ЕС настоя за незабавно прекратяване на руските въздушни удари в Сирия
Федерика Могерини   
Източник: ЕПА/БГНЕС

В ъншните министри на страните от Европейския съюз настояха Русия незабавно да спре въздушните удари в Сирия и обвиниха Москва, че подкопава процеса на уреждане на кризата в близкоизточната държава, съобщиха световните агенции.

„Извършваните напоследък руски военни атаки, насочени не само срещу ДАЕШ („Ислямска държава“) и други групировки, определени от ООН като терористични, а и срещу умерената опозиция, будят сериозно безпокойство и трябва веднага да бъдат прекратени. Същото се отнася за нарушаването на въздушното пространство на съседни страни от Русия“, заявиха министрите в съвместна декларация на заседание на Съвета на ЕС в Люксембург.

„Тази военна ескалация заплашва да продължи конфликта,

да подкопае политическия процес, да влоши хуманитарната ситуация и да засили радикализацията“, казаха министрите.

„ЕС ще продължи да поддържа умерената опозиция, в частност сирийската опозиционна коалиция, и отново подчертава, че тя е важен елемент от борбата с екстремизма и играе ключова роля в политическия преходен процес“, заявиха още министрите.

Те призоваха Москва да окаже натиск върху Дамаск в интерес на уреждането на конфликта.

Министрите призоваха Москва да съсредоточи военните си действия в Сирия върху „Ислямска държава“ и да не атакува умерената опозиция. По думите на върховния представител на ЕС за външната политика и сигурността Федерика Могерини атаките в Сирия трябва да се съгласуват между САЩ, ЕС и Русия. „В противен случай има риск това да стане крайно опасно не само от политическа гледна точка, а най-вече от военна гледна точка“, каза тя.

Според ЕС сирийският президент Башар Асад не може да бъде част от решението на конфликта – най-много да бъде неизбежен партньор в прехода от войната. „Не може да има траен мир в Сирия при сегашното ръководство и докато не бъде отговорено на легитимните недоволства и стремежи на всички части на сирийското общество“, беше посочено в декларацията, според която Асад носи най-голямата отговорност за жертвите и разселванията, причинени от конфликта.

Според Франция Асад няма място в процеса на политическо уреждане на конфликта в Сирия, но други страни от ЕС смятат, че не може да се мине без него, особено като се има предвид руската подкрепа.

Русия отговори, като заяви, че в Сирия бомбардира само позиции на ИД,

а не силите на умерената опозиция. „Не съм чел изявлението на ЕС, но на всички е ясно, че Русия бомбардира само „Ислямска държава“ и по никакъв начин опозицията“, заяви руският външен зам.-министър Алексей Мешков.

Междувременно Европейската агенция за авиационна безопасност (ЕАСА) предупреди, че

има потенциална опасност от ракети при прелитане над Иран, Ирак и Каспийско море.

Това стана, след като миналата седмица руски бойни кораби в Каспийско море изстреляха крилати ракети по цели в Сирия, предаде АП. В информационния си бюлетин с дата 9 октомври ЕАСА заявява, че преди да достигнат Сирия, такива ракети по необходимост прекосяват въздушното пространство над Каспийско море, Иран и Ирак на височина по-ниска от тази, на която лети гражданската авиация. Агенцията не дава конкретни препоръки на този етап, а само информира ползващите въздушното пространство за потенциалния риск.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Федерални агенти застреляха още един човек в Минеаполис</p>

"Поредната ужасна стрелба": Федерални агенти застреляха още един човек в Минеаполис

Свят Преди 1 час

По информация от здравните власти простреляният е 51-годишен мъж и той е починал от раните си

Зеленски за срещата в ОАЕ: Преговорите бяха конструктивни

Зеленски за срещата в ОАЕ: Преговорите бяха конструктивни

Свят Преди 2 часа

Зеленски заяви, че военните официални представители са определили списък с въпроси за обсъждане на евентуална бъдеща среща

ПП даде мандат за коалиция с ДБ за предстоящите избори

ПП даде мандат за коалиция с ДБ за предстоящите избори

България Преди 3 часа

Споразумението следва да бъде сключено до 31 януари

Актьорът Догукан Гюнгьор отстранен от сериала "Шербет от боровинки" заради наркотици

Актьорът Догукан Гюнгьор отстранен от сериала "Шербет от боровинки" заради наркотици

Свят Преди 3 часа

Проби от косата и кръвта на Гюнгьор са разкрили следи от употреба на марихуана и кокаин

Началници на отбраната от 34 страни ще обсъждат сигурността на Западното полукълбо през февруари

Началници на отбраната от 34 страни ще обсъждат сигурността на Западното полукълбо през февруари

Свят Преди 3 часа

Домакин на 11 февруари ще бъде председателят на Обединения комитет на началник-щабовете генерал-лейтенант от военновъздушните сили Дан Кейн

Русия обяви завземането на Старица в Харковска област

Русия обяви завземането на Старица в Харковска област

Свят Преди 4 часа

Руските войски са извършили също така масиран удар през изтеклата нощ срещу украински бази за изстрелване на дронове с голям обсег и енергийни съоръжения

Силни снеговалежи в Афганистан: 61 жертви и стотици ранени за три дни

Силни снеговалежи в Афганистан: 61 жертви и стотици ранени за три дни

Свят Преди 4 часа

110 души са ранени, а 458 къщи са били частично или напълно разрушени

Извънредно положение в 16 щата на САЩ заради огромна зимна буря

Извънредно положение в 16 щата на САЩ заради огромна зимна буря

Свят Преди 4 часа

Хиляди започнаха да се презапасяват с храна, вода и стоки от първа необходимост

Почина легендата на Ловешкия театър Стоян Георгиев

Почина легендата на Ловешкия театър Стоян Георгиев

България Преди 5 часа

Актьорът е починал на 78 години в Ловеч

Пампорово

Парламентарната комисия по туризъм с изнесено заседание в Пампорово

България Преди 5 часа

Очакванията на хотелиерите са цените в хотелите в планинските курорти да нараснат с около 10%, а в заведенията за хранене – между 7 и 10% в периода от януари до края на април

Иран екзекутира двама за атентат на "Ислямска държава" от 2023 г.

Иран екзекутира двама за атентат на "Ислямска държава" от 2023 г.

Свят Преди 5 часа

При взрива в автобус, пътуващ от Техеран към западната провинция Илам на границата с Ирак, е загинало малко дете, а няколко други пътници са били ранени

Експлозия в тайна лаборатория за кокаин в Колумбия уби 7 души

Експлозия в тайна лаборатория за кокаин в Колумбия уби 7 души

Свят Преди 5 часа

Според предварителното разследване по време на производствения процес на наркотика се е взривила газова бутилка

Силни земетресения в Турция: 5.1 по Рихтер разтърси Съндъргъ

Силни земетресения в Турция: 5.1 по Рихтер разтърси Съндъргъ

Свят Преди 5 часа

Няма данни за пострадали хора и щети, но земетресенията са предизвикали силна паника сред населението

Турски съд осъди кмета на Есенюрт Ахмет Йозер за тероризъм

Турски съд осъди кмета на Есенюрт Ахмет Йозер за тероризъм

Свят Преди 5 часа

Прокуратурата обвини Йозер в членство в Кюрдската работническа партия (ПКК) – забранена организация, определяна като терористична от Турция и западните ѝ съюзници

Политическите ходове на Радев: Какво следва оттук нататък?

Политическите ходове на Радев: Какво следва оттук нататък?

България Преди 6 часа

Той все още не е водил разговори за листи, заяви Антон Кутев