Европа е на прага на банкова криза
Източник: ЕПА/БГНЕС

И талианската банкова криза може да се разпространи към останалата част на Европа.

Правила, ограничаващи държавна помощ за кредитните институции, трябва да бъдат преразгледани, за да се предотврати по-голям катаклизъм, заяви пред „Блумбърг” (Bloomberg) председателят на Борда на директорите на „Сосиете Женерал“ (Societe Generale SA) Лоренцо Бини Смаги.

„Целият банков пазар е под натиск”,

каза бившият член на изпълнителния съвет на Европейската централна банка. „Ние приехме правила за държавната помощ, тези правила трябва да бъдат оценени от един пазар, който е на прага на криза, за да се реши дали да се отменят или да се прилагат”.

Италианският премиер Матео Ренци подготвя милиардна инжекция на държавен капитал за спасяването на банките в Италия, които са натрупали в портфейлите си лоши дългове на обща стойност 360 млрд. евро.

Този план за 40 млрд. евро трябва позволи да се извърши мащабно рекапитализиране на банковата система, което други европейски държави още предприеха преди години, пише „Файненшъл Таймс” (The Financial Times)

Проблемът е в това, че

спасителните мерки на Ренци влизат в конфликт с регулаторните разпоредби в Европейския съюз,

въведени в отговор на финансовата криза от 2008 г.

Сега не данъкоплатците, а кредиторите и акционерите трябва да поемат тежестта на спасяването на банките. А това би означавало фалити за стотици милиарди евро в Италия, които ще засегнат всички финансови институции в Европа.

Строгите европейски правила срещу държавното спасяване на банки бяха обект на договаряне продължило няколко години и реално все още не са тествани по време на истинска криза.

Те обаче са съществено условие за интеграцията на еврозоната.

Без тези гаранции Германия не би приела риска,

присъстващ в създаването на единен банков съюз.

В Берлин и Брюксел се страхуват, че усилията на Ренци ще подкопаят реформите на банковата система.

Маркус Фебер, дясноцентристки евродепутат от Германия, обаче коментира, че „малко свобода на действие от страна на Европейската комисия по отношение на въпроса с държавната помощ може да е от полза, когато става въпрос за избягването на следваща банкова криза“.

Италия иска да рекапитализира своите проблемни банки с държавни средства и да изкупи лошите заеми.

Проблемните задължения са натрупани по време на тригодишната рецесия

на италианската икономика след финансовата криза и десетилетието на стагнация. А след това и от лихвената политика на Европейската централна банка, чиито нулеви и отрицателни ставки потискат лихвените маржове и печалбите на кредитните институции.

Ренци твърди, че се опитва да реши проблем, който неговите предшественици са отложили през 2013 г.

Италианските политици също играят своята роля.

Банка „Монте дей Паши ди Сиена” (Monte dei Paschi di Siena), която е третата по големина на активите в Италия, се изправя пред най-сериозните трудности.

А тя има близки връзки с лявоцентристката Демократична партия на Ренци. Всяко едно преструктуриране би засегнало влиятелни кредитори и хиляди инвеститори на дребно.

В понеделник и вторник нейните акции поевтиняха с близо 30%. От началото на годината цената им е паднала със 77%. Вчера те поскъпнаха със 17%, след като фондовата борса в Милано временно забрани отварянето на къси позиции с тях.

Най-голямата италианска банка „УниКредит” (UniCredit SpA) загуби повече от 60%

от пазарната си капитализация през тази година и смени главния си изпълнителен директор, на фона на спекулации, че се нуждае от допълнителен капитал.

Проблемите на италианските банки бяха известни, но се задълбочиха от нестабилността, породена от решението на британския референдум за излизане от ЕС.

Опасенията обаче не се изчерпват с Италия.

Супербогатите изгубиха 127 милиарда долара заради Брекзит

В Германия страховете също нарастват.

Миналата седмица Международният валутен фонд нарече водещия германски кредитор „Дойче Банк“ (Deutsche Bank) - най-рисковата банка в света, а нейният клон в САЩ се провали на стрес-тестовете на Фед.

Акциите на „Дойче Банк“ от началото на годината поевтиняха с 49%, след срив със 70% през миналата година и през септември могат да бъдат изключени от европейския индекс на сините чипове Stoxx 50, смятат анализаторите на „Сосиете Женерал“.

Както в Италия, така и в Германия има твърде много банки, които не са печеливши и е необходима консолидация, смята Бини Смаги.

– Скъпа, какво ще кажеш за едно романтично пътуване? – Къде? – До хладилника и обратно – донеси ми бира!
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Васил Терзиев

Кметът Терзиев: Отказвам високи цени за боклука, има опит за създаване на криза

България Преди 2 минути

„Има всички индикации, че ще подпишем договор с турска фирма за сметоизвозване, защото отговаря на нашата прогнозна цена – 166 лева на тон“, обяви кметът на столицата

След евакуацията в Русенско: Има ли все още риск за жителите

След евакуацията в Русенско: Има ли все още риск за жителите

България Преди 3 минути

В четвъртък поддаде дигата на язовир „Липник”

Земеделци излизат на протест в защита на българското производство

Земеделци излизат на протест в защита на българското производство

България Преди 40 минути

Демонстрацията ще се проведе пред сградата на Европейския парламент в София

Самолет кацна аварийно в Румъния заради интоксикация на пътници с дим

Самолет кацна аварийно в Румъния заради интоксикация на пътници с дим

Свят Преди 48 минути

Самолетът е кацнал безопасно в 18:14 ч., а на борда се е качил медицински екип и екип на румънската служба за спешна помощ SMURD

<p>Съдия блокира разполагането на Националната гвардия в Илинойс</p>

Съдия блокира разпореждането на Тръмп за разполагане на Националната гвардия в Илинойс

Свят Преди 1 час

Това става пет дни след като друг американски съдия блокира подобно разполагане в Портланд, Орегон

<p>Японски учени разгадаха една от най-трудните загадки на COVID-19</p>

Японски учени разгадаха една от най-трудните загадки на COVID-19 - „мозъчната мъгла“

Любопитно Преди 1 час

Екип от университета в Йокохама за първи път идентифицира биологичните следи от това когнитивно разстройство, което затруднява милиони хора по света от началото на пандемията

Фритьоф Нансен

10 октомври: Роден е човекът, спасил българските бежанци

Любопитно Преди 1 час

Вижте какво се е случило на този ден в историята

,

Слънце, вятър и температури до 20°: Какво време ни очаква днес

България Преди 1 час

Максималните температури ще бъдат между 15° и 20°, в София – около 16°

<p>Vivacom 5G Tab: достъпната мобилна продуктивност</p>

Vivacom 5G Tab прави мобилната продуктивност достъпна

Технологии Преди 2 часа

Най-после хардуер, софтуер, цена и качество не си пречат едни на други и пред нас стои достъпен таблет, който можем да използваме пълноценно

Четирима воини са застрашени от елиминация в “Игри на волята”

Четирима воини са застрашени от елиминация в “Игри на волята”

Любопитно Преди 9 часа

Теодор-Чикагото, Гордиенко, Йоанна и Мирослав ще се срещнат на Арената утре вечер

Лидерът на йеменските хути: Ще следим дали Израел изпълнява споразумението с "Хамас"

Лидерът на йеменските хути: Ще следим дали Израел изпълнява споразумението с "Хамас"

Свят Преди 9 часа

Той подчерта, че движението трябва да остане в най-висока степен на бдителност и готовност

Трима арестувани по подозрение в терористичен заговор срещу белгийския премиер

Трима арестувани по подозрение в терористичен заговор срещу белгийския премиер

Свят Преди 9 часа

Младежите са били арестувани в Антверпен по подозрения за подготовка на "терористичен атентат от джихадистки тип срещу политици"

Български триумф: Карлос Насар грабна златото с 222 кг рекорд

Български триумф: Карлос Насар грабна златото с 222 кг рекорд

България Преди 10 часа

Той спечели трета световна титла във вдигането на тежести при това с нов световен рекорд в изтласкването

Тръмп: Заложниците от Газа ще бъдат освободени в понеделник или вторник

Тръмп: Заложниците от Газа ще бъдат освободени в понеделник или вторник

Свят Преди 10 часа

Очаква се "Хамас" да освободи 20-те живи заложници едновременно 72 часа след началото на прекратяването на огъня