От 1юли Белгия поема ротационното председателство на ЕС. Неин приоритет ще са финансовата регулация и икономическата координация.
След като шестмесечното председателство на Испания премина под знака на усилията за преодоляване на последиците от гръцката дългова криза и въздействието й върху останалата част от блока и върху еврото, председателството на Белгия се очаква да бъде по-спокойно, коментира Ройтерс.
Дали ще се окаже така зависи от това дали финансовите пазари ще позволят на Испания, Португалия и други страни с високи дефицити и сковани трудови пазари да си поемат дъх и дали мерките като въвеждането на стрес тестове за банките в държавите членки на ЕС ще донесат успокоение или още по-голямо безпокойство.
Същевременно Белгия трябва да докаже, че може да координира работата на 27-те страни членки, самата тя управлявана от временно правителство.
Не за първи път обаче Белгия преминава през период на вътрешна несигурност и не се очаква това да се отрази на нейното председателство.
Изпълняващият длъжността премиер Ив Льотерм пък ще бъде в Конго по повод 50-годишнината от независимостта на африканската държава точно в деня, в който Белгия поема ротационното председателство.
Льотерм обаче отхвърли всички опасения за ангажимента на страната си, отбелязвайки, че като държава основател на ЕС страната му вече е била ротационен председател 12 пъти.
Целите на Белгия включват приемането на нови правила за хедж фондовете, създаването на нови контролни органи във финансовата област и споразумение за по-добро икономическо сътрудничество в ЕС.
Продължилите месеци преговори по създаването на хедж фондове бяха прекратени миналата седмица, което означава, че е малко вероятно да бъде постигнато споразумение преди октомври.
Още тази седмица обаче може да се стигне до съгласие за създаването на три контролни органа, които да наблюдават банките, застрахователната индустрия и финансовите пазари.
Очаква се бившият белгийски премиер Ван Ромпой, който сега е президент на Европейския съвет, да работи в тясно сътрудничество с временното белгийско правителство за постигането на определените цели, най-вече относно "икономическото ръководство", термин, означаващ правителствата на държавите членки на ЕС да работят в по-тясно сътрудничество за координиране на политиките.
Ван Ромпой, ръководещ специална група от финансовите министри на държавите от Евросъюза, които проучват възможностите за реформиране на част от икономическата политика на ЕС, се очаква да обяви заключенията си през октомври.
В областта на външната политика белгийското председателство ще остави по-голямата част от работата в ръцете на баронеса Катрин Аштън с приоритет окончателното утвърждаване на структурата на новия дипломатически корпус - Службата за външно действие на съюза.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!