Гръцкият премиер Георгиос Папандреу обяви, че ще се организира референдум дали да се приемат условията по новия европейски пакет от помощи.
Имаме доверие на гражданите, вярваме на преценката им и на решението им, заяви Папандреу пред парламентарната група на управляващите социалисти.
Той посочи, че ще поиска и вот на доверие от парламента по споразумението за гръцкия държавен дълг, постигнато на срещата на върха на ЕС на 26 октомври.
"Искат ли гърците да се приеме новото споразумение или го отхвърлят? Ако гърците не го искат, то няма да бъде прието", заяви Папандреу.
През изминалата седмица в цяла Гърция имаше протестни прояви срещу политиката на бюджетни икономии на социалистическото правителство.
Управляващите вече имат мнозинство от само три места в парламента, а рейтингът им рязко спадна заради политиката на бюджетни съкращения, която вероятно ще задържи страната в рецесия за четвърта поредна година през 2012 г.
Според допитване близо
60% от гърците възприемат като отрицателно или по-скоро отрицателно
постигнатото на срещата на върха на ЕС споразумение за нов пакет от заеми, възлизащи на 130 млрд. евро.
Споразумението предвижда и частните кредитори на Гърция да опростят 50% от задълженията й, или около 100 млрд. евро. В замяна на помощта еврозоната поставя условия за строги икономически реформи в Гърция.
Изявлението на Папандреу за референдума изглежда изненада много от депутатите, отбелязва Асошиейтед прес.
Премиерът не посочи нито дата, нито други подробности за общонародното допитване,
което ще е първото в Гърция от 1974 г., когато бе отменена монархията
Папандреу отваря урните за референдум, премиерът иска одобрението на народа за новия европейски пакет финансова помощ за Гърция, като шантажира с фалит, пише в заглавие гръцкият в. "Елефтеротипия".
В петък на същата тема е поименното гласуване по искания от премиера вот на доверие към неговия кабинет, допълва изданието.
Междувременно финансовият министър Евангелос Венизелос е постъпил в болница заради проблеми със стомаха.
Премиерът поиска референдум, като
хвърли "топката" на народа
за това дали ще приеме или не новото споразумение от 26 октомври, отбелязва в. "Апогевматини".
Папандреу хвърли бомбата пред парламентарната група на неговата партия ПАСОК, като поиска референдум и вот на доверие за новия меморандум с кредиторите, пише в. "Етнос".
Вестникът коментира, че решението му е с висок риск и че е предизвикало истински трус на политическата сцена. Опозицията обаче иска предсрочни избори.
В. "Та неа" цитира лидера на Лявата коалиция СИРИЗА Алексис Ципрас, който определил решението на Папандреу за референдум и вот на доверире като опит да печели време.
Бившият премиер-консеравтор Константинос Мицотакис нарекъл "груба грешка" искането за референдум, определяйки го като
"акт на крайна безотговорност и лудост"
Представител на партията Нова демокрация заявил, че "Папандреу е хвърлил като монета във въздуха за ези-тура оставането на Гърция в Европа".
В."Катимерини" пише, че конституцията предвижда два вида референдуми и че съгласно гласувания наскоро от парламента закон, първият референдум е за "кризисни национални въпроси" и изисква съгласие от 151 депутати, а вторият е за гласуван законопроект, за който обаче се изисква одобрението на квалифицирано мнозинство от 180 от общо 300 депутати.
"Забогатяването" на гърците е необяснимо, сочи съвместно изследване на университетите в Харвард и Масачузетс, цитирано днес от гръцкия в. "Етнос".
Изследването е направено в световен мащаб, за да се обясни защо някои страни са богати, а други бедни.
Високите доходи на гърците не могат да бъдат обяснени
нито с богатите природни ресурси, нито пък с "интелектуалния потенциал" на страната, се казва в изследването.
Според тези два показателя Гърция е класирана на 53-то място от 128 страни, които са били проучени.
В него се посочва, че не може да бъде обяснен високият доход, който имат гърците на глава от населението, на базата на съществуващите природни богатства на страната, нито пък на базата на "интелектуалния потенциал" на нацията.
Смята се, че "забогатяването" на гърците е резултат от масовия приток на капитали в страната и че сегашните им трудности са продиктувани от резкия спад на тези капитали.
Лидерът в дясно-центристката управляваща коалиция на канцлера Ангела Меркел Райнер Брюдерле, който е и бивш икономически министър на страната, заяви днес, че е "ядосан" от хода на гръцкия премиер Георгиос Папандреу, който призова за референдум по спасителния по европейския спасителен план за страната му.
Струва ми се, че
Гърция сякаш се опитва да се отметне от споразумението
с европейските лидери, посочва, цитиран от Ройтерс, Брюдерле, който оглавява групата на Свободна демократическа партия - либерали.
Ядосах, когато чух новината, каза Брюдерле в ефира на Дойчландфунк.
Това е странен начин на действие, допълни германският парламентарист.
"Премиерът прие спасителния пакет, от който се облагодетелства страната му. Други държави правят значителни жертви от десетилетия заради лошо управление и слаби лидерски качества в Гърция, взети бяха погрешни решения и страната се насочи сама към кризата", допълни Брюдерле.
Гръцкият референдум по спасителния план ще бъде вот за членството на страната в еврозоната, заяви в интервю за местен телевизионен канал финландският министър на външната търговия и европейските въпроси Александер Стуб, цитиран от Ройтерс.
Финландският министър допълни, че Гърция се е ангажирала с решението на срещата на високо равнище.
"Гърция се ангажира с новата програма, която включва структурни реформи. И изведнъж, ако те гласуват против тези реформи, ще се получи, че Гърция е страната, която нарушава споразумението", каза Стуб.
Той допълни, че няма да бъдат отпускани помощи, ако Гърция се откаже от изискваните реформи.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!