С лед половин век в орбита, 400-килограмов космически обект е на път да се приземи аварийно на Земята до броени дни - и има опасност да падне върху населена област, разказва People.
Не всички "космически пътешественици" се връщат с аплодисменти. Бивш съветски космически кораб, който обикаля около Земята повече от 50 години, е на път да влезе отново в атмосферата ни между 8 и 11 май, . Учените продължават да следят обекта, за да уточнят точно кога ще кацне аварийно на планетата ни. Настоящите изчисления показват, че повторното влизане вероятно ще се осъществи “някъде между 52 градуса северна и 52 градуса южна ширина”.
The spacecraft was designed to survive falling through Venus's atmosphere. 53 years after launch, it's coming back, and it's about to slam into Earth. 🔭https://t.co/OW6IePi8yp
— IFLScience (@IFLScience) April 30, 2025
Според информация от Earthsky.org, ежедневен ресурс за Космоса и нашата планета, Космос 482 е изстрелян на 31 март 1972 г. от бившия Съветски съюз с първоначална цел да достигне Венера. Проблем с таймера, обаче, прекъсва работата на двигателя, което води до това, че корабът остава в орбитата на Земята.
Според Earthsky.org, е “изключително трудно” да се предвиди мястото на неконтролираното повторно влизане, особено дали космическият кораб ще премине над сушата, което увеличава вероятността да падне върху населен район.
Вероятността космическият кораб да падне вокеана е висока, предвид факта, че по-голямата част от Земята е покрита с вода. Въпреки това учените предупреждават, че ако Космос 482 се сблъска с населен район, последиците могат да бъдат особено катастрофални заради спецификите на дизайна на космическия кораб.
Kosmos 482, a failed Soviet Venus lander launched in 1972, is set to reenter Earth’s atmosphere, possibly by May 10, experts have warned.
— The CSR Journal (@thecsrjournal) May 3, 2025
The one-meter capsule—designed to survive Venus’ atmosphere—has orbited Earth for 53 years. Scientists say it could fall intact, but risks to… pic.twitter.com/CrtHbWdb4y
Тъй като повечето космически кораби при повторно влизане се разпадат на по-малки части, Космос 482 е проектиран да издържа на интензивната топлина на Венера, което означава, че голяма част от тежкия 453.6 килограма обект вероятно ще остане непокътнат.
Според сателитния експерт Марко Лангбрук, скоростта на удара на сондата, която е с диаметър около 0.975 метра, може да достигне около 241 километра в час.
Earthsky.org съобщава, че хората евентуално ще могат да наблюдават сондата в часовете около “залеза и изгрева” в някои райони, когато тя се приближава до Земята.