Бя ят на хората, търсещи убежище в богатите страни, е намалял през 2010 г., особено в Южна Европа, където кандидатите от Африка и Азия са с 1/3 по-малко.
Тенденцията отчита докладът на Върховния комисариат на ООН за бежанците (ВКБ), проследявайки молбите за убежище, подадени миналата година в 44 развити държави.
Според последните данни на ВКБ през 2010 г. в тези страни са подадени 358 800 молби за убежище, което е с 5% по-малко, отколкото през 2008 и 2009 г. и с над 40% по-малко, отколкото преди десет години.
"Световната динамика при търсенето на убежище се променя. Броят на молбите в индустриално развитите страни е много по-малък, отколкото преди десетилетие, докато те се увеличават от година на година в много малък брой държави", коментира върховният комисар на ООН за бежанците Антониу Гутериш.
"Необходимо е да проучим причини в дълбочина, за да определим дали този спад е поради намаляването на причините за емиграция или на по-стриктния контрол на миграционните потоци в приемащите страни".
Броят на молбите за убежище през 2010 г. е намалял
с 33% в осем средиземноморски страни: Албания, Кипър, Гърция, Италия, Малта, Португалия, Испания и Турция.
В Малта молбите са намалели с цели 94%, в Италия - с 53, а в Гърция - с 36.
Тези страни през последните години въведоха мерки за овладяване на миграционния поток по море от Африка и Близкия изток.
В същото време броят на молбите се е увеличил в Германия - 49%, в Швеция - 32, и в Дания - 30. В Австралия и Нова Зеландия увеличението е с 31 на сто.
Най-желаната дестинация остават САЩ,
с 55 500 души, потърсили убежище миналата година, 1/3 от които от Китай, или с 6500 повече от предходната година. На второ място след китайците са мексиканците.
В световен план на второ място като желана дестинация е Франция с 47 800 молби за убежище или с 13% повече спрямо 2009 г. Кандидат-имигрантите идват най-вече от Грузия, Бангладеш и Хаити.
Германия е на трето място с 41 300 кандидат-имигранти, главно от Балканите.
"Като цяло развиващите се страни са тези, които продължават да поемат най-голяма отговорност за приемането на бежанци. Въпреки многобройните други предизвикателства, пред които са изправени, страни като Либерия, Тунис и Египет са отворили границите си за хора, изпаднали в нужда. Призовавам всички страни да ги подкрепят", изтъква Гутериш.
По данни на ВКБ сърбите, най-вече от Косово, са най-голямата група
кандидат-имигранти във всички страни - общо 28 900, следвани от афганистанците, чийто брой намалява, и от китайците, които се увеличават.
В списъка на 44-те най-развити страни, обект на доклада, са 27-те страни от Европейския съюз, Албания, Австралия, Босна и Херцеговина, Канада, Хърватия, Исландия, Япония, Република Корея, Лихтенщайн, Черна гора, Нова Зеландия, Норвегия, Сърбия, Швейцария, Турция, САЩ и Македония.
Броят на търсещите убежище в богатите страни е намалял
По данни на ВКБ сърбите, най-вече от Косово, са най-голямата група кандидат-имигранти във всички страни - общо 28 900, следвани от афганистанците
28 март 2011, 10:54
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!