Египетски милиардер възражда швейцарско селце
Източник: ЕПА/БГНЕС
Еп петският милиардер Самих Савирис си е поставил за цел да превърне едно забутано селце в швейцарските Алпи в изискан туристически комплекс с луксозни хотели, игрище за голф и ски писти, за да съживи замиращата икономика на долината.

Разположено на високо пустеещо плато, брулено от ветровете, Андермат е пълна противоположност на швейцарската ривиера на Женевското и Цюрихското езеро, която обикновено привлича доста туристи.

Фараонският замисъл на бизнесмена, собственик на "Ораском дивелъпмънт", предвижда да преобрази пустия и скалист пейзаж на тази бивша военна местност, достъпна единствено през прохода Готард, в пристан за почивка и удоволствия за богаташите.

Синът на Онзи Савирис, създателят на египетския конгломерат "Ораском", се надява да построи до 2013 г. първия петзвезден хотел и величествени вили на 1400 метра надморска височина.

Строителните дейности вече са превърнали селцето с 1500 жители в огромна строителна площадка, където валяци се редуват с кранове. На бъдещото игрище за голф тревата вече е посята. В същото време работници строят усърдно пътища и мостове, за да улеснят достъпа до комплекса.

До десетина години в тази курортна местност ще има

шест хотела, предлагащи повече от 800 стаи, близо 500 апартамента, разпределени в 42 жилищни блока с изкусна архитектура, и всичко това в духа на устойчивото развитие.

Селцето ще се разрастне и с тридесетина хижи, както и с 2000 места за паркиране, като се предвижда в комплекса да работят 2500 души. За зимния период ще бъде модернизирана и разположената наблизо ски станция, като се изградят нови лифтове в ски комплекса със стотина километра писти.

Всичко започна преди шест години, когато швейцарската армия се замисли върху идеята за ново бъдеще на това изоставено от военните място, където икономиката е в застой, разказва Саварис.

По думите му той е бил поканен от швейцарската армия, "за да обсъдим как да съживим Андермат".

Първоначално ме сметнаха за луд, но после ми предложиха да осъществя проекта, добавя той с убеждението, че е сключил "страхотна сделка".

Хората от Андермат гледат на всичко това с добро око

Бяхме много зависими от армията и когато тя се оттегли, се разкри единствената ни възможност да съживим селото, обяснява бившият кмет Карл Палети, подчертавайки, че строителните работи са възпрепятствали масовото изселване на жителите, някои от които са били наети в настоящото строителство.

Бившият отговорник на общината не се страхува, че селото може да се превърне в подобие на "Сен Мориц", луксозен курорт в кантона "Гризон". Той се радва, че мястото ще си има и смесено население.

Савирис далеч не е дебютант. С фирмата си той вече е развил ваканционни селища и хотели в Египет и в Обединените арабски емирства. В Андермат фирмата му за момента е инвестирала 185 млн. швейцарски франка (152,5 млн. евро), но разходите би трябвало още да нараснат. Савирис признава, че му се е наложило да вложи собствени капитали.

До момента "Ораском дивелъпмънт" е продал жилища за 115 млн. швейцарски франка и има поръчки за още 22,5 млн.

Купувачите са в по-голямата си част швейцарци, но има също и такива от други европейски страни или от Египет, въпреки високата стойност на швейцарския франк, който намали интереса на чужденците към Конфедерацията.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Ремонти, сменят трасетата на трамваи в София

Ремонти, сменят трасетата на трамваи в София

България Преди 5 часа

Усилията са насочени както към изграждането на нови трамвайни линии

Зеленски: Трябва ни поне 3 милионна армия срещу Русия

Зеленски: Трябва ни поне 3 милионна армия срещу Русия

Свят Преди 7 часа

Документите за мир в Украйна са близо до финализиране

Украйна иска 700 милиарда долара за армията си

Украйна иска 700 милиарда долара за армията си

Свят Преди 9 часа

Сумата се отнася до разходи за отбрана, които не са предвидени в украинския бюджет

<p>365 дни управление: Как 47-ият президент прекрои САЩ</p>

365 дни управление: Как 47-ият президент прекрои САЩ с укази, мита и депортации

Свят Преди 10 часа

Първата година на "Тръмп 2.0" донесе депортации, мита и залавянето на президента Мадуро

Откриха евро съкровище в стената на къща в Неготино

Откриха евро съкровище в стената на къща в Неготино

Свят Преди 10 часа

Съдия от Апелативния съд в Скопие е заподозрян

Невиждан потоп заля Тунис, има жертви

Невиждан потоп заля Тунис, има жертви

Свят Преди 10 часа

Най-малко четирима души загинаха

Задържаните за обира на инкасо в Ихтиман остават в ареста

Задържаните за обира на инкасо в Ихтиман остават в ареста

България Преди 10 часа

Според държавното обвинение събраните по делото доказателства са достатъчни

Ето какво не е харесвала кралица Елизабет II в себе си

Ето какво не е харесвала кралица Елизабет II в себе си

Любопитно Преди 10 часа

По време на фотосесия за Златния си юбилей Елизабет II шеговито признава пред фотографа, че не харесва ръцете си – малка лична несигурност, която разкрива човешката страна зад кралския образ

ЦИК заличи четири партии от "БСП - Обединена левица"

ЦИК заличи четири партии от "БСП - Обединена левица"

България Преди 10 часа

Решението подлежи на обжалване

Нана Гладуиш е диагностицирана за трети път с рак

Нана Гладуиш е диагностицирана за трети път с рак

България Преди 10 часа

Тя уточни, че диагнозата е поставена навреме и според лекарите всичко е под контрол

Вижте неудобния момент, в който Дейвид Бекъм отказа да отговаря на въпроси за отношенията със сина си

Вижте неудобния момент, в който Дейвид Бекъм отказа да отговаря на въпроси за отношенията със сина си

Любопитно Преди 10 часа

Дейвид Бекъм демонстративно запази мълчание пред медиите в Давос, след като синът му Бруклин публично обвини него и Виктория Бекъм в контролиращо поведение, опити да разрушат брака му с Никола Пелц и години на емоционално напрежение

Декодираха Макрон: Какво написа на Тръмп и какво всъщност имаше предвид

Декодираха Макрон: Какво написа на Тръмп и какво всъщност имаше предвид

Свят Преди 11 часа

Апелът на френския президент разкрива по-дълбок подтекст за състоянието на геополитическия ред

Тайната история на Анна Стронг – забравената шпионка на Джордж Вашингтон

Тайната история на Анна Стронг – забравената шпионка на Джордж Вашингтон

Любопитно Преди 11 часа

Ето нейната история, включително и теорията, че тя е била мистериозният „Агент 355“ – неизвестна жена шпионин, за която се смята, че е помогнала да се промени ходът на Войната за независимост

В Русия: Ходът на Радев е изходът от кризата в България

В Русия: Ходът на Радев е изходът от кризата в България

Свят Преди 11 часа

ТАСС прогнозира коалиционно правителство с премиер Румен Радев