсиранията на роми с депортирането на евреи по време на Холокоста и изтъкна, че животът в незаконен лагер не е нарушение на обществения ред.

Европейската комисия изпрати предупредително писмо на Франция, в което призова за включване във френското законодателство на всички европейски правила за свобода на движение.

Междувременно Френската служба за имиграция и интеграция въведе база данни ОСКАР (Опростен механизъм за контрол на помощите за връщане) с информация за самоличността на лицата, ползвали различни видове помощи за тази цел.

Френски правозащитни организации внесоха иск срещу базата данни, а не след дълго министерството на вътрешните работи отрече съществуването й.

След заплахата на ЕК за откриване на наказателна процедура Франция изрази готовност да внесе поправки в бъдещето законодателство за имиграцията. Еврокомисарят по правосъдието Вивиан Рединг увери, че разногласията са преодолени благодарение на получените от Париж гаранции за промени в имиграционното законодателство.

Експулсиранията на роми това лято не само насочи вниманието към правата на най-голямото малцинство в Европа, но и акцентира върху

антиимигрантските настроения на Стария континент

От Франция, през Германия (идеите за запазване на националната идентичност) и Швеция (ксенофобите спечелиха депутатски места) до Холандия, през Европа преминава антиимигрантска вълна, отбелязва британският в. "Дейли телеграф".

Ромското репатриране бе откритоподкрепено от французите и френската крайна десница. В Германия антиислямската книга на Тило Зарацин бързо се превърна в бестселър.

В Швеция крайната десница се представи завидно добре на националните избори. Партията на Геерт Вилдерс в Холандия също зае важно място в политическия пейзаж.

Икономическите проблеми ли доведоха до изострянето на социалното напрежение? Всъщност тези проблеми разкриха много други.

Критици обвиниха Саркози, че е взел на прицел ромските имигранти, за да се хареса на крайнодесните избиратели и да демонстрира придържане към законността и реда, за да си осигури нов мандат на наближаващите президентски избори.

Ромите са дискриминирани, трябва да бъдат интегрирани, но в кои страни

- в родните им или в страните, в които са емигрирали?Безспорни са проблемите им с достъпа до образование, жилища, здравеопазване. Те са видими във всички страни с ромски малцинства: Унгария, Словакия, Чехия, която преди две години Европейският съд по правата на човека осъди за принудително настаняване на ромски деца в специализирани училища за деца с умствени увреждания.

Под 20 на сто от циганите в държавите от постсъветския блок са завършили средно образование, изтъква руският в. "Комерсант". Над 70% живеят под прага на бедността. Средната продължителност на живота при тях е с 15 години по-малка, отколкото в Европа като цяло, а нивото на детската смъртност е четирикратно по-високо.

Как да се справи Европа? Принципът на антидискриминация е залегнал в Хартата за основните права на ЕС, в договора от Амстердам от 1997 г., в директивата на ЕС за расовата дискриминация и директивата за борба срещу всички форми на дискриминацияна работното място.

ЕС не може сам да реши многопластовите проблеми на ромите, призна еврокомисарят по трудовата заетост и социалните въпроси Ласло Андор.

Макар че ЕС разполага с фондове, страните членки се въздържат

да използват парите, отбелязва радио "Дойче веле". От 2007 г. до 2013 г. Европейският социален фонд е предложил 13 млрд. евро за финансиране на образованието и за проекти, свързани с осигуряване на жилища на ромите.

Кризата с ромите във Франция е знак за опасен завой надясно в европейската политика, но и възможност да се свърши нещо реално за това малцинство, заяви за "И Ю Обзървър" председателят на Съвета на Европа Турбьорн Ягланд.

Това е паневропейски проблем, който засяга повечето европейски страни, а най-ужасни са условията в ромските лагери в Косово, допълни той.

Унгарският премиер Виктор Орбан обеща, че интеграцията на ромите ще бъде един от приоритетите на унгарското председателство, което започва от януари.

Унгарският посланик в ЕС Петер Дьоркьош обяви на 26 ноември, че в стратегията Европа 2020 г., която замества Лисабонската стратегия, ще залегнат три основни цели за ромското малцинство, които страните членки ще трябва да превърнат в национални: борба с безработицата, с ранното напускане на училище и с бедността.

През първата половина на унгарското председателство ЕК ще изработи доклад за ромите, който ще постави началото на обсъждане на въпроса, а в началото на април се очаква и доклад за напредъка по ромското включване.

Предвидена е и среща на Европейската ромска платформа в Будапеща и няколко заседания на Съвета за заетост и социална политика и Съвета образование, култура и младеж.

Доколко ще бъдат ефективни мерките на новото унгарско председателство и ще уеднаквят ли аршина спрямо ромите, единствено времето ще покаже.
Коментари 12
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

12 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
От 1 януари: Поскъпват таксите за туристите в Гърция

От 1 януари: Поскъпват таксите за туристите в Гърция

Свят Преди 5 часа

Те са за хотелите, круизите и пътищата и се въвеждат заради новия климатичен данък, който измества досегашния туристически

Информатор на OpenAI е намерен мъртъв в Сан Франциско

Информатор на OpenAI е намерен мъртъв в Сан Франциско

Свят Преди 6 часа

През последните месеци Баладжи се изказа публично срещу практиките на компанията за изкуствен интелект

Арестуваха бивш министър на отбраната на Бразилия за готвен преврат

Арестуваха бивш министър на отбраната на Бразилия за готвен преврат

Свят Преди 9 часа

Брага Нето също така е бил началник на канцеларията на бившия президент Жаир Болсонаро

Кой е Михаил Кавелашвили – бившият футболист, който стана президент на Грузия

Кой е Михаил Кавелашвили – бившият футболист, който стана президент на Грузия

Свят Преди 9 часа

Кавелашвили играе като нападател за английския отбор „Манчестър сити“ в периода 1995-1996 г.

От прокурор суперзвезда до президент: Историята на сваления Юн Сук-йол

От прокурор суперзвезда до президент: Историята на сваления Юн Сук-йол

Свят Преди 10 часа

Той е обвинен, че е подкопал южнокорейската демокрация, след като на 3 декември въведе военно положение

Нидерландия връща на Мексико череп, инкрустиран с мозайки

Нидерландия връща на Мексико череп, инкрустиран с мозайки

Свят Преди 10 часа

Той вероятно е с произход от племето микстеки и е инкрустиран с мозаечни плочки

Актьорите от "Малкълм" се събират отново, ще снимат нови епизоди

Актьорите от "Малкълм" се събират отново, ще снимат нови епизоди

Любопитно Преди 11 часа

Това ще се случи 25 години след първите снимки на продукцията

Путин се срещна с бившия казахстански президент Назарбаев

Путин се срещна с бившия казахстански президент Назарбаев

Свят Преди 11 часа

Предишната среща между Путин и Назарбаев се състоя в края на 2023 г.

Силни взривове отекнаха в Одеса; градът и областта са атакувани с ракети

Силни взривове отекнаха в Одеса; градът и областта са атакувани с ракети

Свят Преди 11 часа

Местните власти призоваха всички граждани да се укрият в бомбоубежища

Съдът освободи под гаранция двамата обвинени за източване на държавния бюджет

Съдът освободи под гаранция двамата обвинени за източване на държавния бюджет

България Преди 11 часа

Съдът не уважи искането на прокуратурата Живодар Терзиев и Борис Иванов да бъдат задържани под стража

Израел нанесе десетки удари в Сирия

Израел нанесе десетки удари в Сирия

Свят Преди 12 часа

Унищожени са няколко цели, включително изследователски център северно от Дамаск

"Българската Коледа" дарява модерно оборудване на Неонатологичното отделение в МБАЛ Благоевград

"Българската Коледа" дарява модерно оборудване на Неонатологичното отделение в МБАЛ Благоевград

Вдъхновени истории Преди 12 часа

С него много по-точно ще се извършват диагностични процедури, които са задължителни за недоносени или рисково родени бебета

Адвокат поиска да бъде отхвърлен иска срещу Джей Зи, обвинен в изнасилване

Адвокат поиска да бъде отхвърлен иска срещу Джей Зи, обвинен в изнасилване

Свят Преди 12 часа

Според защитника има несъответствия в твърденията на ищцата

змия

Мъж откри отровна змия под възглавницата си

Любопитно Преди 12 часа

„Не е нещо, което искате да имате в леглото си“

Асен Василев: Нека Борисов да подпише декларацията и ще започнем разговори

Асен Василев: Нека Борисов да подпише декларацията и ще започнем разговори

България Преди 13 часа

Съпредседателят на "Продължаваме - Промяната" коментира още и Бюджет 2025

След побоя: Разбиха витрината на фризьорския салон на Борислав Сапунджиев (СНИМКА)

След побоя: Разбиха витрината на фризьорския салон на Борислав Сапунджиев (СНИМКА)

България Преди 13 часа

Свидетел казал на потърпевшия, че маскиран мъж счупил стъклото с бутилка