Хк керските атаки, които блокираха в цял свят Twitter и нарушиха работата на Facebook и LiveJournal миналата седмица (атаки от типа denial of service, като следствие от които потребителите не могат да получат достъп до предоставяните от системата услуги), бяха предвидени да са хирургически удари срещу дребен блогър, насаждащ антируски настроения, твърдят специалисти в областта на високите технологии.
Големите съпътстващи вреди обаче подчертаха уязвимостта на социалните мрежи, които обединяват многобройни потребителски данни във високоскоростни системи.
"Потребителите в социалните мрежи са по-уязвими, отколкото традиционните - казва Сюзън Мейджи, главен изпълнителен директор на компанията "Техгард". - Ние имаме обща уязвимост, тъй като споделяме ресурсите си."
Twitter като цяло бе достъпен за повечето от 30-те си милиона потребители в петък вечерта, но някои от функциите му не работеха.
Съоснователят на Twitter Биз Стоун написа в блога, че мрежата работи за възстановяване на достъпа към външни приложения, засегнати от мерките за защита.
Хакер започна да бомбардира в четвъртък вечерта акаунтите в Twitter, Facebook и LiveJournal на блогър от грузинската столица Тбилиси, наречен Cyxymu (Сухуми е главният град на Абхазия - бел.ред.).
Дотогава блогърът имаше 46 последователи в Twitter и често се изказваше против руското нахлуване в Грузия, обяснява Ник Билогорский, специалист в борбата с вирусите от компанията за мрежова сигурност "Соник уол".
По традиция такива атаки се изразяват в претоварване на определена уебстраница с милиони заявки от хиляди заразени компютри, известни като ботове (bots).
Подобни атаки се разпознават и блокират лесно
Въпросният хакер насочи относително малък брой ботове, за да наруши работата на сървърите, направляващи трафика към блогъра от Грузия - и към милиони други потребители в Twitter.
Билогорский изчислява, че са били необходими най-малко 100 хил. ботове, за да се блокират сървърите на Twitter. Наемането на ботове за такива атаки би струвало около 5000 долара, казва той.
Патрик Питърсън, специалист по сигурността в компанията "Сиско", оприличи атаката на "използване на граната, за да бъде убита муха".
"Кой е извлякъл най-голяма полза от това:
Cyxymu, който си спечели точно такава популярност, от каквато хакерите вероятно се опитваха да го лишат", смята експертът.
Късно вечерта в петък блогърът имаше над 1000 последователи в Twitter.
Малко след като Twitter възстанови работата на сървърите, Cyxymu започна да разпраща съобщения, в които обвиняваше руската тайна полиция, че го изключила от системата в навечерието на годишнината от руско-грузинската война - твърдение, което не подкрепя с доказателства.
Експерти по сигурността казват, че хакерът е използвал малко по-различни методи, за да прекрати достъпа до акаунтите на блогъра във Facebook и LiveJournal, но тези мрежи не пострадали толкова сериозно, колкото Twitter.
"Twitter се защити забележително от тази атака - казва Бет Джоунс, анализатор на сигурността в "Софос". - Те нямат много опит в тази област и все още укрепват мрежата си."

Източник:
ЕПА/БГНЕС