Европейски шпионски агенции са работели заедно за масовото следене
Колоездачка минава покрай стена в германския град Кьолн, на която е изобразен американският белоглав орел (символ на САЩ), който шпионира овце   
Източник: ЕПА/БГНЕС
30

Е вропейски шпионски агенции са работели заедно за масовото следене. Това съобщава британският в. "Гардиън".

Всяка една от разузнавателните служби на Германия, Франция, Испания и Швеция е разработила свои методи за масово наблюдение на интернет и телефонния трафик през последните пет години в тясно партньорство с британската агенция за електронен шпионаж - Центърът за правителствени комуникации (Government Communications Headquarters, GCHQ), разкрива изданието въз основа на документи, предоставени от Едуард Сноудън.

Основната част от наблюдението се извършва чрез директно прехващане на оптични кабели и разработване на тайни отношения с телекомуникационни компании.

Неофициален, но все по-укрепващ алианс за подслушване позволил на разузнавателни агенции от една страна да развиват връзки с корпорации от друга, за по-лесно следене на интернет комуникациите.

Документите, издадени от бившия сътрудник на американската Агенция за национална сигурност, разкриват също, че британската агенция за електронно разузнаване е играела водеща роля в консултирането на европейските партньори как да заобиколят националните закони, предназначени да ограничат правомощията им за наблюдение.

Вестникът припомня, че правителствата на Германия, Франция и Испания гневно реагирата на разкритията на Сноудън, че от АНС са прехващани комуникациите на милиони техни граждани. Американски представители настояват, че масовото следене е извършвано от разузнавателните агенции на замесените страни и споделяно със САЩ.

Директорът на националното разузнаване на САЩ Джеймс Клапър намекна в Конгреса тази седмица, че престореното привидно възмущение на европесйките правителства от разкритията поне отчасти е лицемерно. Швеция, която прие през 2008 година закон, позволяващ на разузнавателната й агенция да наблюдава трансгранични комуникации чрез имейл и телефон без съдебна заповед, беше относително по-сдържана в реакцията си, за разлика от Германия, отбелязва изданието.

След като "Гардиън" разкри съществуването на програмата "Темпора" на британската агенция за електронно наблюдение за директно прехващане на данните от трафика в оптичните кабели, германският правосъден министър Сабине Лойтхойcер-Шнаренбергер заяви, че това й звучи като холивудски кошмар и предупреди британското правителство, че свободните и демократични общества не могат да просперират, когато държавата крие действията си под булото на секретността.

Но в своя оценка за работата на европейските сродни служби британският Център е изразил адмирации за техническите възможности на германските си колеги да правят същото.

Проучването страна по страна е било извършено през 2008 година, когато "Темпора" бива изпрбвана. Според него германската Федерална служба за разузнаване (БНД) "има огромен технологичен потенциал и добър достъп до сърцето на интернет. Германците вече следят някои преносители с капациетт 40 гигабита в секунда" (преносители е използваният термин за оптичните кабели, а с гигабита в секунда се измерва скоростта, с която данните преминават през тях).

Четири години след това проучване британският Център е все още е бил способен да следи кабели само с капацитет 10 гигабита в секунда. Оттам и адмирациите, обяснява "Гардиън".

Британците помагали на германските си колеги със съвети как да променят или заобиколат законите, ограничаващи възможността им да прилагат напредналата си технология, или както се казва в цитирания документ - да оказват помощ на БНД в усилията за реформа или реинтерпретация на крайно рестриктивното законодателство за наблюдението в Германия.

Докладът, който според вестника звучи като училищна оценка, слага "отличен" на френския партньор - Генералният директорат за външна сигурност.

Нейното сравнително предимство е в отношенията с неназована телекомуникационна компания - отношение, от което британската служба се надявала да се възползва за собствените си операции.

В доклада се говори за контакти с главния партньор на французите в индустрията, който имал "иновативни подходи към някои интернет предизвикателства" - намек за търговското онлайн криптиране и опитите за разбиването на кодовете.

В случая с испанския Национален разузнавателен център (CNI) ключът, поне през 2008 година, били връзките на испанците с британска телекомуникационна компания, отново неназована, които давали "нови възможности и изненадващи резултати".

Британската служба останала много доволна през 2008 година, когато шведският парламент приема яростно оспорван закон, позволяващ на Националната радиослужба за отбрана (FRA) да осъществява операции от типа на "Темпора" спрямо оптичните кабели. Британската служба се гордеела, че има дял за този успех "с многобройни съвети и напътствия".

Центърът за правителствени комуникации поддържал силни връзки и с двете главни холандски разузнавателни агенции - външната MIVD и вътрешната AIVD, като помагал за решаването на законодателни проблеми чрез холандски адвокати. В прегледа само италианските служби получават слаба оценка заради недоволство от вътрешните търкания помежду им и от законовите ограничения за дейността им.

Според доклада е имало доскусии и с външното разузнаване AISE, и със службата за вътрешна сигурност AISI, но се установило, че италианската разузнавателна общност е раздробена на фракции, неспособни да сътрудничат помежду си, а законови ограничения спъват възможностите им.

В заключение "Гардиън" подчертава, че от документите на Сноудън става ясно, че Центърът за правителствени комуникации е станал ядро на електронното разузнаване в ерата на интернет, като не само е успял да си осигури легална благоприятна среда за операциите си.

Освен това разположението на Великобритания на входа на Европа за повечето трансатлантически кабели и привилегированите отношеиня с АНС е превърнал Центъра във важен партньор за европейските агенции.

Британската служба лобирала в АНС за споделяне на данни с европецйите и за разсекретяването им за по-широко разпространяване. В света на разузнаването, далеч по-успешно, отколкото в дипломацията, Великобритания се превърнала в незаменим мост между шпионите на Америка и Европа, заключава британският вестник.

Коментари 30
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

30 коментара
 
Мъж на смъртен одър: - Жено, да ми кажеш преди да умра децата мои ли са? - Абе да ти кажа, ама ако не умреш?!
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни

Последни

Пиперлив език и щури рождени дни разтърсиха Вилата на любовта

Пиперлив език и щури рождени дни разтърсиха Вилата на любовта

Любопитно Преди 5 часа

Програмистът Тихомир и полицайката Маргарита празнуваха заедно

Армения предава още територия на Азербайджан

Армения предава още територия на Азербайджан

Свят Преди 5 часа

Населените места са били под арменски контрол от началото на 90-те години

Главчев се отказа от смяната на външния министър

Главчев се отказа от смяната на външния министър

България Преди 8 часа

Това научи NOVA неофициално от свои източници

Страните от НАТО ще дадат на Украйна още ПВО

Страните от НАТО ще дадат на Украйна още ПВО

Свят Преди 9 часа

НАТО направи карта на съществуващите възможности

Главчев освободи трима зам.-министри

Главчев освободи трима зам.-министри

България Преди 9 часа

Това са Мартин Гиков, Николай Сиджимов и Николай Найденов

Сблъсък между ГЕРБ и ПП-ДБ по казуса с "Боташ"

Сблъсък между ГЕРБ и ПП-ДБ по казуса с "Боташ"

България Преди 9 часа

Мартин Димитров от ПП-ДБ посочи, че Денков не е подписвал договора, нито неговият енергиен министър

Електроенергийна компания отвори първия си клиентски център в Пловдив

Електроенергийна компания отвори първия си клиентски център в Пловдив

България Преди 10 часа

С него групата стартира разширяването на търговската си мрежа в цялата страна

Освободиха от длъжност областния управител на Бургас

Освободиха от длъжност областния управител на Бургас

България Преди 11 часа

Пламен Янев беше назначен за областен управител на Бургас на 28 юли 2023 година

Стоянов: Янев е имал контакт с Мартин Божанов

Стоянов: Янев е имал контакт с Мартин Божанов

България Преди 11 часа

Това става известно от писмен отговор на служебния министър на вътрешните работи

<p>Първа доставка на шведско ядрено гориво за АЕЦ &quot;Козлодуй&quot;&nbsp;</p>

В АЕЦ "Козлодуй" пристига първата доставка на ядрено гориво от Уестингхаус

България Преди 11 часа

Горивото от "Уестингхаус" е предназначено за 5-ти блок на централата

Мъж заплаши да се самовзриви до консулството на Иран в Париж

Мъж заплаши да се самовзриви до консулството на Иран в Париж

Свят Преди 11 часа

Полицията съобщи, че е разположила сили на терен и е помолила гражданите да избягват района

Стефан Димитров: Оставам министър до указ на президента

Стефан Димитров: Оставам министър до указ на президента

България Преди 11 часа

Стефан Димитров: Аз не съм политик, аз съм дипломат

д

Уникалните вина, родени от черни вулканични кратери

Любопитно Преди 12 часа

Вино се произвежда на архипелага от 15-и век, когато пристигат първите испански колонисти

Русия постави условията си за преговори за Украйна

Русия постави условията си за преговори за Украйна

Свят Преди 12 часа

Лавров иска да се говори за Украйна, "която е изконно руска"

Петков: Тайна координация между Борисов, Радев и Пеевски

Петков: Тайна координация между Борисов, Радев и Пеевски

България Преди 12 часа

Петков: Стефан Димитров „явно не е с евроатлантически поглед“

Колко често българинът поръчва храна за вкъщи

Колко често българинът поръчва храна за вкъщи

Любопитно Преди 12 часа

Food quiz със Стефани от Hell’s Kitchen